ŞEY Desteği Muhammet’in Kızının Eğitimini Sürdürmesine Yardımcı Oldu

ŞEY Desteğiyle Muhammet'in Kızının Eğitimi Sürüyor

UNICEF
ŞEY Desteği Muhammet’in Kızının Eğitimini Sürdürmesine Yardımcı Oldu
UNICEF
02 Kasım 2020

Türkiye; 4 milyonu aşkın sayısıyla dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumundadır. Bu bireylerin 1,6 milyonu çocuk olmak üzere, yaklaşık 3,6 milyonu Suriyelidir. 680.000’den fazla mülteci çocuğun okula kaydı bulunsa da bu çocukların bazıları maddi ve maddi olmayan engeller yüzünden hâlâ eğitimlerinden geri kalmaktadır.

Türk Kızılayı Toplum Merkezinde bizimle buluşmaya kızı Ayaat (10) ile birlikte gelen Muhammet, “Kaynaklar sınırlı olunca her şey daha kırılgan ve hassas oluyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak bütçeniz olduğunda hep önceliklerinizi belirlemeniz gerekiyor. Ben de kızımın eğitiminin bir öncelik olduğuna inanıyorum. Sıkıntı, maddi güçlükler temel ihtiyaçlarınızı etkilemeye başladığında ortaya çıkıyor; işte o zaman bu önceliklerin bazılarından fedakârlık yapmak zorunda hissediyorsunuz”. Muhammet ailesiyle birlikte 2017'de Konya'ya geldi. Birtakım ekonomik güçlüklerle karşı karşıya kaldılar; Ayaat da babası Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programından haberdar olana kadar eğitim-öğretim yılının bir bölümünü kaçırdı. “Bu programı duyunca; maddi kısıtlılığın kızımın eğitimine devam etmesinin önünde bir engel olmayacağını bilmekten ötürü mutluluk duydum. Gereken evrakların hepsini hazırladık ve en nihayetinde programa kaydolduktan sonra Ayaat okula başladı.”

ŞEY Desteği Muhammet’in Kızının Eğitimini Sürdürmesine Yardımcı Oldu
UNICEF

Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) Programı Suriyeli ve diğer mülteci çocukların okula kaydını teşvik etmeyi ve okula devamını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. En savunmasız durumdaki mülteci çocukların tespit edilmesini ve gerekli durumlarda hizmetlere erişim konusunda desteklenmesini sağlayan bir çocuk koruma bileşeni de program kapsamındadır. ŞEY; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2003 yılından bu yana yürütülen bir ulusal sosyal destek programıdır. 2017 yılının başında, program Suriyeli ve diğer mülteci aileleri de kapsayacak şekilde genişletilerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Türk Kızılayı ve UNICEF’in yakın iş birliği ile yürütülmektedir. Programın genişletilmesi Avrupa Birliğinin (AB) cömert maddi desteğiyle mümkün olmuş, aynı zamanda Norveç ve Amerika Birleşik Devletleri hükûmetleri tarafından da desteklenmiştir.

Eğitim-öğretim yılının ilerleyen dönemlerinde, Ayaat kendini iyi hissetmediği için beş günden uzun süre okula devam edemedi. ŞEY koruma ekibi Ayaat’ın devamsızlığının ardındaki nedenleri kontrol etmek üzere bir ev ziyareti gerçekleştirdi. “Sosyal hizmet görevlisi Ayaat’ın neden okula devam etmediğini kontrol etmek üzere geldi; ben de kendini pek iyi hissetmediğini ve son birkaç gündür evde olduğunu bildirdim. Ekip, doktor raporu alıp Ayaat’ın okuluna teslim etmem gerektiğini açıkladı” diyen Muhammet, “Ayrıca, bu program kapsamında sağlanan maddi desteğin Ayaat’ın okula düzenli devamı koşuluna bağlı olduğunu da açıkladılar. Bu ziyaret sayesinde doktor raporunu okula götürdük; şimdi yardım almaya devam ediyoruz” diye konuştu. Nakit yardımları ailelere çocuklarının eğitim masraflarını karşılamaları için destek olurken çocuk koruma ziyaretleri ailelerin doğru bilgiye erişimini sağlıyor, hizmetlere erişimine destek veriyor.

ŞEY Desteği Muhammet’in Kızının Eğitimini Sürdürmesine Yardımcı Oldu
UNICEF

Ayaat öğretmen olmak istiyor. Duygularını, “Ben hep öğretmenlerin dünyanın en güzel işini yaptıklarını düşünürüm. Çocuklara yardım ediyorlar ve hayatla ilgili birçok şeyi anlıyorlar” diye açıklayan Ayaat, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Okulda çok mutlu oluyorum; bir sürü arkadaş edindim ve öğretmenlerim bana hep yardımcı oldular; özellikle de en başta, Türkçem pek iyi değilken. Büyüyünce dil öğretmeni olmak istiyorum; çocuklar bir dili düzgün konuşmayı öğrendiklerinde arkadaşlarıyla iletişim kurabilirler. Kendileri için daha iyi bir gelecek inşa edebilirler.”

COVID-19 salgını nedeniyle okullar kapanınca neler yaptığını sorduğumuzda, şöyle yanıtladı: “En başta ne olup bittiğini anlamadım, babam bana olanları açıkladı; ben de telefonla arkadaşlarım ve öğretmenlerimle irtibatta kalmaya çalıştım. Televizyonda tek bir ders bile kaçırmadım, ailem öğrenmeye devam etmeme yardımcı oldu, ama okulumu da çok özledim.”

ŞEY Desteği Muhammet’in Kızının Eğitimini Sürdürmesine Yardımcı Oldu
UNICEF

Muhammet, sözlerine şunları da ekledi; “Ben eğitime inanıyorum; kızımın öğretmen olma hayalini gerçekleştirebilmesi için de elimden geleni yapacağım. Atalarımızın dediği gibi, Eğitim ışık, ampul gibidir; ondan mahrum kalan karanlıkta yaşar. Ben kızımın karanlıkta yaşamasını hiçbir zaman istemem.”