UNICEF ve Qatar Charity, Dünya Mülteciler Günü'nde yeni bir ortaklığın duyurusunu yaptı

2 milyon dolarlık hibe, UNICEF'in Türkiye'deki mülteci çocuklara yönelik çalışmalarını desteklemek üzere kullanılacak.

20 Haziran 2020

Doha, 20 Haziran 2020 – COVID-19 krizinin gelişerek devam etmesi, özellikle mülteci çocukların sömürü veya istismara uğrama risklerini arttırıyor. Dünya Mülteciler Günü'nde Qatar Charity, UNICEF’in Türkiye'deki Suriyeli ve diğer mülteci çocuklar için sunduğu eğitim ve çocuk koruma hizmetlerini desteklemek üzere 2 milyon dolarlık hibe sağladı.

 “Qatar Charity, en kırılgan durumdaki ve yerlerinden edilmiş çocukların ihtiyaçlarını karşılama konusunda köklü bir tarihe sahip. Bu Dünya Mülteciler Günü’nde, Türkiye’deki mülteci çocukları desteklemek için UNICEF’le elele veriyoruz” ifadelerini kullanan Qatar Charity Uluslararası Operasyonlar ve Ortaklık Bölümü CEO Yardımcısı Faisal Rashid Al Fehaida sözlerini şöyle  noktaladı: “Dünyanın COVID-19 ile sürmekte olan mücadelesi içinde mülteci çocuklar unutulmamalı. Şimdi her zamankinden daha fazla desteğimize ihtiyaçları var".

UNICEF Körfez Bölgesi Temsilcisi Eltayeb Edam’a göre, “Özellikle okula gitmeyen veya okulu bırakma riski bulunan mülteci çocuklar, çocuk işçiliği veya erken yaşta evlilik gibi koruma riskleriyle karşı karşıya. Qatar Charity’nin KOVID-19 sürecinde yaptığı bu mali yardım sayesinde UNICEF, Türkiye'deki mülteci çocuklar için gerekli hizmetleri genişletebilecek."

Türkiye, dünyada en fazla sayıda kayıtlı mülteci, göçmen ve sığınmacı gruba ev sahipliği yapmaktadır. Sayıları 4 milyonu aşan bu grubun, 1,6 milyondan fazlası çocuk olup yaklaşık 3,6 milyonu da Suriyelilerden oluşmaktadır. Önemli bir başarı kaydedilerek 680.000'den fazla mülteci çocuğun okula kayıt yaptırması sağlanmış olmakla birlikte, yaklaşık 400.000 çocuk halen okula gitmemektedir.

UNICEF ve ortakları halihazırda binlerce çocuğun okula gitmesine ve eğitimlerine devam etmesine yardımcı olmaktadır. Bu katkı, UNICEF'in en savunmasız durumdaki bazı mülteci çocuklara verdiği desteği daha da güçlendirecektir.

Elde edilen önemli başarılara ve Türkiye Hükümeti'nin kararlılığına rağmen, dünyadaki en büyük mülteci gruba ev sahipliği yapmak, özellikle eğitim ve çocuk koruma söz konusu olduğunda, ülkenin temel hizmetleri ve altyapısı üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktadır.

 

Qatar Charity Hakkında

1992 yılından bu yana insani yardım ve kalkınma alanında faaliyet gösteren önemli bir sivil toplum kuruluşudur. Qatar Devleti’nde kâr amacı gütmeyen sektörü düzenleyen yasalara uygun olarak kurulmuştur.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.