ÇOCUKLAR İÇİN BİRLEŞİN-- UNICEF

Basın Merkezi 2006/03/22: Çocuk Hakları

Çocuklar buharlaşıp giden su kaynaklarından söz ettiler

İSTANBUL, 22 Mart 2009 — 5. Dünya Su Forumu 16-22 Mart tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Bu etkinliğin bir parçası olarak, 21 ülkeden 150 çocuğun katılımıyla Uluslararası Çocuk Forumu da toplandı. Forumda bir araya gelen çocuklar, kendi ülkelerindeki su kaynakları ile ilgili sorunları dile getirdiler. Forumun ikinci gününde çocuk katılımcılar suyla ilgili bir bildirge hazırladılar. Hazırlanan bildirge açıklandı ve 5. Dünya Su Forumu’nun açılışı sırasında tüm katılımcılara dağıtıldı.

UNICEF Türkiye ofisinden Nilgün Çavuşoğlu’nun görüştüğü bazı çocuklar konuya ilişkin aşağıdaki görüşlerini dile getirdiler.

İstanbul Çocuk Hakları Komitesi’nden Hasan Kenanoğlu (17)

Uluslararası bir toplantı olarak bizim için hoş bir deneyim oldu. UNICEF ve SHÇEK tarafından ortaklaşa düzenlenen ulusal çocuk forumlarından edindiğimiz deneyimle, bize diğer katılımcılardan farklı olarak moderatörlük statüsü verildi. Genel anlamda bizim için çok güzel bir deneyimdi. Birçok ülkenin devlet liderleriyle ve aynı alanlarda çalıştığımız insanlarla buluşma şansı bulduk. Böylece bilgi paylaşımı yapabildik

Diğer ülkelerle görüşmelerimizde ve stand ziyaretlerinde, ülkemizde yaptığımız proje ve çalışmaları anlattık. Bu konuşmalarda ülke olarak ne kadar çok yol aldığımızı anladık. Örneğin Japonya’dan katılan ve ülkelerini temsil eden arkadaşlarımızın çocuk hakları sözleşmesinden bile haberleri yoktu. Oysa ki biz bu ve bunun gibi birçok konuda büyük projeler ve eğitimler düzenledik ve devam ediyoruz.

Görüşlerimizi, çalışmalarımızı hem aynı yaş grubundaki arkadaşlarımıza hem de gelen yetişkinlere çok güzel bir biçimde aktardığımızı düşünüyorum. Su Forumu farklı ülkelerden gelen çocukların buluşması, kültürel ve ortak projelerin paylaşımı açısından çok önemli ve yararlı oldu.

İstanbul’da yapılan 5. Dünya Su Forumu’nda genç katılımcılar
© UNICEF Türkiye 2009

İstanbul Çocuk Hakları Komitesi’nden Hazal Hürman (18)

Türkiye' de yaptığımız eğitimlerde birçok şey öğrenmiştik, iletişim sağlama adına. Ancak burada karsımızdaki topluluk tamamen ayrı kültürlerden gelen farklı sözlere çok farklı anlamlar yükleyebilen insanlardı. Bu yönüyle bu kadar çeşitli çocuğu bir arada tutma çabası hem çok eglenceli hem de egitici oldu bizim için. Gidip görmeyi belki de hayatimiza sigdiramayacagimiz yerlerle ilgili birçok şey öğrendik. Hepsinin disinda çocuklarla ilgili olan her çalismada oldugu gibi ben, bir kez daha insanlari sevmeyi ögrendim.

Forumun bize kattiğı birçok şeyden biri de dünya liderleriyle karşılaşma, tanışma firsatını vermiş olmasıydı. Türkiye'nin bürokratları dışında birçok ülkenin liderlerini, su forumu organizatörlerini tanima sansi bulduk ve bu kadar insan içinde en fazla ilgi gören Japon Veliaht Prensi Naruhito Kotaishi'ye, Türkiye' de yaptığımız projeleri anlatabildik. İlginç olan ise, insanlar tarafından seçilmiş onca lider arasından merak ve ilginin prense bu kadar yoğun olmasıydı. Bence bunda prensin güler yüzününün ve çocuklara verdiği önemin katkısı büyük. Bunun yanında stantlara yaptığımız ziyaretlerde BM temsilcilerini çeşitli STK üyelerini tanıma ve bilgi alma şansını yakaladık.

Standımızı ziyaret edenlere Türkiye'de çocuk katılımının öyküsünü kısaca anlattık: İllerde kurulan çocuk hakları komitelerini, bu komitelerin üyelerinin nasıl bir araya geldiğini ve sistemin işleyişini kaynaklarımız aracılığıyla sunduk. Farklı ülkelerle ise bu tür projeleri birlikte yürütmek adına görüşmeler yaptık. Birçok ülkede bizdeki modele benzer çocuk katılımına yönelik çalışmalar yok. Ancak görüştüğümüz çocuklara ve yetkililerine deneyimlerimizle yardımcı olma sözü verdik ve irtibata geçmek üzere bilgilerimizi aldık. Ziyaretçiler de kendi projelerinden ve ülkelerinden bahsettiler. Umarım diğer ülkelerle iletişimi güçlü bir şekilde sağlayabiliriz ve oradaki birçok çocuk da çocuk haklarından haberdar olur.

Çocuklar arasında görüşlerimizi yansıtabilmek açısından hiçbir problem yoktu bence. Dil sıkıntısı çeken arkadaşlarımız bu problemi tercümanları aracılığıyla astıkları sürece fikir alışverişi çok iyiydi. Ancak bence sıkıntı bunun yetişkinlere yansıtılmasında, yani en önemli kısımdaydı. 3 gün boyuca yaptığımız grup çalışmaları sonucunda ortaya çıkardığımız deklarasyon çocuklar tarafından yetişkinlere sunulamadı bile. Ne olursa olsun yaptığımız bir kültürel faaliyet değildi, su adına toplanmıştık. Ancak elimizde kalan kişisel gelişimimize katkı ve diğer ülkeleri tanima fırsatı oldu. Bu birikimler ne kadar değerli olursa olsun fikirlerimizi duyuramama problemini geride bırakamıyor. Dünya genelinde su forumunu destekleyenler kadar bunun karsısında duranlar da var. Çocukların barışçıl, eşitlikçi fikirleri oraya yansısaydı tepkileri azaltabilirdi bile. Ama bu durum katılımcı çocuklar arasında bile şüpheye yol açtı.

Fikirlerin 3 gün içerisinde kalması ve yazıldıkları kağıtlardan başka kimse tarafından pek de önemsenmemesi hatalıydı bence. Bunun dışında çocukların birçok aktiviteden çok zevk aldığını, stantlarda pek çok şey öğrendiklerini de söylemek zorundayım. Sınırlar arası kurdukları arkadaşlıklar hepsi için, hepimiz için oldukça değerli. Umarım uzun süre devam eder bu arkadaşlıklar. Ülkeler arasındaki diyaloglar ayni zamanda çocukların dünya olaylarına duyarlılığını da gösteriyordu. Dilerim dünya liderlerinin çocukların fikirlerini daha iyi anladığı, daha fazla önemsediği bir gün yeniden toplanma sansi bulurlar, buluruz...

Trabzon Çocuk Hakları Komitesi’nden Gizem Birkan (16) National Coordinator of Children’s Network

Benim için çok güzel ve verimliydi. Yurt içinde zaten daha önceden tanıştığımız arkadaşlarımızla ilişkilerimizi ve dostluklarımızı güçlendirdik.Yurt disindan gelen konuk arkadaşlarımızla da uluslararası eğitim fırsatları ve farklılıkları üzerinde sohbet ederek kendi ülkemizdeki imkanları ya da imkansızlıkları analiz etme sansimiz oldu.

Ülkemizin çocuk hakları alanındaki çalışmalarından bahsettik.Onların da ülkelerindeki çocuk hakları alanındaki çalışmalarını öğrenip kendi çalışmalarımızla karsılaştırdık.Projelerimizden bahsettik ve kendilerinin projelerimiz hakkındaki düşüncelerini öğrendik.

Görüşlerimizi tüm ayrıntıları ile yansıtabildiğimizi düşünmüyorum. Çünkü sonuçları paylaşmak için uygun bir ortam oluşturulamadığını düşünüyorum. Yine de bu fırsat bize verildiği için çok şanslıyız. Kısa zamanı iyi değerlendirdiğimizi ve basarili oldugumuzu düşünüyorum.

Su hakkında neler yapabiliriz? - Suyun kullanım koşulları nelerdir? - Su hakkında yetişkinlerden beklentilerimiz nelerdir? - Ülkelerdeki su oranları ne şekildedir?... gibi önemli sorulara yanıt bulduğumu düşünüyorum. Büyüklerin, suyun bizim gelecek hayatımızdaki kıymetinin bilincinde oldugunu gördüm.

Kırklareli Çocuk Hakları Komitesi’nden Günalp Çakır (16) National Coordinator of Children’s Network

Bir hafta içinde iki forum gördük.önce katılımcı olarak katıldığımızı sandığımız “3. Dünya Çocuk Su Forumu”nda grup başkanı olarak bulduk kendimizi. Forum boyunca her masada bir çok çocukla ortak bir şeyler ortaya çıkarmanın çabası içindeydik. Sanırım çıktı da. Su dendiğinde “elimi sallasam elli galon gelir” diyeninden, ”bir damla suya muhtacız diye” bağıranına kadar herkesin ilk söylediği şey aynıydı: “SU HAYATTIR!!!”

İki gün sonunda ortaya çıkan deklerasyonda bunun kanıtıydı zaten. Çocuk Su Forumundaki ortam oldukça sıcaktı bana göre. Çok iyi anlaşamasakta herkesin gözünde gördüğüm şey aynıydı: “Su kaynakları günden güne azalıyor. Artık buna tüm dünya dur demeli!”

Çocuk Su Forumu boyunca 21 ülkeden gelen çocuklarla temas kurma şansı elde ettik. Özellikle Japon grubuyla iyi ilişkiler kurduğumuzu düşünüyorum. Dünya Su Forumu açılışı ve onu takip eden iki gün içindeki stant çalışmamızda Japon komitesi, Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri, UNICEF Türkiye Milli Komitesi, Genç Hayat Vakfı yetkilileri ve pek çok vatandaşımızın yanı sıra yabancı konuklara da bilgi verme şansı bulduk. Geçen sürede ülkemizde çocuk hakları ile ilgili çalışmalarımızı istisnasız en iyi biçimde anlattığımızı düşünüyorum. 10 sene önce dikilen fidanın bugün dallanıp budaklanmasını ve meyvelerinin herkese yetecek kadar çok olduğunu görmek, benim için bu forumların en keyif verici tarafıydı.

Tabi böylesine büyük bir organizasyonda çocuk başımıza birşeyler yapmak da mutluluk vericiydi. Kısacası, az zamanda “sudan” değil, gerçekten önemli işlere imza attık…

İstanbul Çocuk Hakları Komitesi’nden Beste Pala (17)

Çok önemli bir toplantıya katıldığımız için çok güzeldi. Bilgilerimizi diğer arkadaşlarımıza grup çalışmalarında yardım ederek onlara da aktardık.

Başka ülkelerden gelen duyarlı arkadaşlarımızla buluştuk. Onlarla görüşlerimizi paylaştık. Diğer ülkelerin temsilcileriyle bir araya geldiğimizde onlara deneyimlerimizi ve bugüne kadar yaptığımız çalışmaları anlattık. Onların da yaptıkları çalışmaları dinledik ve paylaşımda bulunduk. Gerçekten de başarılı olduk.

Bizim için ve eminim diğer ülkelerden gelen çocuklar için de çok güzel ve farklı bir deneyimdi. Birbirimizi dinledik, tanıdık ve bilgi paylaşımında bulunduk.

5. Dünya Su Forumu çocukların bildirgesini indirmek için lütfen buraya tıklayınız.

 ◀ Önceki sayfa  |   ▶ Sonraki sayfa