UNICEF ve AB, Türkiye’deki Mülteci Çocuklara yönelik “Şartlı Eğitim Yardımı” (ŞEY) Programının üçüncü aşamasını duyurdu

– “Eğitim, ışıktır ve bütün çocukların bu ışığa ihtiyacı vardır.”

28 Ocak 2021
child at school
UNICEF/2020

Ankara, 29 Ocak 2021 – “Eğitim, ışıktır ve bütün çocukların bu ışığa ihtiyacı vardır.” Bunlar, ailesi Türkiye’deki Suriyeli ve diğer mülteci çocuklara yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programı yoluyla destek alan 9 yaşındaki Suriyeli Esra’nın sözleri. UNICEF ve Avrupa Birliği (AB) programın Mayıs 2022’ye kadar devam edecek üçüncü aşamasını duyurdu. ŞEY Programı 2017’deki lansmanından bu yana ailelere iki ayda bir nakit yardımı sağlayarak yaklaşık 670.000 Suriyeli ve diğer mülteci çocuğun okula devam etmesine katkıda bulundu. ŞEY programının üçüncü aşamasının sonunda, AB’nin finansal desteği ile, okul çağındaki toplam 700.000 mülteci çocuğa ulaşılmış olacak.

Programın üçüncü aşaması, AB’den gelecek 81,5 milyon Euro değerindeki ilave destek aracılığıyla uygulanacak ve böylece AB tarafından ŞEY programı kapsamında mülteci çocuklara sağlanan fonların toplam değeri 239 milyon €’ya ulaşacak.

ŞEY; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2003’ten bu yana uygulanan ve 2017’de AB’nin desteği ile Suriyeli ve diğer mülteci aileleri içerecek şekilde genişletilen ulusal bir sosyal yardım programıdır. Programın amacı, çocukların okula kaydolmasını teşvik etmek ve okula devamını iyileştirmektir. Mültecilere yönelik ŞEY programının, ayrıca, en dezavantajlı mülteci çocukların tespit edilmesi, durumlarının değerlendirilmesi ve tamamlayıcı çocuk koruma hizmetlerine sevk edilmesi yoluyla çocukların okula düzenli olarak devam etmelerini destekleyen önemli bir çocuk koruma bileşeni vardır.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis, “Mülteci çocuklar ve aileleri için eğitim hakkından faydalanmak sıklıkla büyük zorluk teşkil ediyor. Türkiye’de ŞEY programı, dezavantajlı çocukların eğitime devam etmelerini engelleyen bariyerlerin ortadan kaldırılması için ulusal sistemlerin güçlendirilmesi hususunda harika bir model olmaya devam ediyor. ŞEY programının stratejik ortaklıklar üzerine kurulan bu üçüncü aşaması, daha iyi bir gelecek yolunda daha fazla çocuğa ve aileye destek vermeye devam edecek. UNICEF, birçok çocuğun hayatında fark yaratan bu önemli programa gösterdiği taahhüt için Türkiye Hükümetine ve sağladığı cömert finansal destek için AB’ye minnettardır,” dedi.

Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komisyon Üyesi Janez Lenarčič ise, “Türkiye’de ŞEY programı bir başarı hikayesidir; okul çağındaki çocukların ve ailelerinin hayatlarında gerçek bir etki yaratmaya devam etmektedir. En güç durumdaki mülteci çocukların güvenli ve kaliteli eğitime erişimini sağlamak, AB’nin önceliklerinden birisidir çünkü öğrenme fırsatlarına sahip olmak bir ayrıcalık değil; her çocuğun hakkıdır,” dedi.

Mülteci çocukları içerecek şekilde genişletilen ulusal ŞEY programı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Kızılay ve UNICEF ortaklığı ile uygulanıyor. Programın gerçekleşmesi, AB’nin ve Norveç ve Amerika Birleşik Devletleri Hükümetleri gibi diğer donörlerin finansal desteği ile mümkün olmuştur.

 

AB İnsani Yardım Operasyonları Hakkında

Avrupa Birliği ve Avrupa Birliği Üye Ülkeleri, insani yardım alanında dünyanın en önde gelen donörüdür. Avrupa Birliği, Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Birimi (ECHO) aracılığıyla, her yıl milyonlarca çatışma ve felaket mağduruna yardım ulaştırmaktadır. Brüksel’deki Merkez ofisleri ve küresel saha ofisleri ağı ile AB, en dezavantajlı durumdaki topluluklara insani ihtiyaçlar temelinde yardım sağlamaktadır.

 
Daha fazla bilgi için lütfen Avrupa Komisyonunun internet sitesini ziyaret ediniz.

 
Bizi Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip ediniz.

 

Basın Temas Kişileri:

  • Sema Hosta, İletişim Bölüm Başkanı, UNICEF Türkiye, +90 533 622 8346, shosta@unicef.org
  • Lisa Hastert, Bölgesel İletişim Sorumlusu, Avrupa Birliği, Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Birimi (ECHO) Ankara, +90-5334125663, Lisa.Hastert@echofield.eu 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.