Suriyeli gönüllü öğretmenlere destek projesi için ilk adım atıldı

06 Kasım 2014
Suriyeli gönüllü öğretmenlere destek projesi için ilk adım atıldı
UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever

ANKARA, Türkiye, 6 Kasım 2014 - Milli Eğitim Bakanlığı, PTT A.Ş. ve  UNICEF tarafından; “Suriyelilere yönelik yürütülen eğitim öğretim faaliyetine gönüllü olarak katılan Suriyeli öğretmenleri desteklemek amacıyla yapılacak  ödemeler”e ilişkin  protokol Ankara’da imzalandı.
  

Protokol imza töreni Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, UNICEF  Türkiye Temsilci vekili Lieke van de Wiel, PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural, ilgili kurum yetkilileri ve donör ülke temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Suriye vatandaşlarına yönelik Türkiye’de yürütülen eğitim öğretim faaliyetinde gönüllü olarak görev alan Suriyeli öğretmenleri desteklemek amacıyla, MEB kontrolünde ve denetiminde yürütülecek proje kapsamında, UNICEF’in bağışçıları tarafından sağlanacak fonlar PTT’ye ait PTTKART’lar aracılığıyla ödenecek.
 
Protokol ile kamplarda ve kamp dışında yaşayan Suriyeli çocukların güvenli bir eğitim ortamında kaliteli bir eğitim almalarının sağlanması ile hem öğretmenlerin kapasitesinin hem de çocukların aldığı eğitimin kalitesinin arttırılması amaçlanıyor.
 
“Kayıp kuşak olmalarını hala önleyebiliriz”
 
Protokol töreninde bir konuşma yapan UNICEF Türkiye Temsilci Vekili Lieke van de Wiel, bu uygulama ile birçoğu neredeyse dört yıldır gönüllü olarak çalışan Suriyeli öğretmenlerin, bu kutsal görevi sürdürebilmeleri için gereken motivasyonun sağlanacağını, bu projenin Suriyeli çocukların kayıp bir kuşak olmalarının önüne geçilebilmesi için çok önemli bir adım olduğunu ifade etti. Van de Wiel ayrıca bu projenin hayata geçirilmesini bağışlarıyla mümkün kılan Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Kuveyt, Avrupa Birliği İnsani Yardım Bürosu ve Avrupa Birliği’ne de teşekkür ederek, bu işbirliklerinin artarak devam etmesini dilediklerini belirtti.
 
Kartın kullanımına ilişkin teknik koşullar
 
Ödemeler, İçişleri Bakanlığı tarafından hak sahiplerine verilecek “Yabancı Tanıtım Belgesi” ile yapılacak olup bu kimlik kartlarında TCKN benzeri 11 haneli numerik bir bilgi yer alacak. Ödemeler PTT işyerlerince sorgulama yapılarak ve/veya PTTMATİK’ler ile diğer banka ATM’lerinden gerçekleştirilecektir. Hak sahiplerine PTTKART’lar  ilk olarak  ücretsiz  olarak  verilecek, PTTKART’ın bir defadan fazla kaybedilmesi durumunda her bir kart için 5 TL ücret alınacak.
 
 PTT işyerlerinden veya PTTMATİK’lerden gerçekleştirilecek ödemeler için  PTT tarafından ne ad altında olursa olsun hak sahiplerinden  kart ücreti dışında herhangi bir ücret veya masraf alınmayacak. Hak sahiplerinin ödemelerini diğer banka ATM’lerinden çekmeleri durumunda, ilgili banka ile BKM’nin yansıtacağı masraflar hak sahibine yansıtılacak. PTTKART verilen hak sahiplerine kredi verilmeyecek ve kredili mevduat hesabı tanımlaması yapılmayacak.
 
Kamp dışında kalanlar için 220 Amerikan doları ve kampta kalanlar için 150 Amerikan doları tutarındaki aylık ödemeler hak sahibini temsil eden veli, vasi, kayyım veya vekiline yapılmayacak. PTT personeli, hak sahiplerin beyan ettiği kimliğin kontrolünü yapmakla sorumlu olup; PTT İşyerlerinden PTTKART olmadan ödeme yapılmayacak.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.