UNICEF ve PAHO, COVAX Girişimi kapsamında COVID-19 aşısı için ortak ihale açtı

13 Kasım 2020
Koronavirüs aşısının geliştirilmesine ilişkin en sık sorulan sorular ve cevapları
UNICEF/UN0200242/Singh

UNICEF ve PAHO, COVAX Girişimi kapsamında COVID-19 aşısı için ortak ihale açtı

NEW YORK/WASHINGTON DC, 12 Kasım 2020: UNICEF ve Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO) bugün, tüm COVID-19 aşı geliştiricilerini 2021’de aşı tedariki sağlamak için teklif vermeye davet eden bir ihalenin açıldığını duyurdu.    

6 hafta boyunca tekliflerin kabul edileceği ihaleyle, Gavi Aşı İttifakı tarafından yönetilen COVAX Girişimi kapsamında en az 2 milyar doz COVID-19 aşısının alımı hedefleniyor. İhalenin amacı, bugün itibariyle 186 katılımcı ülke için kalite güvencesi sağlanmış aşılara eşit ve hızlandırılmış erişim sağlamak.

En geç 2021 yılının sonuna kadar aşı tedarik edebilecek tüm üreticiler, ihaleye katılmaya davet ediliyor. İhaleye davet edilenler arasında, hâlihazırda Gavi’yle ön alım taahhüdü imzalayanlar ve Salgına Hazırlık İnovasyonları Birliği’yle (CEPI) aşı geliştirme konusunda önceden anlaşma yapmış olanlar da bulunuyor.

Salgınla mücadelede daha önce eşine rastlanmamış zorlukların üstesinden gelmek için onaylanmış COVID-19 aşılarının güvence altına alınması büyük önem arz ediyor. Bunun için yenilikçi bir tedarik sürecinin tasarlanması gerekiyor. Bu da COVAX Girişimi kapsamındaki 186 katılımcı ülke için COVID-19 aşı üreticilerinin teklif verebileceği bir talep havuzu oluşturulmasını gerekli kılıyor. Tam da bu nedenle UNICEF ve PAHO, ortak ihale yoluyla güçlerini birleştirdi. Bu sayede, farklı teknoloji platformlarını kullanan geniş yelpazedeki en uygun üreticilerle çalışılarak mümkün olan en kısa sürede ruhsatlandırılmış aşılara erişim sağlanabilecek, küresel piyasada en düşük fiyat güvence altına alınacak.

186 katılımcı ülke arasında yer alan 92 düşük gelirli ülke, COVAX Girişiminin İleri Piyasa Taahhüdü (AMC) aracılığıyla finansal destek alacak. Bu ülkeler arasında, Dünya Bankası tarafından düşük gelirli ve düşük-orta gelirli ülke alarak tanımlanan ülkeler ile uluslararası kalkınma desteği almaya uygun olan ülkeler de yer alıyor. 

UNICEF, İleri Piyasa Taahhüdü kapsamında Amerika kıtası dışındaki 82 katılımcı ülke için aşı alımında başı çekecek. PAHO ise, Döner Sermayesi aracılığıyla Amerika kıtasındaki 10 Üye Ülkesi için aşı alımı yapacaktır.

COVAX Girişimine katılan fakat kendi kendini finanse edebilen ülkeler, aşıları COVAX Girişimi kapsamındaki temel şartlara uygun olarak satın alma seçeneğine sahip olacak. Ayrıca bu ülkeler aşıları UNICEF ve PAHO üzerinden de satın alabilecek. PAHO, Amerika kıtasındaki ilgili tüm Üye Ülkeler adına aşı alımı yapacak. Bugün itibariyle, kendi kendini finanse edebilen 28 ülke COVAX Girişimiyle anlaşmalar imzaladı.  

UNICEF ve PAHO, tedarik ve teslimat süreçlerini kolaylaştırmak için uzun vadeli anlaşmalar yapacak ve COVAX Girişimi kapsamında ön alım taahhütleri imzalamak üzere ilave aşı adayları da belirleyecek. DSÖ çerçevesi, COVID-19 aşılarına[1] adil ve eşit erişim için, aşıların dağıtımı konusunda rehberlik sağlayacak. Üreticilerin düşük gelirli ekonomiler için UNICEF ve PAHO şartlarına ve koşullarına uygun olarak aşı tedarik etmeleri beklenecek.

DSÖ, önde gelen denetleyici kurumlarla işbirliği içinde tüm aşıları, tedarik aşamasından önce güvenlik, etkililik ve kalite açısından onaylayacak. Bu kapsamda UNICEF ve PAHO, COVID-19 aşılarına erken erişimi desteklemek amacıyla başarılı üreticilerle tedarik düzenlemeleri imzalamayı hedefliyor.

 

PAHO/DSÖ Hakkında

Pan Amerikan Sağlık Örgütü  (PAHO), Amerika kıtasındaki ülkelerle birlikte çalışarak nüfusun sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirmek için faaliyetler yürütmektedir. 1902’de kurulan PAHO dünyanın en eski uluslararası halk sağlığı kuruluşudur. Örgüt, Amerika kıtası için DSÖ Bölge Ofisi olarak hizmet vermektedir ve uzmanlaşmış bir sağlık kuruluşudur: www.paho.org. 40 yılı aşkın bir süredir, PAHO’nun Döner Sermayesi, bölgedeki üye ülkelerin ve bölgelerin uygun fiyatlarla güvenli ve kaliteli aşılara erişimini sağlamıştır. Bağışıklama hizmetleri kapsamındaki teknik işbirliğin önemli bir ayağını oluşturan PAHO, aşı ile önlenebilir hastalıkların sürdürülebilir ve adaletli bir şekilde azaltılması için bu hastalıkları kontrol altına alma ve ortadan kaldırma stratejileri aracılığıyla ülkelere destek veriyor. www.paho.org/en/resources/paho-revolving-fund

 

COVAX Girişimi Hakkında

COVAX, ACT Accelerator [Koronavirüs Araçlarına Erişimi Hızlandırma] Girişimi‘nin aşı ayağıdır. ACT; kalkınmayı, üretimi, COVID-19 testlerine, tedavilerine ve aşılarına eşit erişim sağlanmasını hızlandırmayı hedefleyen, çığır açan küresel bir işbirliğidir. COVAX; Gavi, Salgına Hazırlık İnovasyonları Birliği (CEPI) ve DSÖ tarafından yönetilmektedir. Girişimin amacı, COVID-19 aşılarının geliştirilmesini ve üretimini hızlandırmak ve dünyadaki her ülke için adil ve eşit erişimin sağlanmasını garanti etmektir. www.who.int/initiatives/act-accelerator/covax. UNICEF, PAHO Döner Sermayesi ile işbirliği içinde, COVAX Girişimi kapsamında COVID-19 aşı dozlarını satın alma ve tedarik etme çabalarına öncülük etmektedir.  


[1] https://www.who.int/publications/m/item/fair-allocation-mechanism-for-covid-19-vaccines-through-the-covax-facility

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.