BM Genel Sekreteri pandemi sırasında evde şiddete son verme çağrısı yaptı

BM Genel Sekreteri hükümetlere yaptığı çağrıda pandemiyle mücadele ederken kadınların güvenliğine öncelik vermelerini istedi.

UNICEF
domestic violence
UNIC

06 Nisan 2020

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres KOVİD-19 pandemisiyle sokağa çıkma yasaklarının da getirilmesiyle kadınlar ve kız çocuklarına karşı şiddette tüm Dünya'da korkunç bir artış olduğunu belirtti ve "evlerde barış" için çağrı yaptı. 

Genel Sekreter yayınladığı video mesajında Kovid pandemisinin dünyanın dört bir yanında insanların tarifsiz acılar çekmesine ve ekonomik tahribata yol açtığını ve pandemiyi yenmek için yürütülen ortak çabalara odaklanılması için geçtiğimiz günlerde küresel ateşkes çağrısı yaptığını hatırlattı ve "Ancak şiddet sadece savaş alanları ile sınırlı kalmıyor. Birçok kadın ve kız çocuğu için tehdit en güvende olmaları gereken yerde karşılarına çıkıyor. Evlerinde. Bugün dünyanın dört bir yanında evlerde barış için yeni bir çağrı yapıyorum" dedi. 

Şiddete hemen ve her yerde son verilmesi gerektiğini vurgulayan Genel Sekreter, bazı ülkelerde şiddet görmeleri nedeniyle destek almak için başvuru yapan kadın sayısının 2 kat arttığını söyledi. 

Kovid-19’un durdurulabilmesi için sokağa çıkma yasakları ve karantinaların gerekli olduğunun bilindiğini kaydeden Guterres ancak bu durumun kadınların istismarcı partnerleri ile kapana kısılmasına yol açabildiğini söyledi.

Guterres "Sosyal baskıların ve korkuların arttığı son haftalarda aile için şiddette korkutucu oranda artış gözlemledik. Aynı zamanda dünyada sağlık çalışanları ve polis aşırı iş yükü altında kaldı ve yeterli personel sayısına sahip değil. Yerel destek grupları ya çalışamaz oldu ya da mali kaynakları yetersiz kaldı. Bazı kadın sığınma evleri kapandı, diğerleri ise doldu" diye konuştu.

BM Genel Sekreteri "Tüm hükümetleri kadına karşı şiddetin önlenmesi ve tazmin edilmesini Kovid-19 ile ulusal mücadele planlarının ana bölümlerinden biri yapmaya çağırıyorum" dedi. 

Çevrimiçi hizmetlere ve sivil toplum kuruluşlarına daha fazla yatırım yapılması gerektiğini vurgulayan Guterres, adalet sisteminin istismarcıları yargılamaya devam etmesinin sağlanması gerektiğini belirtti. 

Eczaneler ve marketlerde acil uyarı sistemleri kurulması gerektiğini de belirten Genel Sekreter ayrıca sığınma evlerinin temel hizmet olarak ilan edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

Kadınların, istismarcılarının dikkatini çekmeden destek arayabilecekleri güvenli yollar yaratılması gerektiğini kaydeden Guterres "Güçlü, dayanıklı toplumlar için kadın hakları ve özgürlükleri gereklidir. Kovid-19’u yenmek için çalışırken savaş alanlarından evlere her yerde şiddeti birlikte önleyebiliriz, mutlaka önlemeliyiz" diyerek video mesajına son verdi. 

Birleşmiş Milletler verilerine göre pandeminin başlamasından bu yana acil yardım hatlarına yapılan aramalarda geçen ayın aynı zamanına göre örneğin Lübnan ve Malezya'da 2 kat, Çin'de 3 kat artış yaşandı. Google gibi arama motorları Avustralya'da ev içi şiddet konusunda yardım almak için son 5 yıldır görülenin çok üstünde arama yapıldığını bildiriyor. 

Sadece bu sayılar bile sorunun boyutuna ışık tutuyor ancak bu veriler sadece raporlama sistemleri olan ülkelerden geliyor. Kurumları daha zayıf olan ülkelere virüs yayıldıkça kadınlar ve kız çocuklarının durumunun daha da kırılgan hale gelmesi bekleniyor. 

BM'nin aile içi şiddeti azaltmak için önerileri söyle sıralanıyor:

  • Çevrim-içi hizmetler ve sivil toplum kuruluşlarına yatırımı artırmak 
  • Adalet sistemlerinin istismarcıları yargılamaya devam etmesinin sağlanması 
  • Eczane ve marketlerde acil uyarı sistemleri kurulması 
  • Sığınma evlerinin temel hizmet olarak ilan edilmesi 
  • Kadınlar yardım başvurularında istismarcılarının başvurduğunu anlamayacağı  yaratıcı yollar bulunması 
  • Kadına karşı şiddetten hüküm giymişlerin salınmasına izin verilmemesi 
  • Özellikle erkekler ve erkek çocuklarına yönelik toplumda farkındalık yaratan kampanyaların artırılması