Meksika’ya yaptığı üç günlük ziyaretin ardından UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama

Meksika’ya yaptığı üç günlük ziyaretin ardından UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama

21 Haziran 2019

Multimedya materyalleri indirmek için: https://weshare.unicef.org/Package/2AMZIF3LG4_Z

NEW YORK/MEKSIKO, 21 Haziran 2019 – “Ulusal Göç Enstitüsü’nün son tahminlerine göre yılın ilk dört ayı içinde yaklaşık 15.500, ya da günde 130, göçmen çocuğun Meksika göç idaresi tarafından kaydı yapılmıştır. Bu geçen yılın aynı dönemine göre olan rakamının yüzde 50’sinden fazlasıdır.

“Bu çocukların ve gençlerin çoğu, dünyada en yüksek ergen cinayet oranlarına sahip Honduras, Guatemala ve El Salvador gibi ülkelerden gelmektedir.

“Meksika on yıllardır yoksulluktan, çete şiddetinden, haraçtan ve ölüm tehditlerinden kaçan ailelerin kaynak, geçiş ve varış ülkesi durumundadır.

“Meksika ayrıca uzun zamandır ABD’den geri gönderilen göçmenleri kabul etmektedir ve bu geri dönüşler devam edecektir.

“Bu göç akışlarının temeldeki nedenleri ele alınmadıkça durumun değişmesi olasılığı düşüktür.

“Bu haftanın başlarında Tijuana’da genç bir anne bana, Meksika’nın güneybatısındaki Guerrero’da bir mahallede, bir çetenin, para vermediği taktirde onu ve bebeğini öldürmekle tehdit ettiğini anlattı.  Kadının önünde tek bir seçenek vardı: Kuzeye kaçmak. Kendi deyişiyle: ‘Başka bir yerde kendime bir yaşam kurmak istiyorum. Kalsaydım canımdan olacaktım’

“Tijuana’da ziyaret ettiğim barınaklar benzer öyküleri olan çocuklar ve gençlerle dolup taşıyordu: Guerrero’dan tek başına gelen anne gibi pek çoğu ABD’ye yaptıkları sığınma başvurusunun işleme konulmasını bekliyorlardı. Diğerleri ABD’ye giriş yapmaya çalışırken yakalanmışlardı. Yaşamlarının büyük bölümünü ABD’de geçiren başkaları ise ülkelerine geri gönderilmişti ve şimdi de önlerinde belirsiz bir gelecek duruyor.

“Nereden gelmiş olurlarsa olsunlar, hikayeleri ne olursa olsun, bu çocuklar her şeyden önce ve her şeyin ötesinde çocuktur. Göç yolculuklarının her aşamasında korunmaları gerekir. Bu bağlamda ilgili tüm ülkelere şu çağrıda bulunuyoruz:

  • Göç yasalarının ve işlemlerinin uygulanmasında çocuğun yüksek yararına öncelik tanınması;
  • Aile bütünlüğünün korunması ve
  • Göç durumları dolayısıyla çocukların gözaltında tutulmalarına, bakıcı aile ya da grup evleri gibi alternatifler bulunması.  

“Orta Amerika’daki göç krizine yönelik başarılı bir yaklaşım, ilgili bütün ülkelerin bu işi sahiplenmesini ve aralarında işbirliği oluşturmasını gerektirir. Ancak bu şekilde göçün temeldeki nedenlerini ele alabiliriz, çocuklar ve gençler için gelecek fırsatları tanımlayabilir, onları gerçekleştirebilir ve savunabiliriz. Ve göç yollarındaki çocukların haklarını gözetebiliriz.

"Meksika’nın Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonu (ECLAC) ile birlikte öncülüğünü yaptığı Kapsamlı Geliştirme Planı, göçün bir zorunluluk değil tercih durumuna getirilmesinde önemli bir rol oynayabilir. UNICEF bu plana, El Salvador, Honduras, Guatemala ve Meksika’daki 500 bin kadar çocuğa güvenli okul ortamları sağlamaya yönelik bir program da dahil olmak üzere katkıda bulunmaya hazırdır.

“Meksika’ya ziyaretim sırasında Cumhurbaşkanı Andres Manuel López Obrador, Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ve İçişleri Bakanı Olga Sánchez Cordero ile birlikte diğer üst düzey hükümet yetkilileri ve özel sektör temsilcileriyle görüşme fırsatım oldu.

“Bu görüşmelerin odak noktasında, gençlere gelecekleri için büyük önem taşıyan eğitim ve becerilerin kazandırılması,  Generation Unlimited ile Meksika’nın Jovenes Construyendo el Futuro’su arasında bağlantı kurulması ve UNICEF’in Meksika’da bulunan dezavantajlı çocuklar ile göç krizine ilişkin çalışmaları yer aldı.    

“UNICEF ve ortakları, gerek kendileri gerekse ülkeleri için daha iyi (ve daha güvenli) bir gelecek kurmaları için ihtiyaç duydukları kaliteli eğitim ve becerileri kazanmalarında bölgedeki çocuklara ve gençlere yardımda kararlıdır.”

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346
Najwa Mekki
UNICEF New York
Telefon: +1917 209 1804

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.