UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore'un Mali'deki bir köye yönelik saldırıya ilişkin açıklaması

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore'un Mali'deki bir köye yönelik saldırıya ilişkin açıklaması

24 Mart 2019

DAKAR/BAMAKO/NEW YORK, 24 Mart 2019 – “Gelen haberlere göre Mali’nin orta kesimindeki Mopti’de bir köye yönelik saldırıda 130’dan fazla insan yaşamını yitirmiştir. Ölenlerin arasında çocukların da bulunması UNICEF’in derin üzüntüsüne ve öfkesine yol açmıştır. 


“Olayda yaralanan çocukların çoğu tedavi için sağlık kurumlarına götürülmüştür. UNICEF halen olay yerinde ilk yardım, ilaç ve tedavi amaçlı besin maddeleri sağlama çalışmaları içindedir. 

“Çocuklar, Mali’nin orta kesiminde giderek yoğunlaşan şiddet olaylarında en ağır bedeli ödeyen kesimdir. 2017 yılından bu yana giderek yaygınlaşan güvensizlik sonucunda çocuklar öldürülmekte, yaralanmakta ve silah altına alınmaktadır. Toplumsal cinsiyet temelli şiddet de yaygınlaşmaktadır. 

“Bunların yanı sıra, şiddet yüzünden okullar kapandığından ve sağlık merkezlerine erişim güçleştiğinden çocuklar eğitim ve temel sağlık hizmetlerinden de yoksun kalmaktadır.

“UNICEF tüm taraflara şiddete son vermeleri ve çocukların zarar görmemelerini sağlamaları çağrısında bulunur. Çocukların şiddetin her biçimine karşı korunmaları her zaman birinci derecede gözetilmelidir.”

İrtibat Kişileri

Najwa Mekki
UNICEF New York
Telefon: +1917 209 1804
Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.