Maria’nın yaşamını değiştiren dil kursu

Şiddetten kaçan Maria ve ailesi yeni bir hayata başlamak için Türkiye’nin Akdeniz bölgesindeki Hatay’a yerleşmişler.

UNICEF
Maria’nın Yaşamını Değiştiren Dil Kursu
UNICEF/Olcer
18 Haziran 2019

Hatay, Türkiye – Maria bugün Hatay Gençlik Merkezi’nin toplantı alanı olarak da kullanılan spor salonunda, özel bir mezuniyet törenine katılıyor. Öğretmeni mikrofonda adını anons edip çok çalıştığı için kendisini kutlayınca gururla gülümsüyor Maria. Babasını 5 yıl önce savaşta kaybeden 13 yaşındaki bu Suriyeli kız çocuğunun kendiyle gurur duymak için çok nedeni var.

Şiddetten kaçan Maria ve ailesi yeni bir hayata başlamak için Türkiye’nin Akdeniz bölgesindeki Hatay’a yerleşmişler. Maria, “Bu kursa katılmasaydım, kendimi hala doğru düzgün Türkçe konuşamadığım o ilk zamanlardaki gibi, kederli ve yalnız hissederdim,” diyor. Maria Türkçe öğrenmenin yalnızca okulda başarı kazanmanın ötesinde arkadaş kazanmak, diğer gençlerin arasında kendine yer bulmak anlamına geldiğinin de farkında. Maria çok çalışıp Hatay Gençlik Merkezi’ndeki Türkçe dil kursunu başarıyla tamamlamasının karşılığını almış. Bu dil kursu Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ve UNICEF işbirliği ve Avrupa Birliği’nin finansal desteği ile yürütülen Yaygın Eğitim Programı kapsamında hayata geçirilen faaliyetlerden biri.

Türk Dili Kursları (TDK), Maria’nın da içinde bulunduğu 10.000 sığınmacı çocuğun hem okula hem de içinde bulundukları topluma uyum sağlama becerilerini güçlendirmeyi hedefliyor. TDK, hâlihazırda 24 ildeki 83 Gençlik Merkezi’nde yürütülen Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı iki seviyede verilen dil eğitimini kapsıyor.

Maria dil kursunu şöyle anlatıyor: “Çoğunlukla okuma ve yazma odaklı ders görüyoruz. Türkçe dilinin yapısı, bizimkinden (Arapça’dan) farklı, bu yüzden öğrenmesi benim için zor oldu.” Maria’yı bu kursa, ortaokula uyumunu hızlandırmada faydalı olabileceğini düşünen öğretmeni yönlendirmiş. “Öğretmenim bu kurslardan haberdarmış, benim de kaydolmama yardımcı oldu” diyor yüzünde mutlu bir ifadeyle. Bu dersler Maria’nın Türkçesini geliştirip eğitimine devam etmesi için büyük önem taşıyor.

“Henüz çok Türk arkadaşım yok, ama artık bu kurs sayesinde okulda ve mahallede yeni arkadaşlar edinmeyi umuyorum,” diyor.

Türkçe Dil Kursları bu parlak gencin özgüven inşa etmesinde hayati önem taşımanın yanı sıra ailesine de katkı sağlamış.  “Kendimle gurur duyuyorum çünkü Türkçe pek çok şeyi anneme çevirerek ona yardım ediyorum. Özellikle de süpermarkette. Çünkü bazen annem yiyecek etiketlerini birazcık karıştırıyor,” diyor gülerek.

 

Maria’nın Yaşamını Değiştiren Dil Kursu
UNICEF/Olcer
Maria (13) Hatay Gençlik Merkezi’ndeki kütüphanede Türkçe dersine çalışıyor.

Bu merkezin sığınmacı çocuklar ve gençler tarafından çok sevilmesinde, sosyal uyum odaklı, gençleri güçlendirmeyi hedefleyen hizmetlerin önemi oldukça büyük. Topluma erişim faaliyetleri; gönüllü ve eğitimli Suriyeli ve Türk gençlik liderlerinin yürüttüğü kapı kapı dolaşılarak yapılan ev ziyaretlerini de içeriyor. Ayrıca merkezde hem okul dışında kalan sığınmacı çocuklara hem de düzenli okula devam etmek için ek yardıma ihtiyaç duyan okula kayıtlı çocuklara yönelik akşam ve haftasonu Türkçe dil sınıfları da düzenleniyor.

Gelecek planları sorulduğunda Maria şöyle diyor: “Henüz karar vermedim ama resim yapmayı gerçekten çok seviyorum. Savaşta ailemin başına gelenleri biraz da olsa unutmamı sağlıyor. Buraya ilk geldiğimizde resim yapmakta çok zorlanmıştım ama şimdi yeni yaşamımda tekrar  başlayabilecek gibi hissediyorum.”

xxx

Yaygın Eğitim Programı (NFE) Hakkında

NFE, okula gitmeyen veya okula kayıtlı olsa da ek eğitim desteğine ihtiyaç duyan Suriyeli çocuklar için tasarlanmış üç tamamlayıcı eğitim bileşeninden oluşuyor. Bu üç program bileşeni şunları içeriyor: Temel Okur-Yazarlık ve Matematik Becerisi (BLN) dersleri, Türkçe Dil Kursları (TDK), ve Hızlandırılmış Eğitim Programı (HEP).

Yaygın Eğitim Programı (NFE); Millî Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türk Kızılayı ve UNICEF’in yakın işbirliği çerçevesinde yürütülüyor. Avrupa Birliği’nin finansal desteği sayesinde NFE, Türkiye’nin her yanındaki 65.000 Suriyeli çocuk ve ergene ulaşmayı amaçlıyor.