Türkiye'deki Suriyelilere yönelik aile eğitim programı

28 Aralık 2014
Türkiye'deki Suriyelilere yönelik aile eğitim programı
UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever

ADANA, Türkiye, Aralık 2014 – “Çocukların, özellikle de kız çocuklarının psikolojik açıdan sıkıntıları var. Kendi ailelerine de bu sorunları anlatamıyorlar. Onları yönlendirecek kimse olmadığı için de sorunlar büyüyor. Gençler kamplarda yapacak bir şeyleri olmadığından dolayı boşluğa düşüyorlar. Diğer önemli bir sorun erken yaştaki evlilikler ve sonrasındaki boşanmalar. Çocuk yaşta annelik diğer bir sorun. Dokuzuncu sınıfta iken hamile kalan öğrenciler bile var.” Bu sözler Kilis Elbeyli Kampı’nda eğitmen olarak görev yapan Danya Hamışlı’ya ait.  

Danya bu sorunun çözümüne yönelik şu öneriyi getiriyor: “Okulun içerisinde çocuklara yönelik psikolojik destek sağlayacak kişiler görevlendirilirse çok yararlı olur. Çünkü çocuklar doğrudan psikolojik destek verecek merkezlere gitmekten kaçınıyorlar. Ancak okulun içinde böyle bir hizmet verilirse, bu onlar için sorun olmayacaktır.”
 
Halepli olan Danya, Şam Üniversitesi İlahiyet Bölümü’nden mezun. İki sene önce ülkesindeki çatışma ortamından kaçarak Kilis’e gelmiş. Biri kız, ikisi erkek olmak üzere üç çocuğu var.
 
UNICEF ebeveyn standartları; çocuklarının eğitim, sağlık ve gelişimleri konusunda anne-babaların yapmaları gerekenleri bilmesini ve yapmasını tanımlar. Ebeveyn standartları, ebeveyn davranışları, bakım pratikleri, ufuk açıcı ve destekleyici deneyimler ile öğrenme için verilen fırsatlardır. Örneğin, paylaşılan kitap okuma sıklığı ya da evdeki basılı materyallerin varlığı aydınlatıcı ve destekleyici ebeveyn standartları olarak değerlendirilebilir. Ebeveyn eğitimleri, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ailedeki çocuklara özet olarak verilmesi, çocukların kendileriyle ilgili kararlara katılımında aile içi diyaloğu kolaylaştırması açısından temel bir yöntemdir.
 
Kız çocukların sorunlarına vurgu
 
Hali hazırda UNICEF Türkiye tarafından ebeveyn eğitim programları gerçekleştirilmektedir.  9-12 Aralık tarihleri arasında Adana’da düzenlenen Aile Eğitim Programı Eğitici Eğitimi ise, Suriyeliler için özel olarak oluşturulan bir eğitim programı.  AFAD, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNICEF işbirliğinde gerçekleştirilen eğitime, Elbeyli Beşiriye Kampı’ndan 18,Adana Sarıçam Kampı’ndan 8 kişi olmak üzere, toplam 26 Suriyeli eğitmen adayı katıldı.

UNICEF Türkiye Çocuk Koruma Yetkilileri eğitimle ilgili olarak şu bilgiyi verdi; “Bu çalışmayı önce tüm kamplarda, ardından da kamp dışında  yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.  Bu eğitim öncesinde, Türkiye’deki eğitim programının Suriyeli temsilcilerle yapılan görüşmeler sonrasında adaptasyonunun sağlanması, Arapça’ya çevrilmesi ve Suriyeli katılımcıların belirlenmesi gibi adımlar atıldı. Eğitici eğitimi kapsamında, 19 modül Arapça’ya çevrildi ve adapte edildi, binlerce materyal aileleri duyarlı hale getirmek için hazır hale getirildi ve Suriyeli eğitmenler aracılığıyla çok sayıda ailenin bu eğitimi alması planlandı.”
 
Danya ile de Adana’da Suriyelilere yönelik bir eğitim programında konuşma fırsatı buluyoruz. Bu eğitim, Suriye’deki çatışmalar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve Türkiye’ye yerleşen yetişkinlere yönelik eğitimler için önemli bir adım niteliğini taşıyor.
 
16 erkek ve 10 kadından oluşan katılımcılar, dört gün süren eğitim programı kapsamında; Evlilik ve Aile Hayatı, Aile Yaşam Becerileri, Okul ve Aile, Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma,  Çocuk ve Ergen Sağlığı, Üreme Sağlığı, Sağlıklı Annelik, İlk Yardım, Yerelleştirme, Çocuk Koruma ve Metodoloji,  konularında eğitim alarak, bu alanlarda çeşitli atölye çalışmalarına katıldılar.
 
Eğitimlerin yaygınlaştırılması hedefleniyor
 
Eğitici eğitimlerinin 2015 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması ve eğitimi başarıyla tamamlayan Suriyeli eğitmenler aracılığıyla, kamplardaki tüm yetişkinlere bir yıl içinde Aile Eğitim Programı’nın ulaştırılması hedefleniyor.  Bundan sonraki hedef ise kamp dışında kalan Suriyeli aile eğitimlerine başlanması.
 
“İnanıyorum ki okullarda psikolojik yönlendirmeyi başarabilirsek çok önemli bir iş başarmış oluruz. Buradaki mevcudiyetimiz geçici. Biz yeni Suriye’yi inşa etme açısından bakıyoruz. O yüzden böyle bir eğitimi bekliyorduk. Burada öğrendiklerimizi ailelere anlatabilirsek yüzde yüz başarılı olabileceğimize inanıyorum. Ailelere yönelik eğitimler düzenlenirken  kültüredeğerlerin, gelenek ve göreneklerin de dikkate alınması gerektiğine inanıyorum” diyerek sözlerine son veriyor Danya.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.