UNICEF uyarıyor: Salgının 18. ayına girerken, yaklaşık 77 milyon öğrenci için okullar kapalı kalmaya devam ediyor

UNICEF ve ortaklarının dijital iletişim kanalları, 18 aydır okulların kapalı olduğuna dikkat çekmek amacıyla 18 saat boyunca kapatılacak. Amaç tüm dünyaya okulları en kısa sürede açmaları için çağrıda bulunmak.

17 Eylül 2021
UN0500186
UNICEF/UN0500186/Marques

NEW YORK, 16 Eylül 2021 – UNICEF bugün güncellenmiş bir analiz yayınladı. Analizde, COVID-19 salgınının on sekizinci ayına girerken altı ülkede yaklaşık 77 milyon öğrenci için okulların neredeyse tamamen kapalı kalmaya devam ettiği belirtiliyor.

Analize göre Bangladeş, Filipinler ve Panama, okulları en uzun süre kapalı tutan ülkeler arasında yer alıyor. Toplamda, 11 ülkede tahminen 131 milyon öğrenci yüz yüze eğitimin dörtte üçünden fazlasını kaçırdı. Dünya genelindeki ülkelerin yaklaşık yüzde 27'si okulları tamamen veya kısmen kapalı tutmaya devam ediyor.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, "Dünyanın birçok ülkesinde dersler devam ederken, milyonlarca öğrenci sınıfa adımını bile atmadan üçüncü akademik yılına giriyor. Öğrencilerin okula gidememesi nedeniyle oluşan kayıplar asla telafi edilemeyebilir,” dedi.

18 aylık eğitim kaybına, kaçırılan fırsatlara  ve belirsiz geleceğe dikkat çekmek ve hükümetleri mümkün olan en kısa sürede okulları yeniden açmaya çağırmak için UNICEF ve ortakları bugün dijital iletişim kanallarını (Greenwich Saati’yle-GMT) saat 13.00'da  18 saat boyunca kapatacak.

Okulların kapanması çocuklar açısından belirsizlikler içeren bir kriz yarattı. Eğitimlerinden geri kalmanın ötesinde birçok çocuk okul yemeklerinden mahrum kalıyor, rutin aşılarını olamıyor, sosyal açıdan dışlanma kaygısı taşıyor, istismara ve şiddete maruz kalıyor. Okulların kapalı kalması nedeniyle bazı çocuklar okulu bırakmaya, çocuk işçiliğine ve çocuk yaşta evliliğe zorlandı. Birçok ebeveyn, çocuklarının bakım ve öğrenme ihtiyaçlarını dengelemeye çalışırken işlerine devam edemedi. Kimisi işini tamamen kaybetti, aileler yoksulluğa sürüklendi ve bu, daha derin bir ekonomik kriz yarattı.

Uzaktan eğitim milyonlarca okul çocuğu için bir “can simidi” olsa da, teknolojiye erişim ve müfredatın kalitesi, aynı bölgedeki farklı gruplar ve okullar arasında bile eşit değildi.

Tecrübeler, okulların salgının yayılmasına yol açan ana faktörlerden olmadığını ve okulları yüz yüze eğitim için açık tutmanın mümkün olduğunu gösteriyor. UNICEF; hükümetleri, yerel makamları ve okul yönetimlerini okulları mümkün olan en kısa sürede yeniden açmaya çağırıyor. Ayrıca virüsün okullarda bulaşmasını azaltmak için mümkün olan tüm adımları atmak için teşvik ediyor. Bunlar arasında şunlar yer alıyor:

  • Öğrenciler ve personel için ulusal ve yerel talimatlara uygun maske uygulamaları;
  • El yıkama noktaları ve/veya el dezenfektanı bulundurmak;
  • Yüzeylerin ve paylaşılan nesnelerin sık sık temizlenmesi;
  • Yeterli uygun havalandırmanın sağlanması;
  • Gruplandırma yapılması (öğrencileri ve öğretmenleri küçük gruplar halinde birbirinden ayırmak); farklı ders başlangıç, teneffüs, tuvalet, yemek ve ders bitiş saatleri uygulanması; ve okulda ve okuldaki alanlarda dönüşümlü şekilde bulunma ;
  • Velilerle, öğrencilerle ve öğretmenlerle bilgi paylaşım mekanizmalarının oluşturulması;
  • Okulları yeniden açmak için bir ön koşul olmasa da, öğretmenlere de virüsten korunmaları için, ön saflardaki sağlık çalışanlarından ve en fazla risk altında olanlardan sonra COVID-19 aşısı yapılması için öncelik verilmelidir.

Bu çabaları desteklemek üzere UNICEF, çok paydaşlı bir çerçevenin (Okulların Yeniden Açılmasına Yönelik Çerçeve) oluşturulmasına katkıda bulundu. Ulusal ve yerel yönetimlere pratik ve uyarlanabilir tavsiyeler sunan bu çerçeveyle, öğrencilerin yüz yüze eğitime geri dönme çabalarına destek olunması amaçlanıyor.

Henrietta Fore, konu hakkında “Eğitim krizi halen devam ediyor ve sınıfların karanlık kaldığı her geçen gün yıkım daha da artıyor. Bu, dünyanın gözardı etmesine izin veremeyeceğimiz bir kriz. İletişim kanallarımız sessiz ama mesajımız şunu haykırıyor: Her yerdeki toplumlar okulları bir an önce yeniden açmalıdır. Okullar; en son kapatılacak ve ilk açılacak yerler olmalıdır. Her çocuğun yüksek yararını ilk sıraya koymaya başlamalıyız. Diğer bir deyişle, en kritik durumlar hariç tüm dünyada öğrenciler yeniden sınıflarına dönmelidir,” dedi.

#####

Editörlere notlar:

Bangladeş Hükümeti, 12 Eylül 2021 tarihinden itibaren ülkedeki ilkokulları, ortaokulları ve liseleri yeniden açmaya başlamıştır.

Panama Hükümeti, Haziran 2021’de ülkedeki ilkokulları, ortaokulları ve liseleri harmanlanmış öğrenme modelini uygulamak suretiyle yeniden açmaya başlamıştır.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.