UNICEF, Sinopharm’ın COVID-19 aşısı için tedarik anlaşması imzaladı

13 Temmuz 2021

NEW YORK/KOPENHAG, 12 Temmuz 2021 – “UNICEF ve Sinopharm, COVID-19'a karşı BBIBP-CorV inaktive virüs aşısının temini için COVAX Girişimi kapsamında uzun vadeli bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma sayesinde UNICEF, 120 milyon doz aşıya erişebilecek. UNICEF böylece COVAX Girişiminin İleri Pazar Taahhüdüne (AMC) katılan ülke ve bölgelerin yanı sıra kendi kendini finanse eden katılımcılara da 2021'in sonuna kadar aşı tedarik edecek.

Bu, UNICEF'in COVAX kapsamında COVID-19 aşıları için imzaladığı 7. tedarik anlaşması. Daha önce anlaşma imzaladığı firmalar arasında Hindistan Serum Enstitüsü, Pfizer, AstraZeneca, Human Vaccine, Moderna ve Janssen Pharmaceutica NV yer alıyor.

DSÖ Mayıs ayında, Sinopharm aşısının acil kullanımına onay verdi. 12 Temmuz'da Gavi Aşı İttifakı, COVAX Girişimi kapsamında Sinopharm ile, Temmuz-Ekim 2021 arasında temin edilecek 60 milyon doza kadar aşı için tedarik anlaşması imzaladığını duyurdu. Anlaşma, 2021'in 4. çeyreğinde 60 milyon doz daha ve gerekirse 2022'nin ilk yarısında 50 milyon doz daha satın alma seçeneği sunuyor. Bu, COVAX katılımcılarının kullanabileceği 170 milyon doz potansiyel Sinopharm aşısı anlamına geliyor.

Teslimatlar, ülkelerin aşı dağıtımı için hazır olması koşuluyla Ağustos ayında başlayabilir. COVAX katılımcılarına tahsis edilecek doz miktarı için, COVAX Tahsis Çerçevesi ile belirlenen şu parametreler esas alınacak: erişim, ülkenin hazır oluşu, bugüne kadar COVAX aracılığıyla yapılan aşı tedariki, çalışma ve tedarik hususları ve diğer parametreler.

COVAX Girişiminin amacı, gelir düzeyi ne olursa olsun tüm katılımcı ülkeler ve bölgeler için güvenli ve etkili aşılara hızlı, adil ve eşit erişim sağlamak ve böylece 2021'in sonuna kadar küresel salgının akut aşamasına müdahale edilmesine yardımcı olmak.  

Gavi, Salgına Hazırlık ve İnovasyonlar Koalisyonu (CEPI) ve DSÖ tarafından UNICEF ile birlikte ortaklaşa yürütülen COVAX Girişimi; kalite güvenceli COVID-19 aşılarına erişim sağlamayı, ön saflardaki sağlık görevlilerinin ve sosyal hizmet uzmanlarının yanı sıra diğer yüksek risk altındaki ve savunmasız grupların korunmasını sağlamayı amaçlıyor.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.