UNICEF, tüm aksaklıklara rağmen, COVID-19 salgınına müdahale amacıyla 100'den fazla ülkeye hayat kurtaran malzemeler gönderiyor

UNICEF 2019 yılında 150 ülkede yaşayan çocuklar için 3,826 milyar ABD doları değerinde malzeme ve hizmet tedarik ederek bir rekora imza atmış, ortaklarıyla, iş dünyasıyla işbirliği içinde satın alma gücünü, stratejik tedarik yaklaşımlarını geliştirmiştir

02 Temmuz 2020
UNICEF, 2019 yılında 150 ülkede yaşayan çocuklar için 3,826 milyar ABD doları değerinde malzeme ve hizmet tedarik ederek bir rekora imza atmış, ortaklarıyla ve iş dünyasıyla işbirliği içinde satın alma gücünü ve stratejik tedarik yaklaşımlarını geliştirer
UNICEF

NEW YORK/KOPENHAG, 26 Haziran 2020 – Dünya çapında milyonlarca çocuğun hayatını altüst eden COVID-19 salgınında UNICEF, ulaşım ve lojistikte yaşanan benzeri görülmemiş kısıtlamalara rağmen hayat kurtaran malzemeleri ulaştırmaya devam ediyor.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, “Malzeme sıkıntısından nakliye kısıtlamalarına kadar COVID-19, tedarik operasyonlarımıza muazzam zorluklar getirdi” diyerek sözlerine şöyle devam etti. “Fakat ortaklarımızın desteğiyle en acil ihtiyaçlardan bazılarını karşılayarak çocukları ve toplumları güvende tutabildik.”

UNICEF bu yıl şimdiye kadar 7,5 milyon cerrahi maske, 2,8 milyon N95 maske, yaklaşık 10 milyon eldiven, 830.000'den fazla önlük ve yaklaşık 600.000 yüz koruyucu siperlik dahil 100'den fazla ülkeye salgına yönelik müdahale çabalarını desteklemek amacıyla temel kişisel koruyucu ekipman (KKE) göndermiştir. UNICEF ayrıca 90 düşük ve orta gelirli ülkeye 550.000'den fazla tanı testi ulaştırmış olup Ağustos ayında 912.000 testin daha teslim edilmesini planlamaktadır. Ayrıca 16.000'den fazla oksijen konsantratörü göndermiştir.

Kısıtlı sayıda ticari uçuş yapılması, düzenli programlara yapılan malzeme sevkiyatı konusunda da büyük sıkıntı yaratmıştır. UNICEF normalde Mart - Mayıs ayları arasında ülkelere 700'den fazla aşı sevkiyatı yaparken, 2020 yılında aynı dönemde, bu miktarın yarısından biraz fazlasına ulaşarak ancak 391 sevkiyat gerçekleştirilebilmiştir.

Aşı sevkiyatı ile ilgili güçlükleri çözmek için UNICEF; hükümetler, özel sektör, havayolu taşımacılığı sektörü ve diğerlerine hayat kurtaran aşıların uygun maliyetle taşınmasına yönelik çözümler sunma çağrısında bulunmaktadır. Örneğin, yakın zaman önce tarifesiz bir uçuşla, normalde ayrı ayrı gönderilecek aşılar bir araya toplanarak Batı Afrika ülkelerinde aksi halde ulaşılması zor olacak sekiz noktaya sevkiyat yapılmıştır.

UNICEF’in COVID-19 müdahalesi, 2018 yılına kıyasla yaklaşık %10’luk bir yükselişle rekor bir seviyeye ulaşarak 3,826 milyar ABD doları değerinde malzeme ve hizmet tedarik ettiği 2019 yılına dayanmaktadır. Toplam tedarikin üçte birinden fazlasını 1,656 milyar ABD doları değerindeki aşılar oluşturmuştur. Bu da yaklaşık 100 ülkede beş yaşın altındaki çocukların yüzde 45'ine ulaşan 2,43 milyar doz anlamına gelmektedir.

UNICEF ayrıca 2019 için belirlediği tasarruf hedefini yüzde 35'in üzerinde aşmış, stratejik tedarik yaklaşımlarını geliştirerek çeşitli ürünlerde 363,3 milyon ABD doları tasarruf sağlamıştır.

UNICEF Tedarik Biriminin Direktörü Etleva Kadilli, “Hükümetlerle, ortaklarla ve özel sektörle sürdürdüğümüz işbirliğimiz, çocuklara ihtiyaç duydukları malzemelerle ulaşma çabalarımız için hayati önem taşıyor” dedi. “Küresel erişimimiz ve yenilikçi yaklaşımlarımız sayesinde satın alma gücümüzü geliştiriyor ve hükümetler ve bağışçılar için önemli tasarruflar sağlıyoruz. COVID-19 salgınına müdahale etmek için birlikte çalıştığımız bu dönemde, bu yaklaşım, harcanan her bir doları en verimli şekilde kullanmak için daha da önem kazanıyor, böylece ülkeler de COVID-19 müdahale çabalarını yaygınlaştırırken mevcut programlarını sürdürülebiliyor.”

Bugün yayınlanan 2019 Yıllık Tedarik Raporu, UNICEF'in dünyanın her yerindeki çocukların ve ailelerin artan ihtiyaçlarını karşılamak için tedarik ve lojistik operasyonlarını nasıl büyüttüğüne ilişkin çeşitli örneklere dikkat çekmektedir. Bu kapsamda, yeni ürünler pazara sunulmakta, tedarik operasyonlarını kolaylaştırmak için teknolojinin sunduğu fırsatlara başvurulmakta ve hükümetleri malzeme tedarik etmek üzere desteklemek için özel finansman araçlarından yararlanılmaktadır. Örneğin:

  • Yükselen arz ve talep karşısında aşı tedarikinin ve aşıların güvenliğini sağlamak için gereken soğuk zincir ekipman altyapısının yaygınlaştırılması;
  • Çocuklara zamanında malzeme ulaştırmak için yerel kaynakları kullanan ülkelerin desteklenmesine yönelik ön finansman araçları;
  • UNICEF personeli için, daha hızlı teslimat ve gelişmiş malzeme yönetimi sağlamak için gerçek zamanlı veriler kullanan bir cep telefonu uygulaması;
  • Bangladeş'teki mülteci çocuklar için daha uzun ömürlü ve kaliteli öğrenme merkezleri inşa etmek üzere hurdaya ayrılan gemilerden çeliğin geri dönüştürülmesi;
  • Eğitim, sağlık, beslenme ve çocuk koruma alanlarında temel hizmetleri desteklemek için insani müdahalelerde kullanılan Yüksek Performanslı Çadırlar.

 

Raporda ayrıca, UNICEF'in 2014-2016 yıllarında Batı Afrika'da yaşanan Ebola salgını sonrasında acil sağlık durumlarındaki tedarik müdahalesini güçlendirmek için hazırlıklarını ne kadar arttırdığı vurgulanmaktadır. Bu deneyim, kuruluşun COVID-19 kaynaklı acil duruma yönelik müdahalesini şekillendirmesine yardımcı olmuştur.

 

###

Editörlere notlar

COVID-19 için acil durum malzemeleri ile ilgili olanlar da dahil fotoğrafları buradan indirebilirsiniz.

2019 yılında UNICEF'in çocukların hayatlarında nasıl farklar yarattığı konusunda daha fazla bilgiye 2019 Yıllık Tedarik Raporu'ndan ulaşılabilir.

UNICEF, dünyanın her yerindeki çocuklara yönelik uzun vadeli çalışmalarını ortakları, destekçileri ve bağışçıları sayesinde yapabilmektedir. UNICEF’in hayat kurtaran malzemeleri en çok ihtiyaç duyulan yerlere ulaştırma çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için https://www.unicef.org/supply/  adresini ziyaret edin.

 

 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz. Ve asla pes etmiyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için www.unicef.org adresini ziyaret edebilirsiniz. COVID-19 hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org/coronavirus.

 

UNICEF Tedarik Birimini takip etmek için:  Twitter, LinkedIn ve Instagram

UNICEF’i takip etmek için: Twitter ve Facebook