Çizgi roman kahramanı Cipta okullardaki şiddete karşı mücadeleye yardım edecek

UNICEF tarafından desteklenen girişimde Endonezya’dan 18 yaşındaki Rizka Raisa Fatimah Ramli şiddete karşı yeni bir çizgi romanı Birleşmiş Milletlerde tanıttı

16 Temmuz 2019
UNICEF tarafından desteklenen girişimde Endonezya’dan 18 yaşındaki Rizka Raisa Fatimah Ramli şiddete karşı yeni bir çizgi romanı Birleşmiş Milletlerde tanıttı
Rizka

Çizgi roman ve multimedya materyalleri indirmek için: here

JAKARTA/NEW YORK, 16 Temmuz 2019 – Endonezya Makassar’dan genç bir sanatçı ve aktivist yeni çizgi romanını bugün tanıttı. Çizgi roman, çocukları ve gençleri okullarda ve çevresinde şiddetten uzak tutmak üzere hazırlanmış.

18 yaşındaki Rizka Raisa Fatimah Ramli, UNICEF ve Ulusları Birleştiren Çizgi Romanlar Okul Süper Kahramanı Çizgi Roman Yarışmasının kazananı. Rizka, CIPTA, Yarat başlığını taşıyan çizgi romanını New York’ta gerçekleştirilen yıllık Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumunda hükümet liderlerine, iş çevrelerine, sivil topluma, BM kuruluşlarına ve 100 kadar çocuk ve gence sundu.

Rizka’nın yarattığı süper kahraman Cipta, Endonezya’da olsun dünyanın başka herhangi bir yerinde olsun çocukların okullarında ve çevresinde maruz kaldıkları şiddet ve akran zorbalığına son verilmesine yönelik çabalara yardımcı oluyor. Çizgi romanda Cipta görünmez güçleri yenilgiye uğratmak ve okullara huzur getirmek için çizimlerini hayata geçiriyor.

Rizka’nın görüşleri şöyle: “Umarım Cipta başta bu konuda konuşmaya korkanlar olmak üzere başkalarına harekete geçmeleri için ilham kaynağı olur. Çizgi romanımla, korkularını yenip zorbalığı ve şiddeti durdurmak için kendi süper güçlerini kullanmalarında gençlere yardımcı olmak istiyorum. Bunun aracı sanat ve dışavurum da olabilir; çizmek, yazmak, aktif olmak, harekete geçmek…”

Rizka bu yılın başlarında kazandığı yarışmadan bu yana konseptini yaşama geçirmek üzere ABD’de çizgi roman uzmanlarından oluşan bir ekiple birlikte çalışıyor. Bu kapsamda DeChester Medya Rizka’ya yol göstericilik yaptı; Hayalet Avcıları, Ninja Kaplumbağalar, Bitkiler Zombilere Karşı ve Gece Yıldızları gibi efsanevi tasarımlarıyla tanınan Tim Lattie Rizka’ya destek verdi ve uluslararası çizgi roman sanatçısı Gabriel Picolo ile bir danışma oturumu gerçekleşti.

Rizka, yarışmayı kazanan süper kahraman Cipta adını taşıyan 10 sayfalık çizgi romanın hazırlanmasına ilişkin yazım, çizim, süsleme ve renklendirme süreçlerinde bu ekiple birlikte çalıştı.

Ekim 2008’de başlatılan UNICEF ve Uluslararası Çizgi Romanlar Okul Süper Kahramanı Yarışması çocuklara ve gençlere öğrencileri okullardaki ve çevresindeki zorbalık dâhil şiddet olaylarından koruyacak bir çizgi roman kahramanı yaratmaları çağrısında bulunmuştu. Bu çağrının ardından 130 kadar ülkeden 3.600 başvuru yapılmış ve kazananı belirlemek üzere yarışma web sayfasında 23 binden fazla oy kullanılmıştı. Rizka’nın yarışmayı kazanan çizgi romanı tüm dünyada 100 binden fazla okulda öğrencilere dağıtılacaktır.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “Cipta tüm dünyada okullarda ve çevresinde şiddet ve zorbalığa karşı harekete geçen genç süper kahramanlar için güçlü bir metafor oluşturmaktadır. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin 30’uncu yıldönümü yaklaşırken Rizka dâhil tüm dünyadaki gençlerin, her bir çocuğun hakları için harekete geçmelerinde dünya liderlerine ilham kaynağı olacağından kuşkum yoktur.”

Editörlere notlar:

9-18 Temmuz 2019 tarihlerindeki Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumunda çocuklar ve gençler merkezi konumdadır. Bu yılki toplantı, 2030 yılı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri yolundaki ilerlemenin nasıl hızlandırılabileceğini tartışmak üzere hükümetlerle gençler dâhil diğer paydaşları bir araya getirmektedir. Bu yıl odaklanılan konu ise eğitim (SKH 4) ve okullarda şiddete son verilmesi (SKH 16) dâhil olmak üzere barışçıl toplumlardır.

UNICEF ve Endonezya Hükümeti, Rizka’nın başarısını kutlamanın yanı sıra 15 Temmuz günü New York’ta Siyasal Forum çerçevesinde üst düzey bir diyalog kurmuştur. Bu diyalogda, BM Çocuk Haklarına dair Sözleşme (ÇHS) odaklı olmak üzere 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ilerleyişin nasıl hızlandırılabileceği konusu ele alınmıştır. Endonezya, bir ön gereklilik olarak çocuk odaklı SKH planlamasına öncülük etmektedir ve ulusal SKH Yol Haritası 2030’a ek olarak bir ön rapor da hazırlamıştır: Çocuklar için SKH: Çocuklara İlişkin 2030 Senaryoları.

Daha fazla bilgi için çizgi roman yarışması web sayfasını ziyaret edin: https://uni.cf/school-superhero

UNICEF’in küresel #ENDviolence kampanyası için: here.

UNICEF ve Ulusları Birleştiren Çizgi Romanların Okul Süper Kahramanı Çizgi Roman Yarışması hakkında
Kavga dövüş ve zorbalıktan cinsel tacize ve fiziksel cezaya kadar okullardaki ve çevresindeki şiddet çocuklar açısından yıkıcı ve etkileri uzun süren olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Küresel süper kahraman çizgi roman yarışması, çocukları ve gençleri UNICEF’in küresel kampanyasına katılarak yaratıcı çizgi roman tasarımları aracılığıyla okullarda şiddete son, #ENDviolence in schools’u tanıtmaya ve bu yönde harekete geçmeye özendirmek için düzenlenmektedir. 

Ulusları Birleştiren Çizgi Romanlar (CUN)Hakkında
Ulusları Birleştiren Çizgi Romanlar,  UNICEF, PCI Medya, Dünyanın En Büyük Dersi ve Resimlerle Okumak arasında oluşturulan bir ortaklıktır. Amacı, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini her yaştan dünya yurttaşı için erişilebilir kılmaktır. Sanatçılar ve içerik oluşturucularından meydana gelen geniş bir havuzla çalışan CUN, evrensel görsel dili ve çizgi romanların dönüştürücü gücünü kullanarak halkı SKH konusunda eğitmekte, gerek kendi topluluklarında gerekse dünya ölçeğinde olumlu ve kalıcı bir değişiklik gerçekleştirebilmeleri adına onları güçlendirmektedir.

CIPTA Ulusları Birleştiren Çizgi Romanların 25’inci çizgi romanı olarak 2030 yılı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda farkındalığı artırmak üzere kütüphaneye dâhil olacaktır.

Daha fazla bilgi için: www.comicsunitingnations.org 

DeCheser Medya hakkında
DeCheser Medya, dünyada en fazla beğeni toplayan markalarından kimileri için dinamik üretimde bulunan New Jersey merkezli ve ödüllü bir medya kuruluşudur. Öykü anlatımı ve yeni teknolojiler konusunda iddialı olan kuruluş her mesajın görsel açıdan en çarpıcı ve çekici biçimde iletilmesine çalışmaktadır. DeCheser Medya 25 yıllık deneyimi ve seçkin yazarlar, yönetmenler, yapımcılar ve görüntü yönetmenlerinden oluşan ekibiyle tüm dünyada hangi ölçekte ve hangi janrda olursa olsun önemli projeler gerçekleştirebilir durumdadır. Daha fazla bilgi için:  email contact@dechesermedia.com ya da www.dechesermedia.com.

 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10
Helen Wylie
UNICEF New York
Telefon: +1 917 265 4516

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.