Çatışmaların şiddetini arttırması, Yemen'in Hacca şehrinde insani yardıma erişimi engelliyor ve binlerce insanı yerinden ediyor

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’un Açıklaması

13 Mart 2019
Çatışmaların şiddetini arttırması, Yemen'in Hacca şehrinde insani yardıma erişimi engelliyor ve binlerce insanı yerinden ediyor
UNICEF/UN0276455/Almahbashi

SANA’A/NEW YORK, 13 Mart 2019– “El-Hudeyde’nin kuzeyinde bulunan Hacca’da, 9 Mart’ta gerçekleşen son saldırı, Yemen’de bir kez daha çok sayıda çocuğun canına mâl oldu: 12 çocuk evlerinde oldukları sırada yaşamını yitirdi, 14 çocuk ise yaralandı.
 
“Yaralanan çocukların büyük bir kısmı tedavi için Abs ilçesinde ve Sana’a’da bulunan hastanelere sevk edildi. Bazı yaralıların hayatta kalabilmesi için tahliye edilmesi gerekebilir. UNICEF, çocukların sevk edildiği hastanelere tıbbi malzeme gönderdi ve savaş mağdurları ile ailelerine psikososyal destek sağlıyor.  
 
“Son dönemde bölgede artan çatışmalar, çocuklar da dâhil olmak üzere gıda ve ilaç sıkıntısı çeken binlerce ailenin yer değiştirmesine yol açtı.
 
“Mart ayının başından bu yana sadece Hacca’da yarısına yakınının çocuk olduğu tahmin edilen 37.000’den fazla kişi bölge içinde yer değiştirdi. Aileler ya dışarıda uyuyor ya da kamu binalarına sığınıyor.
 
“Bölgedeki şiddet olayları mevcut sağlık sisteminin ve sanitasyon hizmetlerinin daha da bozulmasına ve kolera/akut sulu ishal riskinin artmasına yol açtı. Ocak ayından bu yana, kolera/akut sulu ishal olduğundan şüphelenilen 6.322 vaka bildirildi.
 
“Halen devam eden çatışmalar bölgede insani yardıma erişimi kısıtlıyor ve bazen haftalar boyunca insani yardımlar kesintiye uğruyor. Tüm bu zorluklara rağmen UNICEF, yerinden edilmiş topluluklara yardım götürmeye ve ileri derece akut beslenme yetersizliği çeken çocuklara tedavi amaçlı gıda yardımı yapmaya devam ediyor. 
 
“Hangi önlemler alınırsa alınsın, ne kadar yardım yapılırsa yapılsın, çocukların içinde bulunduğu durum ancak savaş bittiği zaman değişecek. Yemen’de her gün daha çok çocuk, bu anlamsız savaş yüzünden hayatını kaybediyor.
 
“UNICEF çatışmanın tüm taraflarına, uluslararası insan hakları hukuku kapsamındaki yükümlülüklerine uymaları ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerde ayrım gözetmeyen orantısız saldırılardan kaçınmaları için bir kez daha çağrıda bulunuyor.
 
“UNICEF; tüm tarafları şiddete bir an önce son vermeye, insani yardımların çocuklara ve ailelerine bulundukları yerde ulaştırılmasına izin vermeye ve en önemlisi de çocukların zarar görmesini engellemeye çağırıyor!”  
 
###
 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10
Thaiza Castilho
UNICEF Yemen
Telefon: +967 712 223 001

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.