ÇOCUKLAR İÇİN BİRLEŞİN-- UNICEF

İlk Altı Ay Sadece Anne Sütü 2001–2005

Not: Bu bölümdeki sayfalar tamamen arşiv amaçlı dosyalanmıştır. 2001–2005 ÜPEP’ye ait bilgi içermektedir. Türkiye’de UNICEF programları hakkında bugünkü detaylar için bu bağlantıyı izleyiniz.


İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü logosu © UNICEF Türkiye 2003 Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü logosu © TC Sağlık Bakanlığı Turkuaz logosu © Coca-Cola, Türkiye

Kampanya kamunun ve özel sektörün desteğini arkasına aldı: Turkuaz. Coca-Cola’nın su markasıdır, sadece anne sütüyle beslenmenin faydalarına web sitesinde yer vererek katkıda bulunmaktadır.

Kampanya Hakkında

İlk 6 ay sadece anne sütü kampanyası Turkuaz, Sağlık Bakanlığı (SB) ve UNICEF işbirliği ile Türkiye’de bebek yaşam oranlarının artmasını ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesini sağlamayı amaçlayan bir kampanyadır.

İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü kampanyası boyunca, bebekler için yaşamsal öneme sahip anne sütü hakkında sağlık personeli ve anne adaylarının bilgilendirilmesi, konuyla ilgili eğitimler verilerek emzirmenin özendirilmesi ve bebek dostu hastane sayısının artırılması amaçlanıyor. Kampanya, ilk yıl toplam 240,000 bebeğin dünyaya geldiği Diyarbakır ve İstanbul illerini kapsayacak. Böylece bir yıl içinde yüzlerce sağlık personeli eğitilecek, binlerce anne bilinçlendirilecek ve onbinlerce bebeğe ulaşılacak. Kampanya kademeli olarak diğer illere de yayılacak.

Kampanya Hedefleri

İlk 6 ay sadece anne sütü kampanyasının temel amacı, anne sütünün önemi konusunda sağlık personeli, anne ve anne adaylarının eğitilmesini, bebek dostu hastane ve il sayısını artırmak.

İstanbul ili hedefleri

Öncellikle yetmiş sağlık merkezinin ve altı ilçenin bebek dostu olmasının sağlanması.

Diyarbakır ili hedefleri

Bugüne kadar bebek dostu hastanesi olmayan Diyarbakır’da Doğumevi, Çocuk Hastanesi, SSK Hastanesi ve Üniversite Hastanesinin ve ilin kampanya kapsamında bebek dostu olması.

Anne Destek Grupları’nın oluşturulması:

Anneleri ve annelerin yardımcılarını emzirme konusunda eğitecek ve emzirmeyi desteklemek üzere İstanbul’da ve Diyarbakır’da doğum yapan binlerce anneye ulaşılması planlanıyor.

Kampanya Ortakları

İlk 6 ay sadece anne sütü kampanyası Turquaz, Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü ve UNICEF işbirliği ile düzenlenmektedir.

Kampanya İletişimi

İlk 6 ay sadece anne sütü kampanyası kapsamında Hülya Koçyiğit ve Berna Laçin’in gönüllü destekleriyle gerçekleştirilen tanıtım filmi, poster ve ilanlar yıl boyunca yayınlanarak, konuyla ilgili toplumun bilinçlendirilmesi amaçlanacak.

Türkiye’deki Durum

  • İlk altı ayında sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin oranı %1.3.
  • Beş yaşın altındaki çocukların %25’inde beslenme eksikliği bulunuyor.
  • Türkiye nüfusunun yaklaşık %15’i, beş yaşın altında. Bunların 63,000’i her yıl önlenebilir hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor. Bunlarında 50,000’ini, bir yaşın altındaki bebekler oluşturuyor.
  • 1998 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması (TNSA) sonuçları ilk aylarda emzirmenin yaygın olduğunu gösteriyor. Bir yaşa doğru bu oran %55’e kadar düşüyor.
  • Türkiye’de beş yaş altındaki çocuklarda görülen ölümlerin başlıca sebeplerini zatürre ve ishal oluşturuyor. İlk altı ayda yapılan anne sütü ile beslenme bu ölümleri önemli bir oranda engelliyor.
  • SB tarafından, 1991 yılında başlatılan ve UNICEF tarafından desteklenen Anne Sütünü Teşvik ve Bebek Dostu Hastane Girişimi (BDHG) kapsamında 2003 yılına kadar 204 hastane, bu yıl da 183 hastane Sağlık Bakanlığı’ndan anne sütü ile beslenmede danışmanlık eğitimi aldı.
  • 2003 yılına kadar 141 olan Bebek Dostu Hastane sayısı 205’e ulaştı, 233 birinci basamak sağlık kuruluşu ve sekiz ilimiz ‘Bebek Dostu’ oldu.

Anne Sütüyle ilgili Gerçekler okuyabilirsiniz.

 ◀ Önceki sayfa  |   ▶ Sonraki sayfa