Suriye’nin kuzeybatısında sivillere yönelik düzenlenen yeni saldırıda en az yedi çocuk yaşamını yitirdi

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama

07 Temmuz 2019

NEW YORK, 7 Temmuz 2019 – “Suriye’nin kuzeybatısındaki Hambel köyünde dün gerçekleşen saldırıda en az yedi çocuğun yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Gelen haberlere göre bu çocukların çoğu ülkelerinde yerlerinden edilen, daha önceki saldırılar sonucunda yaşadıkları yerlerinden ayrılmak zorunda kalan kişiler.


“Bu son acımasız saldırı, Al Wadihi, İdlib’in güneyi, Halep ve Hama’nın kuzeyi de dâhil olmak üzere son birkaç hafta içinde yoğunlaşan şiddetin yol açtığı çocuk kayıplarına yenilerini eklemiş bulunmaktadır. Bu yılın başından bu yana Suriye’nin kuzeybatısında öldürülen çocuk sayısı en az 140 olmuştur.

“Bu saldırıların da açıkça gösterdiği gibi çocukların güvenliğine ve refahına yönelik umursamazlık dehşet verici boyutlardadır. Kaybolup giden genç yaşamlar ve bölgede büyük güçlük içinde bulunan tüm çocukların durumu yürek burkmaktadır.

“Çocukların, gerek ülkenin kuzeybatısında gerekse diğer tüm bölgelerinde devam eden şiddete karşı korunmalarını sağlamak için çatışmanın tüm taraflarına ve onların üzerinde etkisi olanlara bir kez daha net ve güçlü bir çağrıda bulunuyorum.” 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346
Christopher Tidey
UNICEF New York
Telefon: +1 917 340 3017

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.