ÇOCUKLAR İÇİN BİRLEŞİN-- UNICEF

UNICEF TÜRKİYE’DEN EN SON HABERLER

UNICEF Kırgızistan’daki Çatışma Hakkında Endişeli

13 Haziran 2010, Bişkek: UNICEF Perşembe gününden beri Güney Kırgızistan’da süregelen asayişsizlik ve çatışmadadan etkilenen çocukların durumu hakkında derinden endişelenmektedir. UNICEF yerlerinden edilen, travma yaşayan, ailelerinden koparılan ve hatta öldürülen çocuklar olduğuna dair raporlar ve fotoğraflar almıştır. UNICEF, tüm tarafların çatişmalarda her zaman en savunmasız durumda olan çocukların korunması için gerekli önlemleri almalarını vurgulamakta, ve hiçbir çocuğun çatışmalarda yer almaması ve gösterilere katılmamasını irdelemektedir.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake’in Guantanamo Körfezi’nde tutuklu olan Omar Khadr hakkında yaptığı açıklama

New York – UNICEF Guantanamo Körfezi’nde tutuklu olan Omar Khadr’in yaklaşan duruşması hakkında endişelenmektedir. Omar Khadr 15 yaşında iken işlediği iddia edilen suçlar yüzünden 2002 yılında Afganistan’da tutuklanmıştır. Kendisi Guantanamo Körfezi’nde tutuklu olan son çocuk askerdir.

Guantanamo Körfezi’nde tutuklu olan Omar Khadr hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

Formula 1 pilotları UNICEF yararına futbol oynadı

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen ''Formula Futbol Şöleni'' sporun birleştirici gücünü yine kanıtladı. Dünya'nın en hızlı pilotlarının oluşturduğu Formula 1 pilotları takımı ile ünlü Türk oyuncular, tiyatrocular, sporcular ve sürpriz isimlerden oluşan All Stars takımı 26 Mayıs 2010 tarihinde çocuklara yardım için Ali Sami Yen'de buluştu. Formula Futbol Şöleni'nin bilet gelirlerinin yarısı UNICEF'e bağışlandı.

Bu yıl Formula Pilotları takımı’nda Micheal Schumacher’in yanında Fernando Alonso, Felipe Massa, Nico Rosberg ve Sebastien Vettel gibi yıldız isimler yer aldı. ALL STARS takımı ise Ege, Yımaz Erdoğan, Sarp Apak, Kerem Alışık, Bedri Baykam, Hakan Şükür, Tugay Kerimoğlu ve İlyas Tüfekçi gibi ünlü isimlerden oluşuyordu .

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake’in Guantanamo Körfezi’nde tutuklu olan Omar Khadr hakkında yaptığı açıklama

New York – UNICEF Guantanamo Körfezi’nde tutuklu olan Omar Khadr’in yaklaşan duruşması hakkında endişelenmektedir. Omar Khadr 15 yaşında iken işlediği iddia edilen suçlar yüzünden 2002 yılında Afganistan’da tutuklanmıştır. Kendisi Guantanamo Körfezi’nde tutuklu olan son çocuk askerdir.

Guantanamo Körfezi’nde tutuklu olan Omar Khadr hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

Robert Serry, BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü ve Filippo Grandi, Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) Başkanının ortak açıklaması

31 Mayıs - Gazze’ye yardım malzemesi taşıyan gemilerdeki insanların, anlaşıldığı kadarıyla uluslararası sularda, öldürüldüğü ve yaralandığı yönündeki haberler bizi şoke etti. Şiddet eylemlerini kınıyor ve sona erdirilmesini istiyoruz. Şu anda olay hala devam ediyor ve bizler neler olduğuna dair teyid bekliyoruz. Ancak, derin endişemizi aktarmak ve tam bir açıklama almak üzere İsrail makamları ile irtibat halindeyiz Onlardan ayrıca sivillerin yaşamını tehlikeye sokacak yeni adımlar atmamalarını istiyoruz. Uluslararası topluluk tarafından Gazze’deki  ablukanın ters teptiği ve kabul edilemez olduğu yönünde sürekli olarak yapılan çağrılara İsrail’in uyması halinde bu gibi trajedilerin tamamen önlenebilir olduğunu açıkça ifade etmek istiyoruz.

UNICEF çocukların asker olarak kullanılmalarını şiddetle kınamaktadır

UNICEF, uluslararası topluluk tarafından terörist bir örgüt olarak yasa dışı ilan edilen PKK saflarında çocukların da yer aldığına ilişkin son haberlerden derin kaygı duymaktadır.

UNICEF çocukların asker olarak kullanılmalarını şiddetle kınamaktadır hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

Çocuğa Karşı Şiddetin Engellenmesi ve Çocukların Korunması: Ulusal bir Stratejinin Gerekliliği

Son zamanlarda medyada şiddete ve cinsel istismara maruz kalmış çocuklarla ilgili haberler insanı ne kadar derinden etkilese de, hükümet ve yetkililer tarafından toplumda, ailelerde, eğitim ve koruma sistemlerindeki sıkıntıların bir işareti olarak görülmelidir.

Ulusal bir Stratejinin Gerekliliği hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

UNICEF Tüm Çocukların Çocuk Bayramını Kutluyor!

Fotoğraf: Oktay Üstün

Türkiye'deki kız ve erkek çocukları kendilerine adanmış bir güne ve bir çocuk bayramına 1923 yılından beri sahipler. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş günü Türkiye’nin geleceğine, çocuklarına adanmış bir gün. O tarihten bu yana Türkiye’deki çocukların hayatında birçok değişiklik oldu.

Türkiye’nin 72,6 milyonluk nüfusunun %30’undan fazlasını çocuklar oluşturmakta ve nüfusun  %17,5’ i de 10 ile 19 yaşları arasında. Türkiye’deki kız ve erkek çocukların tüm potansiyellerini eksiksiz biçimde gerçekleştirebilmelerine olanak sağlanması ülke için çok büyük bir fırsat.

UNICEF Tüm Çocukların Çocuk Bayramını Kutluyor! hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı İyi Örnekler Konferansı Sabancı Üniversitesi’nde Gerçekleşti

YSÖP Konferansı sırasında Panel oturumu

Telafi Eğitim adıyla da bilinen Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı’nın (YSÖP) amacı, 10-14 yaşlarındaki okula kayıtsız ya da devamsız kız ve erkek çocuklara yoğunlaştırılmış bir programla destek olmak ve örgün eğitime yeniden dönmelerini sağlamaktır.

Türkiye’nin pek çok ilinden gelen YSÖP uygulayıcıları 17-18 Nisan 2010 tarihlerinde Sabancı Üniversitesi’nde düzenlenen ve ana teması içermeci eğitim olan 7. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda bir araya gelip deneyimlerini paylaştılar. Konferansa katılan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Murat Altuğ, eğitimin temel bir insan hakkı ve devlet için bir yükümlülük olduğunun altını çizdi. “Çocuk okulda değilse, ya bir suçun faili ya da mağduru oluyor. Kaybedecek bir çocuğumuz bile yok. Eğitime kazandırdığımız her çocuk bizim için çok değerli, ulaşamadığımız her çocuk ise bizim için utanç kaynağıdır” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı İyi Örnekler Konferansı Sabancı Üniversitesi’nde Gerçekleşti hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

Eşit Fırsatlar ve Cinsiyet Eşitliği: İtalya ve Türkiye’nin Deneyimleri

Birleşmiş Milletler Türkiye ,  İtalya Büyükelçiliği ile Ankara İtalyan Kültür Merkezi tarafından düzenlenen, Unicredit Group ve Yapı Kredi tarafindan desteklenen Eşit Fırsatlar ve Cinsiyet Eşitliği Konferansı 15 Nisan 2010 tarihinde Rixos Grand Ankara Hotel’de  gerçekleşti. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ve İtalyan Eşit Fırsatlar Bakanı Maria Rosaria Carfagna’nın açılış konuşmaları ile başlayan konferansta iki ülkenin kadın hakları ve eşitlik konusunda deneyimleri tartışıldı.

UNICEF Türkiye Temsilcisi ve BM Gençlik, Cinsiyet Eşitliği ve Yurttaşlık Katılımı Tematik Grup Başkanı Reza Hossaini, konferansta yaptığı konuşmasında, kadın hakları ve eşitlik konularını irdeledi ve

Eşit Fırsatlar ve Cinsiyet Eşitliği: İtalya ve Türkiye’nin Deneyimleri hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

Hayırsever Mualla Edgü’nün katkıları ile Mardin Ortaköy’de yeni bir Okul Öncesi Kurumu açıldı!

Fotoğraf Kerim Öncül

09 Nisan 2010, Mardin - UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Anaokulu Ekliyoruz! çalışmasında yeni bir adım atıldı. Sayın Mualla Edgü’nün desteği ile 9 Nisan 2010 tarihinde açılan 4 derslikli Hasan Lami Bağımsız Anaokulu o çevrede yaşayan 200 çocuğa hizmet sunacak.

Bir çocuğun hayatındaki en önemli yıllar 0-6 yaş arasıdır. Bu yıllarda alınan eğitim o çocuğun tüm yaşamını etkiler, öğrenim kazanımlarını artırır, eğitime devamında olumlu rol oynar, kişilerin sağlıklı, üretken bireyler olarak topluma katılımını sağlar. Türkiye’de yaşayan bütün çocukların okul öncesi eğitimden yararlanabilmeleri için daha çok sayıda okul öncesi eğitim kurumuna ihtiyaç var.

Mardin Ortaköy’de yeni bir Okul Öncesi Kurumu hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

UNICEF Genel Direktörü Ann Veneman sağlıklı çocukluk dönemi kılavuzu Sağlığa Ulaştıran Gerçekleri basına tanıttı

07 Nisan 2010, New York/Cenevre/ Maseru, Lesotho - UNICEF Genel Direktörü Ann M. Veneman kendisini çevreleyen Güney Afrika dolayısıyla denize hiç çıkışı olmayan bir ülke olan Lesotho’ya yaptığı ziyaret sırasında Sağlığa Ulaştıran Gerçekler’i (Facts for Life) basına tanıttı. Yayında, çocuk ve anne ölümlerinin, hastalıkların, kaza ve yaralanmaların ve şiddetin nasıl önlenebileceği konusunda ailelere ve topluluklara yönelik yaşam kurtarıcı bilgiler yer almaktadır.

Sağlıklı Çocukluk Dönemi Kılavuzu Sağlığa Ulaştıran Gerçekleri hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

“AİLE EĞİTİMİ” KAMPANYASI BAŞLIYOR

UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini açılış konuşmasını yaparken

t25 Mart 2010, Ankara - Ebeveynlerin, çocuk yetiştirme eğitiminin yararları konusundaki farkındalığını artırmak amacı ile “AİLE EĞİTİMİ” kampanyası başlatılıyor.  Kampanya, “Ailem Eğitimde, Geleceğim Güvende” sloganı ile kamuoyuna duyuruluyor... 

UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini, kampanya açılışında yaptığı konuşmada, çocukların ilk ve en önemli eğitimcilerinin ebeveynleri olması gerektiğinin altını çizdi. Hossaini “Aile ortamı, çocukların korunması için ihtiyaç duyulan ilk savunma hattı. Ancak çoğu zaman çocuklar hayatta hak ettikleri en iyi başlangıcı yapamaz, fiziksel ve zihinsel gelişimlerini destekleyecek aile ortamında büyüyemezler. Yaşamın ilk yıllarında karşılaşılan fiziksel ve zihinsel bakım eksiklikleri, ilgisizlik ve istismar ile birleştiğinde çocukların yaşamlarına geri döndürülemez etkiler yaratabilir.  Bu kampanya yoluyla aileler eğitim ile güçlendirilecek ve çocukların tam potansiyellerine ulaşmaları desteklenecektir” dedi.

“AİLE EĞİTİMİ” KAMPANYASI BAŞLIYOR hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

Taş Atan Çocuklar İçin Olumlu Gelişme

'Taş atan çocuklar' yasa tasarısının TBMM Adalet Komisyonu’na gelmesi UNICEF Türkiye Ofisi tarafından heyecanla karşılanmıştır. 18 yaşından küçük tüm çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmasını sağlayacak yasa tasarısının, özellikle de 23 Nisan yaklaşırken, TBMM'nin gündemine gelecek olması çocuklar için umut verici bir gelişmedir. Bu yasanın geçmesi halinde, kanunla ihtilafa düşmüş tüm çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanması, çocuklarının yüksek yararının her zaman korunması ve özgürlüğü kısıtlayıcı önlemlere son çare olarak başvurulması öngürülmektedir.

Taş Atan Çocuklar İçin Olumlu Gelişme hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

Elazığ’da Deprem ve Çocuklara Etkisi

UNICEF Türkiye Temsilciliği, Elazığ’da 8 Mart 2010 gecesi 04.32’de meydana gelen ve Richter ölçeğine göre 6.0 şiddetindeki depremde akrabalarını ve/veya arkadaşlarını kaybeden ailelerin üzüntüsünü paylaşıyor. Bu depremde 41 kişi hayatını kaybetmiş ve yaklaşık 74 kişi yaralanmıştır. Hayatını kaybeden kişilerden 8’i ilköğretim çağında olmak üzere toplam 18’i çocuklardır. Depremin merkez üssü olan Karakoçan yakınlarındaki altı köy, özellikle Okçular, Yukarıkanatlı ve Kayalı köyleri depremden en çok etkilenen yerler olmuştur. UNICEF, zamanında yapılan başarılı kurtarma operasyonları için Türk hükümetini ve sivil toplum kuruluşlarını bir kez daha tebrik ediyor.

Elazığ’da Deprem ve Çocuklara Etkisi hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

SİNEMAMIZIN SULTANI TÜRKAN ŞORAY,
UNICEF-Türkiye’nin İYİ NİYET ELÇİSİ İLAN EDİLDİ...

Türk sinemasının değerli sanatçısı Türkan Şoray 12 Mart 2010 Cuma günü İstanbul Nippon Hotel’de yapılan basın toplantısı ile UNICEF-Türkiye İyi Niyet Elçisi ilan edildi.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Talât Halman’la birlikte, UNICEF Ülke Ofisi Temsilcisi Reza Hossaini ve İyi Niyet Elçisi Müjdat Gezen’in konuşma yaptığı toplantıda Türkan Şoray çok duygulanmıştı.

SİNEMAMIZIN SULTANI TÜRKAN ŞORAY, UNICEF-Türkiye’nin İYİ NİYET ELÇİSİ İLAN EDİLDİ... hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

UNICEF Genel Direktörü Ann M. Veneman’ın Uluslararası Kadın Günü ile ilgili olarak yaptığı açıklama
Ergen kızlara odaklanma zamanı

UNICEF Cinsiyet Grubu üyeleri Dünya Kadınlar Günü için özel olarak yaptırdıkları t-shirtler ile

NEW YORK, 8 Mart 2010 – “Geçen hafta Guatemala’da bir UNICEF merkezini ziyaret ettim. Bu merkezde, kimileri henüz 13 yaşında, genelevlerden kurtarılan genç kızlar barınmaktaydı. Bu kızların çektikleri, akla sığmayacak tecavüz, fuhuş, işkence ve masumiyet yitimi olaylarıyla doludur.

UNICEF Genel Direktörü Ann M. Veneman’ın Uluslararası Kadın Günü ile ilgili olarak yaptığı açıklama

NEW YORK, 25 Şubat 2010 – UNICEF ailesi, hayatını çocuk haklarını savunma ve yaşamlarını iyileştirmeye adamış Profesör Ihsan Doğramacı’nın vefatını üzüntüyle karşıladı.

UNICEF Genel Başkanı Ann M. Veneman’ın Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın Vefatı Üzerine Yaptığı Açıklama

Prof. Dr. Besim Üstünel Bağımsız Anaokulu İstanbul Silivri’de Açıldı

Prof. Besim ve Gülen Üstünel açılış töreninde çocuklarla

İstanbul – Besim ve Gülen Üstünel çiftinin kişisel birikimlerini çocuklar ile paylaşma hayalleri geçen hafta gerçeğe dönüştü. Besim Üstünel Anaokulu Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF’in katkılarıyla Silivri’de açıldı.

İstanbul’a bir saat uzaklıkta, yeşillikler içinde 5 derslik, müdür, öğretmen odası, mutfak, çalışma alanları ve büyük bir bahçeyi içeren “Besim Üstünel Anaokulu” her gün 200 çocuğa eğitim sunabilecek kapasiteye sahip.

Prof. Dr. Besim Üstünel Bağımsız Anaokulu hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

İstanbul’da Toplumsal Cinsiyet Eşitliğiyle ilgili Küresel Danışma Toplantısı

UNICEF çalışanları cinsiyet eşitliği için toplandılar

İstanbul, 9 Şubat 2010 - UNICEF’in çeşitli kesimlerinden bir grup, toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili ilk küresel danışma toplantısı için bu hafta İstanbul’da bir araya geliyor.

Yedi bölgenin tümünü kapsayan 34 ülke ofisinde görev yapan sağlık, beslenme, eğitim, çocuk koruma ve sosyal politika uzmanları; operasyon ve satın alma yöneticileri ve program görevlileri ile 15 ülke temsilcisi karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak UNICEF’in toplumsal cinsiyet alanında ileriye doğru nasıl yol alabileceğini tartışacaklar.

İstanbul’da Toplumsal Cinsiyet Eşitliğiyle ilgili Küresel Danışma Toplantısı hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

Charlie Simpson ve Bisikleti

Charlie Simpson
Fulham South Park'taki
bisiklet turunu sonlandırırken.

Yedi yaşındaki Londralı Charlie Simpson, UNICEF’in Haitili çocuklara yardım kampanyasına destek olmayı kafasına koymuştu. Fulham’ın Güney Parkında 8 kmlik mesafeyi bisikletiyle dolaşan Charlie’nin hedefi 500 Sterlin’e ulaşmaktı. Ancak şu ana kadar topladığı para 200.000 Sterlin’i geçti.

Charlie insanların desteğini, “çok büyük bir deprem oldu ve bir sürü insan hayatını kaybetti. Haiti’deki herkese yiyecek, su ve çadır alınabilmesi için biraz para kazanmak istiyorum. Bana lütfen sponsor olur musunuz? Bütün para UNICEF’e gidecek. Çok teşekkür ederim” sözleriyle kazandı.

Haiti Depremi

© AP Photo/Cruz
Port-au-Prince, Haiti

Richter ölçeği ile 7.0'lık bir deprem ile sarsılan Haiti'de afetin etkileri giderek artan bir insanlık faciası oluşturuyor. Pek çok çocuk yaşamını yitirmiş, ya da yaralanmış, pek çoğu acil su, barınak ve tıbbi yardıma ihtiyaç duymaktadır.
Haiti’de yaşam koşulları, deprem adayı vurmadan önce de çok kötüydü. Haiti dünyanın en fakir ülkelerinden biridir ve yıllar süren şiddet, güvensizlik ve yoğun doğal felaketlerle mücadele halindedir. On milyona yaklaşan nüfusunun yarısından fazlası 21 yaşından küçüklerden oluşmaktadır.
Bütün çocukların hakları vardır.- bu haklar en çok acil durumlarda tehlike altındadır.

Bir aileye temiz su ve su taşıma malzemesi sağlamamıza 22 TL'lik bağışınız imkan verecektir.
Lütfen bugün UNICEF'in Haiti depremi çalışmalarını destekleyin.

UNICEF 1949'dan bu yana Haiti’de çocuklar için çalışmaktadır.
Çalışmalarımızı gönüllü katkılarınızla yürütmekteyiz ve Birleşmiş Milletler Bütçesinden hiçbir fon almamaktayız.

UNICEF’in Dünya Çocuklarının Durumu Raporu Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 20. yılını kutluyor

NEW YORK, Kasım 19, 2009 —UNICEF’in ana raporu Dünya Çocuklarının Durumu, Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin BM Genel Kurulu tarafından kabulünün 20. yıldönümü dolayısıyla bu yıl Sözleşme’nin etkilerini değerlendirip bundan sonraki görevlere işaret eden özel bir içerikle yayınlandı.

UNICEF Genel Direktörü Ann M. Veneman bu vesileyle “Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin dünyada en yaygın onay bulan insan hakları anlaşması olduğuna” işaret etti ve Sözleşme’nin “tüm dünyada çocuklara bakışı ve davranışı dönüşüme uğrattığını” vurguladı.

UNICEF’in Dünya Çocuklarının Durumu Raporu Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 20. yılını kutluyor hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

TBMM Dünya Çocuklarının Durumu Raporunu Tanıtı ve Çocuk Hakları İzlemesi Web Sitesini başlattı

Soldan sağa: UNICEF Temsilcisi Reza Hossaini, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü İsmail Barış, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, TBMM Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı Prof. Cevdet Erdöl ve Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Ewan Marteil.

ANKARA, Kasım 19, 2009 — Çocuklar web aracılığıyla çocuk haklarının izlenmesine yardım edecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), UNICEF’in yeni yayınlanan Dünya Çocuklarının Durumu raporunu ve kendi çocuk hakları izleme web sitesini tanıttığı bir törenle Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 20. yıldönümünü kutladı.

TBMM Dünya Çocuklarının Durumu Raporunu Tanıtı ve Çocuk Hakları İzlemesi Web Sitesini başlattı hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

Türkiye’deki Üniversiteler Çocuk Haklarını Savunuyor
Çocuklarla ilgili haberlerin sorumluluk anlayışı içinde hazırlanmasında daha çok sayıda ülkenin Türkiye’yi izlemesi bekleniyor

Fotoğraf Oktay Üstün / Kasım 2009 / 4663
Dublin Teknoloji Enstitüsü törene canlı video bağlantısı ile katıldı

ANKARA, Kasım 6, 2009 — Türkiye’deki yedi üniversite verdikleri derece derslerine “çocuk hakları dersini” ekleyerek Avrupa habercilik çalışmalarına öncülük yapıyor.

Türkiye’deki Üniversiteler Çocuk Haklarını Savunuyor hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

UNICEF: Koruyucu bir ortam yoksa, yaşam çocuklar için zorludur
UNICEF, Çocukların korunmasıyla ilgili çarpıcı raporunu açıkladı

TOKYO, 6 Ekim 2009 — Çocuk haklarına yönelik bazı ihlallerin azaltılmasında ilerleme sağlanmakla birlikte, çocuklara yönelik istismar olaylarının yaygınlığı hakkında henüz elde fazla bilgi bulunmamaktadır. Şiddet ve sömürü tüm dünyada pek çok çocuğun yaşamındaki katı gerçekler olarak varlığını sürdürmektedir.

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kız ve erkek çocuk insan ticareti mağduru olmaktadır, ana-baba bakımından yoksundur veya okula gidebilmek ve temel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek içtin gerekli kayıt belgelerine sahip değildir. Daha milyonlarca çocuk son derece elverişsiz koşullarda çalışmaya zorlanırken, diğerleri evlerinde, okullarında, toplumlarında, yerleştirildikleri kurumlarda veya tutukluluk halinde şiddete veya suiistimale maruz kalmaktadır. Bu tür olumsuzlukların failleri de çoğu kez çocukların emanet edildikleri yetişkinlerdir.

Bugün Tokyo’da UNICEF Genel Direktörü Ann M. Veneman tarafından kamuoyuna tanıtılan yeni UNICEF raporu – Çocuklar için İlerleme: Çocuk Koruma Raporu”- bu konuları ele almaktadır.

Koruyucu bir ortam yoksa, yaşam çocuklar için zorludur hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

EKONOMİK KRİZ, TÜRKİYE’DE AİLELERİN REFAHINI ETKİLİYOR
Türkiye Refah İzleme Anketi kentlerdeki ailelerin ekonomik krizden nasıl etkilendiklerini ve zor zamanlarda gelirleri ile giderlerini denkleştirmek için neler yaptıklarını ortaya koyuyor.

İSTANBUL, 29 Eylül 2009 — Ekonomik yavaşlama, daha düşük gelir ve daha yüksek işsizlik sebebiyle Türkiye’nin en büyük beş kent merkezindeki ailelerin çoğunluğunun yaşamlarını etkiledi: Adana, Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli. TEPAV, UNICEF ve Dünya Bankası tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen ve 2.100 aile üzerinde uygulanan yeni bir ankete göre, ailelerin neredeyse dörtte üçü Ekim 2008 ile Haziran 2009 arasında gelirlerinin düştüğünü bildiriyor.

Ekonomik Kriz, Türkiye'de Ailelerin Refahını Etkiliyor hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

EKONOMİK KRİZ VE AİLELERİN REFAHI:
TÜRKİYE’DE BEŞ KENT MERKEZİNDEN SONUÇLAR

ANKARA — Ekonomik yavaşlama, daha düşük gelir ve daha yüksek işsizlik sebebiyle Türkiye’nin en büyük beş kent merkezindeki ailelerin çoğunluğunun yaşamlarını etkiledi: Adana, Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli. Bu kentlerde yaşam koşulları ile ilgili olarak yapılan yeni bir anket ailelerin neredeyse dörtte üçünün Ekim 2008 ile Haziran 2009 arasında gelirlerinde düşüş bildirdiğini göstermektedir. Krizin başlangıcında en yoksul ailelerin yüzde 90’ından fazlası gelirlerinde bir düşüş bildirdi. Görüşülen yoksul ailelerin üçte biri kamu hizmet faturalarını ödeyemediklerini, yüzde 9’u ise en azından geçici süreyle de olsa elektriklerinin kesildiğini bildirmiştir. Aileler –eğitim gibi- diğer yaşamsal giderlerini koruyabilmek için gıda harcamalarını azaltarak, gelirlerindeki düşüşe uyum sağladıklarını belirtmiştir. Kentlerde yaşayan yoksul ailelerden çoğu gelirlerini ve giderlerini dengeleyebilmek için komşularından, dostlarından ailelerinden, topluluklarından ve kamu programlarından yardım aldıklarını belirtmiştir. Birçok aile de borç aldıklarını bildirmiştir. Ancak aileler bu geçim zincirlerinin zayıfladığını belirtmektedir. En yoksul ailelerin beşte biri her türlü destekten yoksun kaldıklarını bildirmektedir.

Ekonomik Kriz ve Ailelerin Refahı hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

HER ÇOCUK İÇİN NiTELİKLİ EĞİTİM HAKKI VE ÇOCUK DOSTU OKULLAR

TÜRKİYE — UNICEF’in 2009-2010 eğitim yılı açılışı mesajı

2009-2010 eğitim yılı başlarken UNICEF, Türkiye’nin tüm çocuklarına ve öğretmenlerine çalışmalarında ve kariyerlerinde başarılar dilemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na ve okul yöneticilerine ülkenin tüm çocuklarına nitelikli eğitim sağlamak için ülke çapında yapmakta oldukları çalışmalardan dolayı şükranlarımızı sunarız. Ümit ediyor ve inanıyoruz ki gelecek günler ve aylarda bu yöndeki çabalarını arttıracaklardır.

Her Çocuk için Nitelikli Eğitim Hakkı ve Çocuk Dostu Okullar hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

UNICEF İSTANBUL'DAKİ SELLERDEN SONRA HAREKETE HAZIR

İSTANBUL — Türkiye, Eylül ayının ikinci haftasında ülkenin kuzeybatısında meydana gelen ve ikisi çocuk olmak üzere en az 31 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinin ardından yaygın yardım çalışmalarına başlamış bulunuyor.
İstanbul ve çevresindeki diğer yerleşimler 80 yılın en ağır yağışlarından biriyle karşılaştı. Yollar su altında kaldı ve binlerce evi su bastı. Halen kayıp durumda kişiler de olduğu bildiriliyor.
Mala ve işyerlerine yönelik zarar ve hasar on milyonlarca dolar olarak hesaplandığından hayatta kalanlar da ciddi bir geçim sorunu ile karşı karşıya.
İstanbul kent merkezinin batısında, deniz seviyesine yakın durumdaki yerler felaketten en fazla etkilenen yerleşimler. Ancak, Türkiye’nin başka yörelerinde olduğu gibi buralarda da evlerin boşaltılması ve araçların terk edilmesi zorunluluğu ortaya çıktı.

UNICEF İstanbul'daki sellerden sonra harekete hazır hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

UNICEF TÜRKİYE’DE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN YAYGINLAŞMASINI DESTEKLİYOR

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu (ortada) Müsteşar Muammer Yaşar Özgül ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini (sağda)
Fotoğraf: © 2009 UNICEF Turkey

ANKARA — UNICEF, 2009-10 öğretim yılında ülkenin 81 ilinin 32’sinde beş yaşındaki çocukların tamamının okul öncesi eğitime kaydedilmesi yolunda hükümet tarafından benimsenen planı memnuniyetle karşılamıştır.

Otuz iki ilin Valileri ve Milli Eğitim Müdürleri, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun başlatılan girişimin önemiyle ilgili konuşmasını dinlemek üzere 11 Haziran’da Ankara’da bir araya gelmiştir. Bakanlık bu girişim için öğretmen ve gerekli donanımı sağlarken, il valileri de fiziksel anlamda tesislerin sağlanmasından sorumlu olacaklardır.

Bakan, “çocuğun hızla büyüyüp temel alışkanlık ve becerileri kazandığı dönem olarak okul öncesi dönemin çok önemli olduğunu” belirtmiştir. Bakan, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma projesinin başarısı için kamu görevlilerini, sivil toplum kuruluşları, medyayı ve yurttaşları katkıda bulunmaya çağırmıştır. Bakan ayrıca çocukların bilişsel gelişimlerinin çok erken yaşlarda başladığı konusunda ana babaların duyarlı olmaları gerektiğini eklemiştir.

Okul Öncesi Eğitimle ilgili Valiler Toplantısı hakkında daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

 ◀ Önceki sayfa  |   ▶ Sonraki sayfa

ARŞİV
   

Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 20. yılı

1989 yılında dünya liderleri çocukların salt kendileriyle ilgili özel bir sözleşmeye ihtiyacı olduğuna karar verdiler. Çünkü 18 yaşından küçükler, yetişkinlerden farklı olarak özel bir bakım ve korunma ihtiyacı içindeydiler. Liderler ayrıca çocukların da hakları olduğunu tüm dünyanın bilmesi gerektiğini de düşünüyorlardı. Çocuk Haklarına dair Sözleşme (ÇHS) sivil, kültürel, ekonomik, siyasal ve sosyal haklar dahil olmak üzere insan haklarını tümüyle kapsayan ve hukuksal bağlayıcılığı olan ilk uluslararası belgedir.

Daha fazla bilgiyi Basın Merkezi’nden edinebilirsiniz.

RSS feed bağlantısı * RSS nasıl kullanılır …

Avoid Fraud Bu bağlantıyı izleyerek internet sahteciliğinden kendinizi nasıl koruyacağınızı öğrenebilirsiniz.