Suriye’de geçtiğimiz hafta neredeyse her gün 6.500’den fazla çocuk ülkenin kuzeybatısından kaçmak zorunda kaldı

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama

01 Şubat 2020
UNICEF çocukların korunması ve insani yardımların yerine engelsiz ulaşması için çatışmalara acilen son verilmesi çağrısında bulundu
UNICEF/UN0348583/Saad

UNICEF çocukların korunması ve insani yardımların yerine engelsiz ulaşması için çatışmalara acilen son verilmesi çağrısında bulundu


NEW YORK, 1 Şubat 2020 – “Suriye’nin kuzeybatısındaki kriz, daha önce eşi görülmemiş bir çocuk koruma krizine dönüşüyor.  Geçtiğimiz hafta yaşanan şiddet sonucunda her gün 6.500 çocuk yerinden ayrılmak zorunda kalırken bölgede yerinden edilen çocuk sayısı Aralık ayı başından bu yana 300 bini geçti.

“UNICEF’in tahminlerine göre 1,2 milyon çocuğun çok acil yardıma ihtiyacı var. Gıda, su ve ilaç sıkıntısı yaşanıyor. Çocuklar ve aileler kamu tesislerine, okullara, camilere, inşaatı tamamlanmamış binalara ve dükkânlara sığınıyor. Bu arada açık alanlarda, park gibi yerlerde, ağır yağışlar ve dondurucu soğuklar altında yaşayanlar da var. Sağlık, su ve sanitasyon gibi en temel hizmetlere erişim ya hiç yok ya da çok sınırlı.

“Muhtaç durumdaki nüfusun dörtte üçünden fazlasını kadınların ve çocukların oluşturduğu İdlib’de pek çok aile bugüne dek birkaç kez yer değiştirmek zorunda kaldı. Şiddetten kaçacak güvenli yer bulamadıkça durumları daha da umutsuz hale gelmekte.

“Kriz çocuklara ağır bir bedel ödetiyor: Yalnızca geçtiğimiz yıl içinde Suriye’de çatışmalar yüzünden meydana gelen 900 çocuk ölümünün yüzde 75’ten fazlası ülkenin kuzeybatısında gerçekleşti. En fazla çocuk kaybının yaşandığı yer ise İdlib.

“UNICEF, sahadaki ortaklarıyla birlikte, son dönemde yerlerinden edilenler de dâhil muhtaç durumdaki ailelere yönelik yardımlarına devam ediyor. Bu yardımlar kapsamında hijyen malzemeleri ve temiz su temin edilmekte, çocuklar hastalıklara karşı aşılanmakta, gıda yetersizliği taraması ve tedavisi yapılmaktadır.

“Yaşam kurtarıcı yardımlar kritik önemdedir ve devam etmelidir. Ne var ki bu bile çocukların karşılaştıkları güçlüklere ve çektikleri acılara son vermeyecektir.

“Çocuklar için şiddet durdurulmalıdır.

“UNICEF, çocukların ve ailelerin şiddet ortamında bir soluk alabilmeleri, temel hizmetlerin yeniden devreye girmesi, büyük ihtiyaç duyulan insani yardımların her çocuğa ulaşması için tüm taraflara çatışmalara hemen son verme çağrısında bulunmaktadır.”

 

İrtibat Kişileri

Christopher Tidey

UNICEF New York

Telefon: +1 917 340 3017

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.