Gençlerin Gözünden… Görüntünün Dilini Öğrenmek

Dostluk, umut, mutluluk, gelecek… Bunlardan herhangi birini tek bir görüntüyle nasıl anlatabilirsiniz?

UNICEF Türkiye
©UNICEF/ 2019/Girette - A group of Youth Lens students during Paris photography exhibition; (left-right) Muhammed Alaaeddin, Gulmira Doga Gul, Yasemin Masri, Bahaddin Mohamad, Aydanur Busa, Furkan Uygun.
©UNICEF/ 2019/Girette
03 Ekim 2019

Proje

Gençlerin Gözünden projesi 2018 yılında UNICEF Türkiye öncülüğünde başlatıldı. Proje ile Gaziantep, İstanbul ve İzmir illerinden 60 genç Türk ve Suriyeli gencin görüntülerin dili konusunda eğitim alması amaçlandı. Yaşları 11 ile 18 arasında değişen genç fotoğrafçılara dört ay boyunca fotoğraf sanatçısı Reza Deghati veillerdeki eğiticiler tarafından görüntülerle öykü anlatım yöntemleri öğretildi. Üç şehirde

gerçekleştirilen atölyelere önce Reza, daha sonra ise illerindeki eğitmenler eşlik etti. Bu süreçte fotoğrafçılık için gereken araçları öğrenen öğrenciler, aynı zamanda geleceğe dair düşlerini ve yaşadıkları gerçekliklerini görüntünün gücünü kullanarak nasıl ifade edebileceklerini de deneyimlediler. Özel temalar üzerinde çalışıp, hayatlarının çeşitli yönlerini fotoğraflar aracılığıyla paylaştılar.

 

©UNICEF/UN0322290/Masri - A flower sprouting from a crack in a tree.
©UNICEF/UN0322290/Masri

Gençlerin Gözünden projesinin katılımcılarından 17 yaşındaki Suriyeli öğrenci Yasmin Masri deneyimini şöyle anlatıyor: “Türkiye’ye geldikten hemen sonra aileme yardımcı olmak için bir süre çalıştım. Ama her zaman profesyonel bir fotoğrafçı olmak istiyordum. Bu proje bana gözlerimle neler gördüğümü insanlara da gösterme fırsatı verdi.” Gençlerin Gözünden katılımcıları, bu proje ile hem bir arada yaşamayı ve paylaşmayı öğrenmiş, hem de çevrelerinin toplumsal bütünleşmesine katkıda bulunmuş oldular.  Bu durum, projenin insanlar ve toplumlar arasında köprüler kurulmasına yardımcı olan girişimleri güçlendirmesi sayesinde mümkün oldu. Projenin bir başka katılımcısı olan 16 yaşındaki Türk öğrenci Furkan Uygun projenin kendi algısını nasıl değiştirdiğini şöyle anlatıyor: “Fotoğrafçılık atölyelerinden önce bunun basit bir fotoğraf çekme işi olduğunu düşünürdüm.  Şimdi anlıyorum ki her fotoğrafın ardında bir öykü ve anlam yatıyor. UNICEF dünyadaki çocuklar için pek çok şey yapıyor ve lütfen bu hep devam etsin.”

©UNICEF/UN0319241/Nesbit - (left-right) UNICEF Executive Director Henrietta H. Fore, Syrian Yasmin Masri, 17; President of the UNICEF Executive Board, H.E. Mr. Omar Hilale, Permanent Representative of Morocco to the United Nations; and Furkan Uygun, 16, from Turkey, at the opening of the "Youth Lens: Dreams of the Future" exhibition at UNICEF Headquarters in New York.
©UNICEF/UN0319241/Nesbit

Sergiler

Şimdiye kadar “Gelecek Hayalleri” adı altında Paris, New York ve Ankara’da üç sergi düzenlendi. Bu sergilerde yer alan görseller, 60 Türk ve Türkiye’de yaşayan Suriyeli gençten oluşan bir grubun çektiği, kişisel öykülerin dünyayla paylaşıldığı çok sayıda fotoğraf arasından seçildi. 

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore “Gelecek Düşleri” sergisinin New York ayağını ziyareti sırasında gençlerin geleceğinin öncelikli bir konu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu sergi, farklı kökenlerden gelen gençlerin ortak bir proje etrafında birlikte neler yapabileceklerinin çarpıcı bir göstergesidir.”

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz “Gelecek Hayalleri” Sergisinin, Fransa Ekonomik, Sosyal ve Çevre Konseyi’nin Paris’teki binasında gerçekleştirilen açılış töreninde şunları söyledi: “UNICEF’e, Reza Deghati’ye, AB’ye ve bu projeye emek veren herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı sığınmacıların toplumla bütünleşme sürecine özellikle dikkat etmekte, Bakanlık bünyesindeki gençlik merkezlerinin ve gençlik kamplarının sunduğu avantajların yanı sıra kendilerine Türkçe dil eğitimi imkânları da sunmaktadır. Umarız başlatılan bu işbirliği daha uzun süre devam ederek uluslararası alana daha fazla yansır, gençler arasında daha da yaygınlaşarak etkisini artırır.”

AB Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonlarından Martin Taschner:  “Olağanüstü durumlarda eğitim Avrupa Birliği açısından mutlak bir önceliktir. AB tarafından desteklenen eğitim projeleri mülteci çocukların eğitime erişimine yardımcı olmaktadır ve bu da çocukların geleceğine yapılan somut bir yatırımdır. Eğitim, şiddete, erken yaşta evliliğe ve cinsel sömürüye karşı koruyucu bir kalkandır. Çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlamakta ve onlara gelecek için fırsatlar sunmaktadır.”

©UNICEF/ UN0343406/Kilic – “Dreams of the Future” Exhibition at Cer Modern arts centre in Ankara.
©UNICEF/ UN0343406/Kilic
©UNICEF/ 2019/Girette - (Backline – left to right) Backline - Photographer Reza Deghati, UNICEF Representative to Turkey Philippe Duamelle, Deputy Minister of Youth and Sports in Turkey Halis Yunus Ersoz, President of UNICEF France Jean Marie Dru, President of COFAC, French Economic, Social and Environmental Council Marie-Claire Martel, Head of Southeast Europe and Eastern Neighborhood Unit of ECHO Martin Taschner. Frontline - UNICEF France youth ambassadors, a group of youth lens project students.
©UNICEF/ 2019/Girette - (Backline – left to right) Backline - Photographer Reza Deghati, UNICEF Representative to Turkey Philippe Duamelle, Deputy Minister of Youth and Sports in Turkey Halis Yunus Ersoz, President of UNICEF France Jean Marie Dru, Preside

Yasmin Masri, New York’taki sergide yaptığı konuşmayı yüzündeki bir gülümsemeyle şöyle tamamlıyor:  “Yaşamımı ve çevremizde neler olup bittiğini dünyaya gösterme fırsatı tanındığı için herkese teşekkür ediyorum.”

Arka plan

Türkiye’de geçici koruma altında 3,6 milyonu aşkın Suriyeci sığınmacı bulunmaktadır. Sayıları 1,6 milyon olan Suriyeli çocukların 650 bin kadarı okula gidreken, okula gitmeyen 400 bin kadar daha çocuk bulunmaktadır. Bu çocuklar sosyal yalıtılmışlık, ayrımcılık, çocuk işçiliği ve çocuk yaşta evlilik gibi risklere açık durumdadır.

Bu durum dikkate alınarak ve yaygın eğitim programı çerçevesinde UNICEF, Gençlerin Gözünden projesini Gençlik ve Spor Bakanlığı ve fotoğraf sanatçısı Reza ile birlikte, Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle hayata geçirmiştir.