Orta Afrika Cumhuriyeti'nde şiddet mağduru çocuk sayısı artıyor

UNICEF: Çatışmalar yeniden alevlenirken çocuk hakları ihlallerine ilişkin bildirimler de artıyor

18 Temmuz 2017

 

BANGUI/DAKAR/NEW YORK/CENEVRE, 18 Temmuz 2017– UNICEF’ten bugün yapılan açıklamada, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) aylardır süren çatışmaların çocuklara yönelik cinayet, kaçırma, tecavüz ve silahlı gruplara alınmayı da içeren şiddet olaylarında artışa yol açtığı belirtildi.

UNICEF’in belirttiğine göre ülkede son üç ay içinde çocukların maruz kaldıkları gaddarca eylemlerin gerçek sayısının resmi açıklamaların çok daha üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Çünkü güvenlik sorunları nedeniyle ülkenin pek çok bölgesine insani yardımlar ancak sınırlı olarak ulaşabilmekte ve bu durum yardım ekiplerinin olayları bildirme ve mağdurlara yardımcı olma olanaklarını büyük ölçüde azaltmaktadır. Bununla birlikte, Mayıs ayından bu yana UNICEF tarafından toplanan bilgiler, silahlı grupların köylere ve kasabalara yönelik saldırılarında çocukların sıkça hedef alındığına işaret etmektedir.

UNICEF Orta Afrika Cumhuriyeti Temsilcisi Christine Muhigana:  “Son üç yıldır OAC’yi kasıp kavuran şiddet olayları en ağır biçimde çocukları etkiliyor. Silahlı gruplar ve çatışmanın tarafları çocuk haklarına yönelik bu açık ihlallere son vermeli, çocukların güvende olmalarını sağlayacak her tür çabayı göstermelidir.”

Mayıs ve Haziran aylarında Bria’da (ülkenin doğusu) patlak veren şiddet olaylarında yaşları 9 ile 16 arasında değişen 14 kıza silahlı gruplara mensup kişilerce tecavüz edilmiştir. Bu saldırılar, söz konusu kız çocuklar yerlerinden edilmiş kişiler için kurulan kamplardan kişisel eşyalarını almak üzere evlerine döndükleri sırada gerçekleşmiştir.

 

Cinsel şiddet kapsamında başka pek çok suç ise tespit edilememekte ve kayıtlara geçirilmemektedir.
 

Bangassou’da  (ülkenin güneydoğusu) Mayıs ayında gerçekleşen bir başka olayda ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne sığınmak üzere bir nehri geçmeye çalışan yaşları 2 ile 16 arasında değişen beş çocuk acımasızca öldürülmüştür. Aynı ay içinde Berberati yakınlarındaki bir köyde ise yaşları 13 ile 17 yaş arasında değişen sekiz çocuk kaçırılmış, çocuklardan biri öldürülürken diğerlerinin serbest bırakılması için fidye istenmiştir.

Bu ağır suçlara ek olarak, şiddetin yoğunlaşması ve silahlı grupların bu çerçevedeki eylemleri binlerde çocuğun eğitim ve sağlık gibi en temel haklarından yoksun kalmalarına yol açmıştır. Yapılan tahminlere göre toplam 94 bin ilkokul öğrencisi okulların güvenlik nedeniyle kapalı olması yüzünden yılsonu sınavlarına girememiştir. Bu arada silahlı grupların yağmacılık eylemleri sonucunda birçok sağlık merkezi kapanmış, çocuklara yönelik temel bakım ve aşı hizmetleri durma noktasına gelmiştir.

İrtibat Kişileri

Donaig Le Du
UNICEF Bangui
Telefon: +23670009706
Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımızı, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
 
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin.