"Suriye'de dehşet sınır tanımıyor"

UNICEF Genel Direktörü Henrietta H. Fore’un Suriye’nin güneybatısındaki durumla ilgili açıklaması

27 Haziran 2018
UNICEF
UNICEF

 

ŞAM/AMMAN/NEW YORK, 27 Haziran 2018 – "Suriye’de dehşet sınır tanımıyor; ülkenin güneybatısında yakınlarda yükselen şiddet dalgasıyla birlikte çocuklar bir kez daha ateş altında. Çatışmalar nedeniyle yalnızca son üç gün içinde tahminen 20 bin çocuk ve aileleri yerlerinden oldu.  Gelen haberlere göre dört çocuk ölmüş, çok daha fazla sayıda çocuk da yaralanmıştır."
 
"Son dönemdeki saldırılar uluslararası insani hukuku ihlal ederek, şu anda kullanılamaz duruma gelen bir sahra hastanesi dâhil sivil altyapıya önemli ölçüde hasar vermiştir."
 
"Çocukların ve ailelerin yiyeceğe, hijyene, ilaçlara ve korunmaya ihtiyacı vardır. Savaşın ses ve görüntülerinden kurtulmak isteyenlere yerlerinden ayrılıp güvenli başka yerlere gitmeleri için izin verilmelidir."
 
"Suriye’de savaşan taraflara, çatışma ortamlarında sivillerin korunması temel ilkesine saygılı olmaları, çocukların güvenliğini ve esenliğini her zaman her şeyden önce gözetmeleri çağrısında bulunuyorum."
 
"UNICEF şiddetteki bu yeni tırmanışın etkilediği insanlara desteğe hazırdır. Ekiplerimiz halen ülkenin güneybatısında yüzbinlerce aileye sağlık, beslenme, su ve sanitasyon, eğitim ve psikososyal destek hizmetleri ulaştırmaktadır."
 
"Suriyeli çocuklar kabul edilemez acılara katlanmışlardır. Bu durum ‘yeni normal’ olarak görülemez."

İrtibat Kişileri

Tamara Kummer
UNICEF Regional Office
Telefon: +962 79 758 8550

UNICEF hakkında

UNICEF yaptığı her işte her çocuğun haklarını ve esenliğini gözetmekte, bunları geliştirmeye çalışmaktadır. Bu taahhüdü yaşama geçirmek için ortaklarımızla birlikte 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızda, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararı adına durumu en güç ve en fazla dışlanmış çocuklara odaklanıyoruz. 
UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:ww.unicef.org/mena

UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin.