UNICEF Genel Direktörü Gaziantep ziyaretinin ardından Suriyeli çocuklar için yapılan hayat kurtaran yardımların devam etmek zorunda olduğunu belirtiyor

07 Mart 2020

Fotoğraf ve videolara bu linkten ulaşılabilir: https://weshare.unicef.org/Package/2AM4080EBUGC

Gaziantep, Türkiye, 7 Mart 2020 - UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore Gaziantep’e yaptığı iki günlük ziyareti tamamladı, Fore ziyaret kapsamında Türkiye - Suriye sınırında yer alan Bab Al Hawa lojistik insani yardım merkezini de ziyaret etti. Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi ise ziyaretin duraklarından bir diğeriydi.

Ziyaret, geçtiğimiz üç ay boyunca Suriye’nin kuzeybatısı’ndaki 600.000 çocuğu yerinden eden vahim durumla birbirine yakın zamanlarda gerçekleşmiş oluyor. Fore sınırdaki tırların Suriye’nin kuzeybatısındaki çocuklara gitmek üzere, kışlık yardım, su bidonları, hijyen malzemeleri, yüksek enerji bisküvileri ve ihtiyaç duyulan diğer gerekli malzemelerle dolu olduğunu yerinde gördü.

Fore: “Suriye sınırından yardım gönderebilmek en savunmasız durumdaki aileler için hayat kurtarıcı oldu” dedi. Konuşmasını ‘çatışmaların başlamasından bu yana 9 yıl geçti ama hala 5 milyon çocuğun yardıma ihtiyacı var. Şartlar ne olursa olsun onlara yardım etmek zorundayız. Sahada çalışan yerel ortaklarımıza kendileri ve aileleri üzerinde olan yıpratıcı etkilerine rağmen cesur bir biçimde sürdürdükleri çalışmalar için minnettarız’ şeklinde sürdürdü.

Fore, Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi’nde Türkiye’yi son 8 yıldır ev bilmiş bir aileyi de ziyaret etti. Evin 7 ve 12 yaşlarındaki iki çocuğu okula gidiyor ve babaları inşaatta çalışıyor. Güvende olmaları ve buraya artık iyice yerleşmiş olmalarına rağmen aile hala eve dönmenin hayalini kuruyor.

Geçici Barınma Merkezi 11,000’den fazla kişiye ev sahipliği yapıyor ve bu insanların yarısı çocuklardan oluşuyor. Merkez 3700 çocuğa okula gitme fırsatı sağlarken gençlere de çeşitli eğitim fırsatları sunuyor.

Fore: “Savaş başladığından beri Türkiye cömert bir şekilde milyonlarca Suriyeliyi ağırladı ve bu desteğin devam etmesi hayati önem taşıyor” dedi .

 

UNICEF hakkında


UNICEF yaptığı her işte tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çalışmalarımızı özellikle güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgi için: www.unicef.org– www.unicef.org.tr
 
Bizi FacebookTwitter ve YouTube’dan izleyin

 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346
Najwa Mekki
UNICEF New York
Telefon: +1917 209 1804

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.