UNICEF, Beyrut’ta yaşanan patlamadan dolayı derin üzüntü ve şaşkınlık duyuyor, çocukların refahı konusundaki endişesini dile getiriyor ve sahadaki ortaklarına destek sağlıyor

UNICEF Lübnan Ofisi Temsilcisi Sn. Yukie Mokuo bildiriyor

05 Ağustos 2020
beirut
UNICEF/UNI356240/Baz/AFP

BEYRUT, 5 Ağustos 2020 – “UNICEF, Lübnan’da gerçekleşen korkunç patlamanın ardından yaşanan can kayıpları nedeniyle derin üzüntü duyduğunu ifade etti.

“Alınan son haberlere göre, can kaybı 100, yaralı sayısı 4.000 ve yerinden edilmiş kişi sayısı da 300.000’in üzerinde. UNICEF, kazazedelerin arasında çocukların da olmasından endişe duyuyor. Hayatta kalanların ise travma geçirmiş veya şok yaşıyor olmaları muhtemel.

“Kalbimiz, başta sevdiklerini kaybeden kişiler olmak üzere, patlamadan etkilenen çocuklar ve ailelerle birlikte atıyor. Yaralılara acil şifalar diliyoruz.

“Bu patlama, Beyrut’taki UNICEF ekibini de etkiledi. İş arkadaşlarımızdan biri eşini kaybederken yedi çalışanımız hafif olarak yaralandı ve onlarca personelin evi hasar gördü. Çalışanlarımızın çoğu, Lübnan’daki çoğu insan gibi şok içerisinde.

“Sağlık çalışanlarının ve diğer ön saf çalışanlarının ihtiyaçlarına cevap verebilmek üzere UNICEF, sahadaki yetkililer ve ortaklarla yakın işbirliği içerisinde çalışıyor. Beyrut Limanı’nda bulunan personele içme suyu sağlıyoruz. Limandaki bir depoda muhafaza edilen ilaç ve aşıları dağıtması için Halk Sağlığı Bakanlığına destek oluyoruz. Çocuk koruma ortakları, şehrin dört bir yanında patlamadan etkilenen çocuklara psikososyal destek sağlıyor. İlerleyen günlerde, ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmak için çabalarımızı arttıracağız.

“Lübnan’da vatandaşlar halihazırda ekonomik çöküşten ve COVID-19 vakalarındaki artıştan mustaripti. Dün Beyrut’ta yaşanan felaket ise, bu krizin daha da kötüleşmesine yol açtı. Ayrıca küresel salgın nedeniyle hastanelerin kapasitesi de halihazırda dolmuş ve ön saf çalışanları da yorgunluktan bitap düşmüş durumda.

“UNICEF, Lübnan vatandaşlarına, sahadaki yetkililere ve ortaklara olan bağlılığını bu vesileyle bir kez daha yineliyor. Bizler sahada, sizlerin yanınızdayız ve bugün ve uzun vadede ihtiyaç duyulan yardımı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

 

 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346
Juliette Touma
Regional Office
UNICEF in Amman
Telefon: +962 79 867 4628

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.