UNICEF, Pfizer/BioNTechfirmasının ürettiği COVID-19 aşısı için tedarik anlaşması imzaladı 

11 Şubat 2021

NEW YORK, 11 Şubat 2021 - UNICEF bugün, Pfizer ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu. COVAX girişimi adına imzalanan bu anlaşma kapsamında, 2021 yılı boyunca Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı tedarik edilecek.

Aşı dağıtımının 2021’in ilk çeyreğinde başlaması bekleniyor. Teslimatın yapılabilmesi için Pfizer/BioNTech ve COVAX tarafından bazı gereklilikler belirlendi. COVAX’ın Pfizer-BioNTech aşılarını dağıtacağı ülkelerin, belirlenen bu gerekliliklere uyması gerekiyor. 

COVAX Girişimi; dünyadaki tüm ülkelerin, gelir düzeylerinden bağımsız olarak, güvenli ve etkili COVID-19 aşılarına uygun maliyetlerle erişimini sağlamayı hedefliyor. Bu tedarik anlaşması sayesinde UNICEF, 2021 yılı boyunca yaklaşık 40 milyon dozun bir kısmını kullanabilecek. Söz konusu bu 40 milyon doz, COVAX Girişimi’nin İleri Pazar Taahhüdü kapsamında Pfizer/BioNTech ile yaptığı Ön Tedarik Anlaşmasıyla güvence altına alınmıştı.

31 Aralık 2020’de DSÖ Acil Kullanım Listesi’nde yerini alan ilk aşı olan Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı, ultra soğuk zincir depolaması gerektiriyor. UNICEF, farklı soğuk zincir gereksinimlerine sahip COVID-19 aşılarının depolanması ve dağıtımı için uygun imkânların sağlanması amacıyla ortaklarıyla birlikte aralıksız çalışarak hükümetlere destek veriyor.

Bugün imzalanan anlaşma, UNICEF’in COVAX Girişimi adına bir COVID-19 aşı üreticisi ile imzaladığı uzun vadeli ikinci tedarik anlaşması. UNICEF geçen hafta da Hindistan Serum Enstitüsü ile bir anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşma kapsamında AstraZeneca ve Novavax’tan teknoloji transferi yoluyla iki aşı temin edilecek. Söz konusu aşılar DSÖ onayına tabi tutulacak.

Gavi, Salgına Hazırlık İnovasyonları Birliği (CEPI) ve DSÖ tarafından yürütülen COVAX Girişimi, UNICEF ile işbirliği içinde 2021 yılının sonuna kadar en az 2 milyar doz onaylı COVID-19 aşısı temin etmeyi hedefliyor. Bu sayede katılımcı ülkeler, ön saflarda görev yapan sağlık çalışanları ve sosyal hizmet görevlilerinin yanı sıra yüksek risk altında olan ve savunmasız diğer grupları da virüsten korumuş olacak. 

COVAX Girişimi Hakkında

COVAX, ACT Accelerator (Koronavirüs Araçlarına Erişimi Hızlandırma) Girişimi‘nin aşı ayağıdır. ACT; kalkınmayı, üretimi, COVID-19 testlerine, tedavilerine ve aşılarına eşit erişim sağlanmasını hızlandırmayı hedefleyen, çığır açan küresel bir işbirliğidir. COVAX; Gavi, Salgına Hazırlık İnovasyonları Birliği (CEPI) ve DSÖ tarafından yönetilmektedir. Girişimin amacı, COVID-19 aşılarının geliştirilmesini ve üretimini hızlandırmak ve dünyadaki her ülke için adil ve eşit erişimin sağlanmasını garanti etmektir. www.who.int/initiatives/act-accelerator/covax. UNICEF, PAHO Döner Sermayesi ile işbirliği içinde, COVAX Girişimi kapsamında COVID-19 aşı dozlarını satın alma ve tedarik etme çabalarına öncülük etmektedir.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.