Gelecek Hayalleri” İstanbul Havalimanı’na İndi

İstanbul Havalimanı’ndaki ‘Gelecek Hayalleri’ fotoğraf sergisi

UNICEF Türkiye
Gelecek Düşleri” İstanbul Havalimanı’na İndi
UNICEF/Baytöre
26 Aralık 2019

Dostluk, umut, mutluluk, gelecek, bu kavramlardan herhangi birini tek bir görüntüyle nasıl yansıtırdınız?

62 Türk ve Suriyeli gencin çektiği fotoğraflardan oluşan sergi 18 Aralık 2019 günü İstanbul Havalimanı’nda açıldı. Sergi, eğitime erişimin ve sosyal uyum fırsatlarının gençlerin yaşamları üzerindeki olumlu etkisini ortaya koyarken,  aynı zamanda mültecilerle ev sahibi toplumların barış içinde birlikte yaşamalarına katkıda bulunmayı da amaçlıyor.

 “Gelecek Hayalleri” adını taşıyan sergi İstanbul Havalimanı dış hatlar giden yolcu salonunda bir ay süreyle açık kalacak. Serginin açılışı Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, fotoğraf sanatçısı Reza ve İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu tarafından, 62 genç fotoğrafçının da katılımıyla gerçekleştirildi. Önümüzdeki dört hafta içinde serginin yaklaşık 6 milyon insan tarafından görüleceği tahmin ediliyor.

Açılışa katılan 17 yaşındaki Nazlıcan Erdoğdu açılış töreni sırasında yaptığı konuşmada fotoğrafçılık projesiyle yaşadığı deneyimin mültecilere bakışını nasıl değiştirdiğini dile getirdi ve: “Farklı ülkelerden ve farklı çevrelerden geldiğimiz için projenin başlarında bir arada neler yapabileceğimizi bilemiyordum. Kendimizi kamerayla nasıl ifade edebileceğimiz konusunda birlikte yaşadığımız büyük deneyim, bizleri birleştirenin bizleri ayırandan çok daha büyük olduğunu görmemizi sağladı. Hissettiklerinizi fotoğrafla ifade etmeye çalıştığınızda sınırlar anlamını yitiriyor” dedi.

Gelecek Düşleri” İstanbul Havalimanı’na İndi
UNICEF/Baytöre
Ibrahim Hassan (solda) and Nazlıcan ERDOĞDU (sağda) “gelecek Düşleri” fotoğraf sergisinin İstanbul Havalimanı’ndaki açılış töreninde konuşmalarını yaparken
İstanbul Havalimanı’ndaki ‘Gelecek Düşleri’ fotoğraf sergisi
UNICEF/Baytöre
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle ve İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu “Gelecek Düşleri” fotoğraf sergisinin İstanbul Havalimanı’ndaki açılışı sırasında katılım belgelerini alan 62 genç fotoğrafcı ile birlikte

Sergi, “Gençlerin Gözünden” projesine katılan 62 gencin çektiği fotoğraflarla hem Türk hem de Suriyeli gençlerin düşlerini ve gerçekliklerini yansıtıyor. “Gençlerin Gözünden”, 2018 yılında başlatıldı ve proje kapsamında Gaziantep, İstanbul ve İzmir’de yaşayan Türk ve Suriyeli gençlere fotoğrafçılık eğitimi verildi. 

Yaşları 11 ile 18 arasında değişen kız ve erkeklerden oluşan 62 gence ünlü fotoğraf sanatçısı REZA ve yerel eğitmenlerden oluşan bir ekip tarafından görüntülerle öykü anlatımı teknikleri öğretildi.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle açılışta yaptığı konuşmada:  “Bu sergi, çocukların ve gençlerin bugün sahip oldukları gerçeklikleriyle, gelecek için besledikleri düşler hakkında fikir sahibi olmamıza yardımcı oluyor. Düşlerini gerçekleştirmeleri ve toplumla başarılı biçimde bütünleşmeleri açısından eğitim hayati bir önem taşıyor.

Gelecek Düşleri” İstanbul Havalimanı’na İndi
UN0322370/Dost
Gelecek Düşleri” İstanbul Havalimanı’na İndi
UN0322290/Masri
Ağaçtaki yarıktan filizlenen bir çiçek

Gençlerin Gözünden projesi de bunu ortaya koymaktadır. UNICEF, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve REZA arasındaki ortaklığın böylesine etkileyici bir sonuç vermesinden dolayı büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ayrıca, bu programa finansal destek verdiği için Avrupa Birliği’ne, “Gelecek Hayalleri” sergisine ev sahipliği yaparak dünyanın dört bir yanından gelen yolculara genç fotoğrafçıların çalışmalarını hayranlıkla izleme fırsatı tanıdığı için İstanbul Havalimanı’ na da teşekkürlerimi sunmak isterim" dedi.

“Gençlerin Gözünden” projesine katılanlardan 16 yaşındaki Suriyeli öğrenci İbrahim Hassan açılış konuşmasında yaşadığı deneyim ile ilgili: “Savaş, iyileşmesi güç yaralar bırakabilir; bu yarayı ifade edemediğinizde durum daha da güçleşir. Bana ne gördüğümü dünyaya gösterme ve başkalarının yaşamına dokunma fırsatı tanıdığı için bir parçası olduğum bu projeye minnettarlık duyuyorum“ dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu açılış konuşmasında: “Konuğumuz olan kardeşlerimiz ve ülkemizin gençleri “Gelecek Hayallerini” Sosyal Uyum Projesi kapsamında ölümsüzleştirdiler.  Bu proje yalnızca kâğıt üzerinde bir ortaklık değil, aynı zamanda gönüllerde kurulan bir ortaklıktır. Ortak bir amacı ve kardeşliği paylaşmanın ve desteklemenin en güzel örneklerinden birini verdiniz. Sizlerle gurur duyuyoruz” dedi.

Boğazı hayranlıkla seyreden saçlar rüzgarda uçuşuyor
UN0322275/Uygun
Boğazı hayranlıkla seyreden saçlar rüzgarda uçuşuyor
İstanbul Havalimanı’ndaki ‘Gelecek Düşleri’ fotoğraf sergisi
Girette
Gençlerin Gözünden öğrencilerinden bir grup Paris’teki fotoğraf sergisi sırasında; (soldan sağa) Muhammed Alaaeddin, Gulmira Doğa Gül, Yasemin Masri, Bahaddin Mohamad, Aydanur Busa, Furkan Uygun.

Proje

“Gençlerin Gözünden” projesi Gaziantep, İstanbul ve İzmir’den 62 Türk ve Suriyeli genci görüntülerin dili konusunda eğitmek üzere 2018 yılında başlatıldı. Yaşları 11 ile 18 arasında değişen gençlere fotoğraf sanatçısı REZA ve yerel eğitmenlerden oluşan bir ekip tarafından görüntülerle öykü anlatımı teknikleri öğretildi. Üç ilde önce Reza tarafından yürütülen çalışmalar, daha sonra yerel eğitmenlerin denetiminde sürdürüldü.

Öğrenciler fotoğrafçılığın araçlarını öğrenip, düşlerini ve gerçekliklerini görüntülerin gücüyle anlatma konusuna aşinalık kazandılar.  Odaklandıkları özel konuları ve yaşamlarının çeşitli yönlerini fotoğraflar aracılığıyla paylaştılar.

Ortak bir proje kapsamında bir araya gelen “Gençlerin Gözünden” katılımcıları, birbirleriyle ve çevreleriyle birlikte çalışmayı öğrenip, aynı zamanda toplumsal kaynaşmaya da katkıda bulundular. Proje ayrıca, gençlerin nasıl olumlu birer değişim unsuru olabileceklerini, insanlar ve toplumlar arasında köprüler kurabileceklerini göstermesi açısından da önem taşıyor.

“Gençlerin Gözünden” projesi Avrupa Birliği’nin mali desteği, Gençlik ve Spor Bakanlığı, UNICEF ve fotoğraf sanatçısı REZA arasında kurulan yakın ortaklıkla hayata geçirildi.

Sergiler

Gelecek Düşleri” adı altında bugüne kadar dört sergi etkinliği düzenlendi. Paris’te Ekonomi, Sosyal ve Çevre Konseyi Binası, New York’ta UNICEF Genel Merkezi, Ankara’da Cer Modern ve İstanbul’da İstanbul Havalimanı’nda düzenlenen bu sergilerde yer alan eserler, Türkiye’de yaşayan ve öykülerini dünyaya anlatan 62 Türk ve Suriyeli gencin çekmiş olduğu çok sayıda fotoğraf arasından seçildi.