Okullar yeniden açılırken çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz?

COVID-19 kısıtlamaları devam ederken çocuğunuzu ev dışı ortamlarda yönlendirmeniz için ipuçları.

UNICEF
UN0452316
UNICEF/UN0452316/Willocq
13 Eylül 2021

COVID-19 salgını boyunca birçok kişinin aile hayatı karantina, okulların kapanması ve uzaktan çalışma nedeniyle altüst oldu. Pek çok aile, bu stresli ve belirsiz durumda ev içinde birlikte vakit geçirdi. Birçok çocuk, günün her saatinde ebeveynlerinin veya bakım verenlerinin yanlarında olmasına alıştı. Bazı bebekler ise salgın sırasında doğdukları için ebeveynlerinden hiç ayrılmadı.

Kreşler, okullar ve ofisler yeniden açılmaya başlıyor ve durumunuz, nerede yaşadığınıza bağlı olarak büyük ölçüde değişse de bazı aileler günlük rutinlerinde değişim yaşayacak. İşte bu aileler için çocuklarının uyum sağlamasına yardımcı olacak bazı ipuçlarını bu yazımızda derledik.

Ayrılık kaygısı nedir? 

Ayrılık kaygısı farklı şekillerde görülebilir. Örneğin çocuğunuzun yanından kısa süreli de olsa ayrıldığınızda veya çocuğunuz yeni durumlarla karşılaştığında ağlayabilir veya daha fazla ilgi görmek isteyebilir. Bu duruma en sık, 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda rastlanır ve çocuk gelişiminin yaygın görülen bir parçasıdır. COVID-19 salgının yarattığı stres ve belirsizlik, bu tür davranışların bazen daha büyük çocuklarda da görülmesine neden olabilir.

Ayrılık kaygısı belirtileri, çocukları kreşe veya okula bıraktığınızda kendini göstermeye başlar. Geçtiğimiz yıl salgın nedeniyle yaşanan olaylar daha büyük yaştaki çocukların da zorluk çekmesine neden olabilir. Çocuklar ayrıca COVID-19 nedeniyle güvende olamayacaklarından korkabilirler.

Eski rutinlere dönerken çocuğumun kendini güvende hissetmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Hem çocuğunuzun okula dönüş sürecine yardımcı olmak hem de işe dönmek zaman ve planlama gerektirebilir. Çocuğunuz için ayrılığı kolaylaştırmak amacıyla aşağıdaki ipuçlarından bazılarını uygulayabilirsiniz:

Çocuğunuzu dinleyin

Kaygılarını ciddiye alın ve endişeleri hakkında onlarla konuşun. Çocuklarınızdan okula dönüş sürecini hayal etmelerini isteyebilirsiniz. Onlarla rol canlandırma oyunu oynayabilir veya bu süreçle ilgili hayal ettiklerini resme dökmelerini isteyebilirsiniz.

Hazırlanmalarına yardımcı olun

Okula dönüş sürecinde uygulanan yeni kuralları öğrenin ve bunları çocuğunuzla birlikte gözden geçirin. Okula geri dönme konusunda ne hissettiğini sorun ve önemli bir endişesi varsa öğretmenini bilgilendirin.

Sakin olun

Çocukların, yetişkinlerin hislerini anlayabildiklerini unutmayın. Çocuğunuzun rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olmak için sakin davranışlar sergilemeniz önemlidir. 

Yanından ayrılma planınız olsun

Daha büyük yaştaki çocukların yanından ayrılırken onların rahat hissetmesini sağlamak için aşağıdakileri deneyin:

  • Yanlarından olumlu bir şekilde ayrılın.
  • Ayrıldığınızı haber verin.
  • Neden ayrıldığınızı açıklarken, kısa ve öz konuşun.
  • Çocuğunuza onlar için geri geleceğinizi hatırlatın.
  • Ayrılırken tereddüt etmeyin.
  • Planlanan zamana kadar geri dönmeyin.
  • Çocuğunuzu okula her bıraktığınızda aynı rutini izleyin. 

Çocuğum okula dönmekten korkuyor. Kendini rahat hissetmesine nasıl yardımcı olabilirim? 

Bazı çocuklar, özellikle de aylardır evde öğrenim görenler, okula dönme konusunda gergin hissedebilir ya da isteksiz olabilir. Onlara karşı dürüst olun. Örneğin okulda karşılaşabilecekleri değişiklikleri konuşabilirsiniz. Uygulanan güvenlik tedbirlerinin kendilerini ve diğerlerini güvende tutmaya yardımcı olacağını net bir dille belirtin.

Çocuğunuz okula hemen alışamayabilir. Çocuklar hemen uyum sağlamak zorunda değiller. Arkadaşlarıyla tekrar rahat bir şekilde oynamak zaman alabilir ve bu çok normaldir.

>> COVID-19 sırasında okula dönüşte çocuğunuzun ruh sağlığını desteklemek

Çocuğumun nasıl olduğunu, onu bunaltmadan nasıl kontrol edebilirim? 

Çocuğunuza ilgi gösterin ama sakin kalın. Çocukların duygu durumu genellikle hayatlarındaki en önemli yetişkinlere göre şekillenir. Bu nedenle çocuğun kaygılarını dinlemeniz, onunla kibarca konuşmanız ve ona güven aşılamanız önemlidir. Duyguları değişebilir, buna hazırlıklı olun ve bunun normal olduğunu ona söyleyin.

Çocuğunuzu kontrol etmenin birden fazla yöntemi vardır. Bu, büyük oranda çocuğunuza bağlıdır. Çocuğunuz içine kapanıksa ona nasıl olduğunu sorabilirsiniz. Bazı çocuklar duygularını paylaşma konusunda daha rahat olabilir. Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. En önemlisi, onlarla yapacağınız konuşmalarda şefkatli ve anlayışlı davranmanızdır.