Yeni robotik atölyeleri geleceğin mucitlerini eğitiyor

Heba, Nur, Sameer ve Mücahit bir yandan bilgisayar yazılımını ve robot yapmayı öğrenirken bir yandan da birbirleriyle arkadaşlık edip kendileri, toplumları ve bölgeleri için daha iyi bir gelecek inşa ediyorlar.

UNICEF
digital skills
UNICEF/DSCF5166/Rich
18 Haziran 2020

Bilim seven Türk ve Suriyeli çocuklar, Gaziantep'te bulunan Gazikent Gençlik Merkezi'nde yeni açılan robotik atölyesinde bir araya geliyor. Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) tarafından yönetilen ve UNICEF tarafından desteklenen merkez, ergenler arasında gözde bir mekân olarak güvenli ve destekleyici bir ortamda robotik atölyeleri de dahil çeşitli etkinlikler sunuyor.

robotic
UNICEF/DSCF5027/Rich

Gazikent Gençlik Merkezi'ndeki Dijital Beceri ve Robotik Atölyesi, UNICEF ve GSB ortaklığında Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti'nin mali desteğiyle gerçekleştirilen ortak bir girişim. Bu girişim kapsamında, Suriyeli ve Türk gençlerden oluşan karma gruplara; özel, eğitici ve ufuk açıcı robotik dersleri sunuluyor. Katılımcılar, bilimi uygulamalı ve eğlenceli bir şekilde öğrenip farklı çevrelerden gençlerle sosyalleşiyor ve kendi robotik yaratımlarını planlamak, gerçekleştirmek ve test etmek üzere ekipler halinde çalışıyor.

Bugüne kadar 13-15 yaş arası yaklaşık 100 genç, robotik atölyesinin faaliyetlerine katıldı. Başta Mardin, Kilis, Şanlıurfa ve Adıyaman olmak üzere Güneydoğu bölgesinde bulunan toplum merkezlerinde sekiz atölye daha kurulurken, yaklaşık 2.000 ergen kız ve erkek çocuğunun daha benzer etkinliklerden faydalanması bekleniyor.

girls scientists
UNICEF/DSCF5062/Rich

“Ne yalan söyleyeyim, ilk başta hiç ilgimi çekmemişti. Sadece erkeklerin bu tür şeyler yapacağını düşünürdüm. Ama arkadaşlarımdan biri gidip bakalım deyince kabul ettim. O zamandan beri geliyorum”, diyerek düşüncelerini anlatıyor Suriye'den beş yıl önce gelen 14 yaşındaki Heba (ortada).

girls digital skills
UNICEF/DSCF4999/Rich

Atölyenin Türk öğrencilerinden 14 yaşındaki Nur (solda), Heba’nın en yakın arkadaşı. Bu robotik atölyesinde tanışmışlar.

“Buraya ilk geldiğimde Heba ve ben bir deney üzerinde çalışmak için eşleştirilmiştik. O zamandan beri birlikte çalışıyoruz. Atölye dışında da görüşüyoruz. Birlikte alışverişe gidiyoruz. Daha önce hiç Suriyeli yakın bir arkadaşım olmamıştı ”diyor.

 

hands
UNICEF/DSCF5007/Rich

Bu atölye hakkındaki düşüncelerini sorduğumuzda, Nur şöyle yanıtlıyor: “Hepimiz buradayız; çünkü robotları, kodlamayı ve teknolojiyi seviyoruz. Yazdığımız kodların ve yaptığımız robotların milliyeti yok. Bu robotu benim mi yaptığımı yoksa Suriyeli arkadaşımın mı yaptığını söyleyemezsin. Eskiden ortak hiçbir yanımızın olmadığını düşünürdüm. Aramızda gerçekten bir fark olmadığını öğrenmem için buraya gelmem gerekiyormuş. ”

boys digital skills
UNICEF/DSCF4970/Rich

Sameer, 14 yaşında ve sekizinci sınıfa gidiyor. Robotiğe olan ilgisi eskiye dayanıyor. “Babam Suriye'de tamirciydi. Kardeşim ve ben onun arabaları tamir edişini izlemeye giderdik. Garajda bulduğumuz yedek parçalarla ilk kez çok basit bir robot yapmıştık”diyor.

digital skills
UNICEF/DSCF4974/Rich

Ona bu atölyede robot yapıp yapmadığını sorduğumuzda Sameer gülerek cevaplıyor: “Aslında bir robot uçak yaptım ama uçmadı. Şimdi nerede hata yaptığımı bulmaya çalışıyorum.” Büyüdüğünde ne yapmak istediğine henüz karar vermemiş, ancak şöyle diyor: “Matematiği keşfeden, bilgisayarı icat eden insanlar var. Onlar gibi olmak istiyorum. ”

robotic
UNICEF/DSCF4930/Rich

Atölyenin Türk katılımcılarından 14 yaşındaki Mücahit ise “Bu merkezi daha önce hiç duymamıştım”, diyor. Arkadaşları onun atölyedeki en iyi kod yazılımcısı olduğunu söylüyor.

“Okuldaki fen bilgisi öğretmenimiz bu robotik atölyesinden ve kodlama sınıflarından bahsetmişti. Küçükken, içinde robot olan filmleri severdim. Onların konuşma şekli çok hoşuma giderdi. Bu yüzden gelip bu atölyede neler yapıldığını görmek istedim. ”

digital skills
UNICEF/DSCF4935/Rich

“Burada tüm teknolojilerin kodlamaya bağlı olduğunu öğrendim. Aslına bakılırsa, açılan ve kapanan kapılar bile bir çeşit robot. Şu anda böyle bir mekanizma üzerinde çalışıyorum. Burada yaptığımız şey elbette çok basit ama öğrenmemize yardımcı oluyor. Ayrıca benim gibi düşünen, bana benzeyen birçok arkadaşım da oldu. Hepimiz birşeyleri icat ettiğimizde çok mutlu oluyoruz. Birbirimizi anlıyoruz."

digital skills
UNICEF/DSCF4894/Rich

Atölyede gönüllü olarak eğitmenlik yapan Mehmet, “Nereden geldiklerine bakılmaksızın şans verildiğinde, çocukların öğrenmek için önlerinde duran engelleri kısa zamanda aştıklarını görebilirsiniz” diyor.

Kendisine tamamen katılıyoruz! Robotik atölyeleri de dahil bu dijital beceriler, UNICEF'in Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve GAP İdaresi ile birlikte mülteci ve Türk gençler arasında sosyal uyumun ve anlamlı katılımın geliştirilmesini desteklemek için yürüttüğü birçok faaliyetten biri. Bu ortakların çabaları ve Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti'nin ve diğer bağışçıların mali destekleri sayesinde, 2019 yılında sosyal uyum faaliyetleri aracılığıyla 40.993'ü erkek, 44.728'i kız, toplam 85.721 çocuğa ulaşıldı.