ÇOCUKLAR İÇİN BİRLEŞİN-- UNICEF

Bağışıklama 2001–2005

Not: Bu bölümdeki sayfalar tamamen arşiv amaçlı dosyalanmıştır. 2001–2005 ÜPEP’ye ait bilgi içermektedir. Türkiye’de UNICEF programları hakkında bugünkü detaylar için bu bağlantıyı izleyiniz.


Fotoğraf Rana Mullan© UNICEF Türkiye 2004

Bebeğinizin doğumunu takiben aşılanması için sağlık ocağına başvurunuz.
Fotoğraf Rana Mullan
© UNICEF Türkiye 2004

Bilgilendirme

Difteri, Boğmaca, Tetanoz (üçü birlikte DBT olarak biliniyor), Verem, Hepatit B, Çocuk Felci ve Kızamık çocuk ölümlerine yol açabilen hastalıklardır. Bütün bu hastalıkların aşıyla önlenmesi mümkündür fakat henüz Türkiye’de bir ve iki yaşlarındaki çocukların %46’sının aşıları tam değildir. Örneğin Kızamık tüm dünyada önlenebilir çocuk ölümlerinin başlıca nedenidir -- sağlık alanındaki diğer bütün müdahalelerle karşılaştırıldığında, kızamık aşısı, birim maliyet üzerinden en fazla sayıda çocuk ölümünü önleyen müdahaledir. Bu hastalıklarda aşılama oranı, gereken bölgesel seviyenin altında olup aşılamaların yoğunlaştırılarak sürdürülmesi önem taşımaktadır.

Türkiye’deki bütün çocukların Kızamık, Verem, DBT ve Hepatit B aşılarını olmaları bebek ve çocuk ölümlerini önleyebilen çözümdür. Türkiye, bu alandaki aşı kampanyası sayesinde kısa bir süre önce Çocuk Felcinden arınmış ülke statüsüne kavuşmuştur. Ancak, virüsün komşu ülkelerden gelme olasılığı Türkiye için hala bir risk oluşturmaktadır. Bugün öncelikli görev, Türkiye’nin çocuk felci konusunda ulaştığı durumun korunması ve bu deneyimden yararlanarak diğer hastalıklara ilişkin aşı kapsamını daha da genişletmesidir. Kızamıkla mücadele kampanyası DSÖ ile UNICEF tarafından başlatılan ortak girişimin bir parçasını oluşturmaktadır. Kampanya, özellikleri açısından, Türkiye dahil 51 Avrupa ülkesinde başarıyla yürütülen Çocuk Felcine karşı mücadele kampanyasına benzemektedir.

Bağışıklama hedefleri:

  • Aile ve toplumda aşıların gerekliliği konusunda bilinç ve duyarlılık yaratılması;
  • Halkla doğrudan ilişki içinde görev yapan sağlık personelinin yeterli eğitim ve donanıma sahip olmasının sağlanması;
  • Bir yaşından küçük bütün bebeklerin %90’ına Çocuk Felci, Kızamık, Verem, DBT ve Hepatit B aşıları yapılması;
  • Çocuk Felcinden arınmışlık statüsünün korunması;
  • Arınmışlık statünün Kızamıkta da elde edilmesi.

Bağışıklama gerçekleştirme yolları:

  • Çocuk felcine karşı yürütülen kampanyadan alınan derslere dayanarak rutin bağışıklama kapsamının güçlendirilmesi;
  • Çocuk sağlığına yönelik en büyük tehdit olarak kızamık üzerinde yoğunlaşılması;
  • Personel eğitimi dahil olmak üzere sağlık sektöründe kapasitenin geliştirilmesi;
  • Türkiye’nin Çocuk Felcinden arınmışlık durumunun, ek aşılama çalışmaları ve denetim önlemlerinin geliştirilmesi yoluyla korunması.

Bağışıklama projesinden beklenen sonuçlar, Çocuk felci ve Kızamığın ortadan kaldırılması, Çocuk Felcinden arınmışlığın korunması ve bir yaşından küçük bebeklerin %90’ının önlenebilir diğer beş hastalığa karşı aşılanmasıdır.

Aşı broşür kapağıHaydi Çocuklar Aşıya! -- çocuğunuzu hastalıklara karşı bağışıklamanın yollarını gösteren kolay rehberimizi okuyabilirsiniz. [PDF 1.9MB]

Evet Deyin, Şubat 2002 sayımızda GBP hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz. Sonbahar 2002 sayımızda ise Türkiye’deki başarılı Çocuk Felciyle Mücadele kampanyası ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

DSÖ/UNICEF 2002, Türkiye’de Aşılama Yaygınlık Oranı İncelemesi’ni İngilizce versiyonunu pdf formatında indirebilirsiniz. [PDF 169KB]

 ◀ Önceki sayfa  |   ▶ Sonraki sayfa