Marley ailesi, UNICEF'e destek olmak için yeniden yorumlanan One Love şarkısını tüm dünyanın beğenisine sundu

UNICEF’in Her Çocuk için Hayalim kampanyasına destek olmak amacıyla hazırlanan küresel dayanışma şarkısı, tüm büyük yayın platformlarındaki yerini aldı

17 Temmuz 2020

NEW YORK, 17 Temmuz 2020 – Aralarında Stephen, Cedella ve Skip Marley'nin de bulunduğu Marley ailesi üyeleri, UNICEF'in Koronavirüsten etkilenen çocuklara yönelik çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla, Bob Marley'nin en bilindik şarkılarından olan One Love’ın yeniden yorumladıkları versiyonunu tüm dünyayla paylaştı.

UNICEF'in Koronavirüs salgınıyla yaşamları altüst olan çocuklar için daha adil bir dünya hayal etme çağrısına yanıt vermek ve Bob Marley'nin anısını yaşatmak isteyen Marley ailesinin yeniden yorumladığı One Love şarkısı, bugün Tuff Gong International ve Amplified Music Ltd. tarafından yayınlandı ve tüm büyük yayın platformlarındaki yerini aldı. Şarkı ve müzik videosu, Bob Marley'nin tüm yıl sürecek olan 75. doğum günü kutlamaları sırasında da yayınlanacak. Brezilya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Hindistan, Jamaika, Mali, Yeni Zelanda, Nijerya, Sudan, Suriye, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen sanatçıların ve müzisyenlerin imzasını taşıyan esere, aşağıdaki isimler de katkıda bulundu:

 • Stephen Marley;
 • Cedella Marley;
 • Skip Marley;
 • Ghetto Youths Foundation;
 • Kim Nain;
 • Manifesto JA;
 • Teeks;
 • 249Too Dope;
 • Amrit Kaur;
 • Mermans Mosengo;
 • Jason Tamba;
 • Natty;
 • Dawtas of Aya;
 • Raja Kumari;
 • Patoranking;
 • Babsy; 
 • Damascus Voice.

Cedella Marley'e göre, “One Love, dünyanın tıpkı şimdi olduğu gibi bölünmüş olduğu bir dönemde, bir küresel dayanışma çağrısı olarak yazılmıştı. Ancak tek yürek ile bir araya gelerek bu virüsü alt edebilir, çocuklarımızı koruyabilir ve dünyayı daha adil ve eşit bir yer haline getirebiliriz.” Skip Marley ise düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Dünyanın dört bir yanında çocuklar ve aileler acı çekiyor. Bu şarkı ile mülteci kamplarında, gecekondu mahallelerinde veya kenar mahallelerde yaşayan, sağlık hizmetlerine ve eğitime erişimi olmayan ya da ırk, din, etnik köken veya cinsiyetleri nedeniyle adil olmayan muamelelere maruz kalan tüm çocukların eşit olduğu bir dünya hayal etmeye çalıştık; tıpkı babamın istediği gibi. Dünyanın farklı yerlerinden çok sayıda inanılmaz müzisyen ile aynı eserde yer almak gerçekten büyük bir şans.”

Şarkının küresel birlik mesajına uygun olarak müzik videosu, dünyanın farklı yerlerinden gelen görüntülerden oluşuyor. Videoda Stephen, Damian ve Julian Marley'nin kurduğu kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ghetto Youths Foundation (Gecekondu Çocukları Vakfı) ve Hindistan'daki Dharavi Dream Project (Dharavi Hayali Projesi) kapsamındaki çocuklar, Jamaika'daki Manifesto Ja ve Road To Freedom (Özgürlüğe Giden Yol) sanatçıları, Hint aktris ve UNICEF'in ünlü savunucusu Kareena Kapoor Khan ve İngiliz aktris Lena Headey yer alıyor.

Koronavirüs, dünya genelinde çocukların yaşamını altüst ederken hem ülkelerin kendi içerisindeki hem de aralarındaki yaygın eşitsizlikleri gözler önüne sermiş oldu. UNICEF, önümüzdeki altı ay içerisinde önlenebilir nedenlerden dolayı günde 6.000 çocuğun daha hayatını kaybedebileceğini öngörüyor. Bu çocukların neredeyse tamamı (yüzde 90'dan fazlası), salgının sağlık sistemlerini zayıflattığı ve hizmetleri aksattığı düşük veya düşük-orta gelir düzeyindeki ülkelerde yaşıyor. Çocuklar; Koronavirüsün yol açtığı dolaylı etkilere karşı da oldukça savunmasız durumda. Bu dolaylı etkiler arasında okulların kapanması, gıda sıkıntısı yaşanması, temel sağlık hizmetlerine erişimin kısıtlı olması ve tıbbi tedarik zincirlerinin sekteye uğraması yer alıyor.

Bu doğrultuda UNICEF, Koronavirüs salgınıyla karşı karşıya bulunan dünya için hükümetlere, kamu kurumlarına, bağışçılarına ve özel sektöre müdahale, toparlanma ve yeniden şekillendirme odaklı çalışmalarına destek verme çağrısında bulunarak Her Çocuk içi Hayalim kampanyasını başlattı.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “One Love, dünya genelinde adeta bir simge haline gelen dayanışma şarkılarından bir tanesi. Ancak bunun yanı sıra, çocuklarla ve onların daha iyi ve daha eşit dünya umutları ve hayalleri ile de ilgili. Şu anda, bu küresel salgının ortasında Bob Marley'nin ‘çocukların yalnızca sevgiye ihtiyacımız var diye haykırdıklarını duyun’ çağrısına yanıt vermemiz, hiç olmadığı kadar önemli ve yerinde bir davranış olacaktır. Koronavirüsü yenmenin ve çocuklar için daha eşit ve daha az ayrımcı bir dünya hayal etmenin tek yolu, birlikte hareket etmektir”.

One Love şarkısından ve ilgili faaliyetlerden elde edilecek gelir doğrudan Her Çocuk için Hayalim kampanyası ve UNICEF’in çalışmaları için kullanılacak. Bu sayede UNICEF, çocuklara ve ailelerine sabun, maske, eldiven, hijyen kiti, koruyucu ekipman ve hayat kurtaran bilgiler sağlayacak, acil ihtiyaçlarına cevap verecek ve eğitim, koruma ve sağlık sistemlerini desteklemek de dahil olmak üzere kısa vadede toparlanma çalışmalarına destek olacak. Böylece UNICEF'in çocuklar adına daha adil ve hakkaniyetli bir dünyayı yeniden şekillendirme çalışmaları da desteklenmiş olacak.

Şarkının yayınlanması ile eş zamanlı olarak insanlar, sosyal medya kanalları üzerinden harekete geçerek UNICEF’in One Love kampanyasına katılmaya davet ediliyor. Mücevher markası Pandora ve kısa mobil video platformu TikTok da kampanyaya destek veriyor.

TikTok ile ortak bir çalışma yürüten UNICEF, TikTok kullanıcılarını #OneLoveOneHeart (#TekSevgiTekYürek) kampanyasına katılmaya ve One Love şarkısının nakaratını kullanarak videolar paylaşmaya teşvik ediyor. Katılımcılar, kendileri için değerli olan insanları ve herhangi bir şeyi paylaşarak beş arkadaşını veya aile üyelerini de aynısını yapmaya ve UNICEF için One Love kampanyasına bağışta bulunmaya davet edebilecekler.  

UNICEF'in küresel ortağı Pandora, One Love desteğinin bir parçası olarak Instagram üzerinde #OneLoveOneHeart adlı bir arttırılmış gerçeklik filtresi paylaştı. Filtre her kullanıldığında 1 ABD Doları değerinde katkı sağlayacak ve bu uygulama ile Pandora'nın UNICEF için One Love kampanyasına vermeyi taahhüt ettiği 1 milyon ABD Doları'na kadar ulaşılabilecek.

Marley ailesinin One Love parçasını seslendireceği ilk video performansı, 18 Temmuz 2020 tarihinde Türkiye saati ile 03.00'te, UNICEF’in TikTok hesabındaki One Love Canlı Yayın Gösterisi sırasında yayınlanacak. TikTok kullanıcıları, canlı yayın aracılığıyla UNICEF'e bağış yapabilecek ve Pandora, bu bağışlara eşdeğer bağışlar yapacak.

##

One Love şarkısını tüm büyük yayın platformlarından indirebilir veya YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinmek ve bağışta bulunmak için www.unicef.org/one-love adresini ziyaret edin.

Arttırılmış gerçeklik filtresi ile kilidi açılan bağışların yanı sıra Pandora, 1 milyon ABD Doları'na kadar çıkan toplam katkı sözünün bir parçası olarak 31 Ağustos 2020'ye tarihine kadar UNICEF'in One Love kampanyasına yapılan her bireysel bağışa eşdeğer katkıda bulunmaya devam edecek.

Her Çocuk için Hayalim Kampanyası Hakkında

Salgına yönelik müdahale kapsamında UNICEF, Koronavirüs kuşatması altında bulunan dünya için hükümetlere, kamu kurumlarına, bağışçılarına ve özel sektöre müdahale, toparlanma ve yeniden şekillendirme odaklı çalışmalarına destek verme çağrısında bulunarak Her Çocuk için Hayalim kampanyasını başlatmıştır. Salgının özellikle en savunmasız durumda bulunan çocuklar için kalıcı bir krize dönüşmesini ancak birlikte hareket ederek engelleyebilir ve her çocuk için daha adil bir dünyayı yeniden şekillendirebiliriz.

Bize katılın: https://www.unicef.org/coronavirus/covid-19/donate

Tuff Gong Hakkında

Kültürel bir simge haline gelen Bob Marley'in kurduğu Tuff Gong International, efsanevi bir reggae müzik markasıdır. Jamaika doğumlu şarkıcının/söz yazarının hayatı ve müziği, bugün popüler kültürü etkilemeye devam eden küresel bir etki yaratmıştır. Tuff Gong'un Kingston'da bulunan merkezi, kurucusunun, müziği insanlara ilham ve güç verme aracı olarak kullanma vizyonunun bir yansımasıdır. Sembol haline gelen yapının içerisinde bir kayıt stüdyosu, müzik prodüksiyon ve dağıtım birimlerinin yanı sıra vinil plak baskı atölyesi bulunmaktadır.

Amplified Music Hakkında

Amplified Music, dünyanın kriz ile boğuşan bölgelerinden olağandışı yeteneklere sahip şarkı yazarları ve müzisyenlere sahne imkânı sağlayan, sosyal bakımdan duyarlı bir kayıt şirketidir. Sahip olduğumuz yeteneği dünya çapında ünlü sanatçılar ile bir araya getirerek içerisinde insani bir mesajın olduğu önemli işbirlikleriyle küresel çapta farkındalık oluşturuyoruz. Misyonumuz doğrultusunda sanatçılarımıza ve paydaşlarımıza ilham verecek, farkındalık arttıracak ve tam manasıyla kalıcı değişim sağlayacak fırsatlar tanıyoruz. Gelirlerimizin bir kısmı, kriz bölgelerindeki müzik projelerini desteklemek üzere tahsis edilmektedir. Amplified, insanların yaşamlarını dönüştüren müzikler yapmaktadır.

Amplified ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.amplifiedmusic.com adresini ziyaret edebilir, Amplified'ı Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Pandora Hakkında

Pandora, uygun fiyata kaliteli malzemeden el yapımı mücevher tasarlayan, üreten ve pazarlayan bir firmadır. Pandora mücevherleri, 2700'ü aşkın konsept mağazası dahil olmak üzere 100'den fazla ülkede 7400 satış noktasında satışa sunulmaktadır.

Merkezi Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bulunan Pandora, dünya genelinde 28.000 kişiyi istihdam ederken büyük oranda geri dönüştürülmüş gümüş ve altından yararlanarak Tayland'da bulunan iki LEED sertifikalı tesisinde mücevher sanatını ilerletmektedir. Firma, 2025'e kadar karbon sıfırlama planları yapmakta olup bütün değer zincirindeki emisyonları azaltmak amacıyla Bilimsel Temelli Hedefler girişimine katılmıştır. Pandora, Nasdaq Kopenhag borsasında işlem gören bir firma olup 2019 yılında 21,9 milyar kron (2,9 milyar avro) değerinde satış gerçekleştirmiştir.

TikTok Hakkında

Kısa mobil videolara ulaşabileceğiniz adreslerin başında gelen TikTok’un misyonu; yaratıcılığı teşvik etmek ve insanların hayatına neşe katmaktır. TikTok'un Los Angeles, Silikon Vadisi, New York, Londra, Paris, Berlin, Dubai, Mumbai, Singapur, Cakarta, Seul ve Tokyo'da ofisleri bulunmaktadır. www.tiktok.com.

 

UNICEF hakkında

UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için www.unicef.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

UNICEF’i Twitter ve Facebook üzerinden de takip edebilirsiniz.

UNICEF hiçbir şirket, marka, ürün veya hizmeti desteklememektedir.

 

Her Çocuk için Hayalim Kampanyası Hakkında

Salgına yönelik müdahale kapsamında UNICEF, Koronavirüs kuşatması altında bulunan dünya için hükümetlere, kamu kurumlarına, bağışçılarına ve özel sektöre müdahale, toparlanma ve yeniden şekillendirme odaklı çalışmalarına destek verme çağrısında bulunarak Her Çocuk için Hayalim kampanyasını başlatmıştır. Salgının özellikle en savunmasız durumda bulunan çocuklar için kalıcı bir krize dönüşmesini ancak birlikte hareket ederek engelleyebilir ve her çocuk için daha adil bir dünyayı yeniden şekillendirebiliriz.

Bize katılın: https://www.unicef.org/coronavirus/covid-19/donate

 

Tuff Gong Hakkında

Kültürel bir simge haline gelen Bob Marley'in kurduğu Tuff Gong International, efsanevi bir reggae müzik markasıdır. Jamaika doğumlu şarkıcının/söz yazarının hayatı ve müziği, bugün popüler kültürü etkilemeye devam eden küresel bir etki yaratmıştır. Tuff Gong'un Kingston'da bulunan merkezi, kurucusunun, müziği insanlara ilham ve güç verme aracı olarak kullanma vizyonunun bir yansımasıdır. Sembol haline gelen yapının içerisinde bir kayıt stüdyosu, müzik prodüksiyon ve dağıtım birimlerinin yanı sıra vinil plak baskı atölyesi bulunmaktadır.

 

Amplified Music Hakkında

Amplified Music, dünyanın kriz ile boğuşan bölgelerinden olağandışı yeteneklere sahip şarkı yazarları ve müzisyenlere sahne imkânı sağlayan, sosyal bakımdan duyarlı bir kayıt şirketidir. Sahip olduğumuz yeteneği dünya çapında ünlü sanatçılar ile bir araya getirerek içerisinde insani bir mesajın olduğu önemli işbirlikleriyle küresel çapta farkındalık oluşturuyoruz. Misyonumuz doğrultusunda sanatçılarımıza ve paydaşlarımıza ilham verecek, farkındalık arttıracak ve tam manasıyla kalıcı değişim sağlayacak fırsatlar tanıyoruz. Gelirlerimizin bir kısmı, kriz bölgelerindeki müzik projelerini desteklemek üzere tahsis edilmektedir. Amplified, insanların yaşamlarını dönüştüren müzikler yapmaktadır.

Amplified ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.amplifiedmusic.com adresini ziyaret edebilir, Amplified'ı Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Pandora Hakkında

Pandora, uygun fiyata kaliteli malzemeden el yapımı mücevher tasarlayan, üreten ve pazarlayan bir firmadır. Pandora mücevherleri, 2700'ü aşkın konsept mağazası dahil olmak üzere 100'den fazla ülkede 7400 satış noktasında satışa sunulmaktadır.

Merkezi Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bulunan Pandora, dünya genelinde 28.000 kişiyi istihdam ederken büyük oranda geri dönüştürülmüş gümüş ve altından yararlanarak Tayland'da bulunan iki LEED sertifikalı tesisinde mücevher sanatını ilerletmektedir. Firma, 2025'e kadar karbon sıfırlama planları yapmakta olup bütün değer zincirindeki emisyonları azaltmak amacıyla Bilimsel Temelli Hedefler girişimine katılmıştır. Pandora, Nasdaq Kopenhag borsasında işlem gören bir firma olup 2019 yılında 21,9 milyar kron (2,9 milyar avro) değerinde satış gerçekleştirmiştir.

 

TikTok Hakkında

Kısa mobil videolara ulaşabileceğiniz adreslerin başında gelen TikTok’un misyonu; yaratıcılığı teşvik etmek ve insanların hayatına neşe katmaktır. TikTok'un Los Angeles, Silikon Vadisi, New York, Londra, Paris, Berlin, Dubai, Mumbai, Singapur, Cakarta, Seul ve Tokyo'da ofisleri bulunmaktadır. www.tiktok.com.