Suriye'nin kuzeydoğusundaki Al Hol kampında, bir haftadan kısa bir süre içinde sekiz çocuk hayatını kaybetti

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan basın açıklaması

12 Ağustos 2020

NEW YORK/ŞAM/AMMAN, 12 Ağustos 2020 – "Suriye'nin kuzeydoğusundaki Al Hol kampında kalan beş yaşından küçük sekiz çocuğun bir haftadan kısa bir süre içinde hayatını yitirdiği bildirildi. Bu haberler, UNICEF'i ciddi bir şekilde kaygılandırdı.

 

"Ölümler, 6-10 Ağustos tarihleri arasında meydana geldi. Bunlardan dördüne kötü beslenmeye bağlı komplikasyonlar neden oldu. Diğer ölümler; ishal, kalp yetmezliği, iç kanama ve hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) sonucunda yaşanan sıvı kaybından (dehidratasyon) kaynaklandı.

 

"Bir çocuğun ölümü, her zaman trajik bir olaydır. Ancak bu ölümün aslında önlenebileceği durumlar daha da trajiktir.

 

"60'ı aşkın ülkeden gelen yaklaşık 40.000 çocuk, Al Hol'da güçten düşmeye devam ediyor. Bu çocuklar, temel hizmetlere dahi erişemiyor. Bunaltıcı yaz sıcağının yanı sıra, şiddetin ve yer değiştirmenin neden olduğu travmayla da başa çıkmak zorunda kalıyorlar.

 

"COVID-19 nedeniyle uygulanan hareket kısıtlamaları ve karantina tedbirleri, hâlihazırda kritik olan bu durumu daha da kötüleştiriyor. Son zamanlarda, kamp çalışanları arasında doğrulanan vakalar nedeniyle, kampta çalışan kişi sayısı geçici olarak azaltıldı. Bu durum, bazı sağlık ve eğitim hizmetlerinin aksamasına yol açtı. Sağlık ve beslenme hizmetlerinin sürdürülmesine öncelik verilmesi gerekiyor ve acil sağlık hizmeti alternatiflerinin hayata geçirilmesi büyük bir önem taşıyor.

 

"Bu sınırlamalara rağmen, UNICEF ve paydaşları; su kamyonlarının yanı sıra sağlık, beslenme ve çocuk koruma hizmetleri de dâhil olmak üzere temel hayat kurtarıcı hizmetleri sunmaya devam ediyor. UNICEF, aynı zamanda, COVID-19 salgınını önleme tedbirleri konusunda farkındalığı arttırmak için çalışan toplum gönüllülerini de destekliyor.

 

"Bununla birlikte, artık uzun vadeli bir çözüm bulunması gerekiyor. Al Hol kampında kalan çocuklar da çatışmalardan etkilenen diğer tüm çocuklar gibi, insani yardımlardan yararlanma hakkına sahipler. Yabancı uyruklu çocukların da korunmaya ve güvende olmaya hakları var. Yasal belgeler, aile birleştirme hizmetleri ve yüksek yararları doğrultusunda olduğunda çocukların kendi ülkelerine geri gönderilmeleri de bu haklar kapsamında yer alıyor. Tüm çocuklar; salgının sağkalım, eğitim ve koruma üzerindeki yıkıcı etkilerinden korunma hakkına sahipler."

 

İrtibat Kişileri

Najwa Mekki
UNICEF New York
Telefon: +1917 209 1804

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.