UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’un son okul saldırılarıyla ilgili açıklaması

15 Kasım 2019

NEW YORK, 15 Kasım 2019 – “Bu hafta Perşembe günü Rusya’nın doğusundaki Blagoveshchensk’te bir okulda iki öğrenci silahla öldürüldü.

 “Bundan birkaç saat sonra ABD’nin California eyaletinde meydana gelen bir başka silahlı saldırıda iki öğrenci daha yaşamını yitirdi.

 “Gencecik insanların böyle trajik biçimde kaybı herkes gibi bende de şok etkisi yarattı ve derinden üzdü. Yaşamını yitirenlerin ailelerine ve yakınlarına en içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

“Yüreklerimiz gerçekten dağlandı. Yalnızca yaşamlarını yitirenler, aileleri ve sevdikleri için değil, bu saldırılarda yaralananlar, travmaya maruz kalanlar için de… Oysa okulun bir umut, iyimserlik ve daha iyi bir dünya için hazırlık yeri olması gerekir. Silahlı şiddet ve cinayet mekânı değil…

“Okullarda güvenliklerini sağlamak çocuklara karşı yerine getirmemiz gereken bir görevdir. Çocuklarımızdan bir yandan geleceğe bakmalarını diğer yandan da bu tür tehlikelerden sakınıp saklanmalarını isteyemeyiz. Bu yalnızca benim düşüncem değil dünyadaki gençlerin de dile getirdikleridir. Geçtiğimiz yıl UNICEF 160 ülkeden gençlere küresel ölçekte fikirlerini sormuştu ve gençlerin ilettikleri mesaj netti: ‘Politikaları belirleyenler, ateşli silah ve bıçak dâhil, ancak bunlarla sınırlı kalmamak üzere silah olarak kullanılabilecek nesnelerin okullara getirilmesini ve kullanılmasını engelleyen yasalar çıkarmalı ve uygulamalıdır.”

“Kuşaklar arasında zımni de olsa bir sözleşme vardır. Bu sözleşmeye göre: bugünden geleceği güvenli ve güvenilir bir mekânda hazırlamalıyız ki gelecekteki kuşaklar daha barışçı ve müreffeh bir dünya devralabilsinler. Çocuklar hükümetlerinden harekete geçmelerini bekliyor. Zamanı gelmiştir.”

İrtibat Kişileri

Najwa Mekki
UNICEF New York
Telefon: +1917 209 1804

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.