Suriye’nin kuzeydoğusunda şiddet tırmanırken yaklaşık 70 bin çocuk yerinden oldu

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama

14 Ekim 2019

NEW YORK, 14 Ekim 2019 -- “UNICEF’in tahminlerine göre Suriye’nin kuzeydoğusunda bir hafta kadar önce artan husumet nedeniyle yaklaşık 70 bin çocuk yerinden olmuş durumda. 

“UNICEF Suriye’nin kuzeydoğusunda en az dört çocuğun öldüğünü, dokuz çocuğun da yaralandığını teyit etmektedir. Türkiye’de de yedi çocuğun yaşamını yitirdiği bildirilmektedir.

 “Üç sağlık tesisi, sağlık araçları ve bir okul durumdan etkilenmiştir. Haseke’de yaklaşık 400 bin kişinin su ihtiyacını karşılayan A’louk su arıtma tesisi hizmet dışıdır.

 “UNICEF yörede sürüp gitmekte olan şiddet nedeniyle en az 170 bin çocuğun insani yardıma muhtaç duruma gelmesinden endişe etmektedir.

“Şiddet olaylarının sürmesine rağmen UNICEF ortaklarıyla birlikte aşağıdaki alanlarda acil yardım çalışmalarını sürdürmektedir:

  • Toplu barınaklara ulaşan ailelere acil durum yardımları.
  • Haseke kentindeki barınma yerlerinde çekilen su kıtlığını hafifletmek amacıyla 95 bin litre su ve 12 tanker su temini.
  • A’louk deposunun onarımına ilişkin plan.
  • Kadınlar ve çocuklar için beslenme taramaları dâhil olmak üzere temel sağlık hizmetleri.
  • Ailesi olmayan 13 çocuk için bakıcı aile düzenlemeleri.

 “UNICEF bunlara ek olarak yaklaşık 64 bin çocuğun ve kadının barındığı Al-Hol kampına temiz su, sağlık ve beslenme hizmetlerini kapsayan desteğini sürdürmektedir.

 “Şiddet tırmanmaya devam ederken UNICEF taraflara ve bu taraflar üzerinde etkisi olanlara çocukları her durumda korumaları çağrısını yinelemektedir. Suriye’nin kuzeydoğusunda ya da başka bölgelerinde savaş halinde olanlar sivil altyapıyı korumalı, bu tesisleri askeri üstünlük adına kullanmamalıdır.”

 #####

 Multimedya materyalleri için: https://weshare.unicef.org/Package/2AM4080EBUGC

İrtibat Kişileri

Najwa Mekki
UNICEF New York
Telefon: +1917 209 1804

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.