Marley ailesi, UNICEF'e destek kapsamında Bob Marley'in One Love şarkısını yeniden seslendirecek

Adeta bir simge haline gelen One Love şarkısı yeniden seslendirilerek, UNICEF'in çocuklar için başlattığı Koronavirüs sonrası dünya için müdahale, toparlanma ve yeniden şekillendirme odaklı küresel bağış kampanyası Her Çocuk İçin Hayalim Desteklenecek

09 Temmuz 2020
Adeta bir simge haline gelen One Love şarkısı yeniden seslendirilerek, UNICEF'in çocuklar için başlattığı Koronavirüs sonrası dünya için müdahale, toparlanma ve yeniden şekillendirme odaklı küresel bağış kampanyası Her Çocuk İçin Hayalim Desteklenecek
UNICEF

NEW YORK, 9 Temmuz 2020 – Marley ailesinin üyeleri, Koronavirüs salgını ile hayatları altüst olan çocuklar için yeniden daha adil ve hakkaniyetli bir dünya şekillendirmek üzere UNICEF'in kampanyasına destek olmak amacıyla Bob Marley'in simge haline gelmiş One Love şarkısını yeniden söyleyecek.

Çığır açan şarkının yeni hali, Tuff Gong International ve Amplified Music tarafından 17 Temmuz'da yayınlanacak. Şarkı ve ilgili faaliyetlerden elde edilecek tüm gelirler, Koronavirüs salgınının çocuklar için kalıcı bir krize dönüşmesini engellemek ve salgın sonrası dünyanın her çocuk için daha adil ve hakkaniyetli olmasını sağlamak üzere UNICEF'in dünya genelinde yürüttüğü Her Çocuk İçin Hayalim (Reimagine) kampanyasına aktarılacak.

Bir mücevher markası ve UNICEF'in küresel paydaşlarından olan Pandora da, bugünden itibaren 1 milyon ABD doları bir meblağa kadar One Love için yapılan her bir dolar için bir dolar da kendisi bağışta bulunacak.

Cedella Marley konuyla ilgili olarak "Babam, dünyada pek çok sorunun yaşandığı kırk sene önce birlik, barış ve evrensel sevgiyi konu alan One Love şarkısını yazmıştı. Bir araya dahi gelemediğimiz zamanlarda onun vermiş olduğu mesaj bugün geçerliliğini koruyor. Tek sevgi ve tek yürek etrafında bir araya gelirsek bu küresel krizi atlatabiliriz" şeklinde konuştu.

Aslen 1977 yılında Bob Marley & the Wailers tarafından söylenen ve adeta bir simge haline gelen One Love/People Get Ready şarkısı, dünya genelindeki milyonları tek vücut olmaya davet ediyor. Şarkının yeniden yorumlanan versiyonu için Marley ailesi, dünyanın dört bir yanından ünlü müzisyenler, çatışma bölgelerinde yaşayan sanatçılar ve savunmasız toplumlara mensup çocuklar bir araya gelecek ve 2020 için tam manasıyla küresel birliği temsil eden bir şarkı ortaya çıkacak.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore konuyla ilgili olarak "One Love, salgınla ilgili en önemli gerçeği doğrudan gözler önüne seriyor: Koronavirüs’ü alt edebilmemiz ve çocuklarımız adına daha eşit ve daha az ayrımcılığın olduğu bir dünyayı yeniden şekillendirebilmemiz için en önemli umut kaynağımız, küresel dayanışma ve işbirliğidir. Marley ailesinin Pandora ile birlikte böylesine cömert bir desteği, yaratıcılıklarını ve sevgilerini en zor durumda bulunan çocuklardan esirgememesi bizlere büyük bir mutluluk verdi" dedi.

Koronavirüs, dünya genelinde çocukların yaşamını alt üst ederken hem ülkelerin kendi içerisinde hem de aralarında yaygın olan eşitsizlikleri gözler önüne sermiş oldu. UNICEF, önümüzdeki altı ay içerisinde önlenebilir nedenlerden dolayı günde 6.000 çocuğun daha hayatını kaybedebileceğini öngörüyor. Bu çocukların neredeyse tamamı (yüzde 90'dan fazlası), salgının sağlık sistemlerini zayıflattığı ve hizmetleri aksattığı düşük veya düşük-orta gelir düzeyindeki ülkelerde yaşıyor. Çocuklar; Koronavirüs’ün yol açtığı dolaylı etkilere karşı da oldukça savunmasız durumda. Bu dolaylı etkiler arasında okulların kapanması, gıda sıkıntısı yaşanması, temel sağlık hizmetlerine erişimin kısıtlı olması ve tıbbi tedarik zincirlerinin sekteye uğraması yer alıyor.

Bu doğrultuda UNICEF, Koronavirüs salgınıyla karşı karşıya bulunan dünya için hükümetlere, kamu kurumlarına, bağışçılarına ve özel sektöre müdahale, toparlanma ve yeniden şekillendirme odaklı çalışmalarına destek verme çağrısında bulunarak Her Çocuk İçin Hayalim kampanyasını başlattı.

Her Çocuk İçin Hayalim (Reimagine) kampanyası dahilinde One Love şarkısından elde edilecek gelir ile UNICEF, çocuklara ve ailelerine sabun, maske, eldiven, hijyen kiti, koruyucu ekipman ve hayat kurtaran bilgiler sağlayacak, acil ihtiyaçlarına cevap verecek ve eğitim, koruma ve sağlık sistemlerini desteklemek de dahil olmak üzere kısa vadede toparlanma çalışmalarına destek olacak. Bu sayede UNICEF'in çocuklar adına daha adil ve hakkaniyetli bir dünyayı yeniden şekillendirme çalışmaları da desteklenmiş olacak.

Şarkının yayınlanmasına destek olmak üzere sosyal medya uygulaması TikTok da, özel bir etkinlik düzenleyip şarkının yayınladığı sırada takipçileri arasında bir yarışma düzenleyecek. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi, ileri bir tarihte açıklanacaktır.

Fore konu hakkında şunları ifade etti: "Bu işin uzun vadeli sonuçlarından en çok fayda sağlayacak olan çocuklar ve gençler için daha parlak bir geleceğe doğru adım atma konusunda elimizde eşsiz bir fırsat var. Gençler mesajlarını açık ve net bir şekilde belirtti: Şiddete, adaletsizliklere ve ayrımcılığa son vermeliyiz ve daha adil ve hakkaniyetli toplumlar oluşturmalıyız. Dünyanın geri kalanının da bu mesajı duyma vakti geldi".

##

Daha ayrıntılı bilgi ve bağış için unicef.org/one-love adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir mücevher markası olan Pandora, toplam 1 milyon ABD doları değerindeki katkısı kapsamında 9 Temmuz 2020 ile 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında UNICEF'in One Love kampanyasına bağışlanan her bir dolar için bir dolar da kendisi bağışta bulunacaktır.

 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346
Helen Wylie
UNICEF New York
Telefon: +1 917 265 4516

UNICEF hakkında

UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için www.unicef.org  adresini ziyaret edebilirsiniz.

UNICEF’i Twitter ve Facebook üzerinden de takip edebilirsiniz.

Her Çocuk İçin Hayalim Kampanyası Hakkında

Salgına yönelik müdahale kapsamında UNICEF, COVID-19 kuşatması altında bulunan dünya için hükümetlere, kamu kurumlarına, bağışçılarına ve özel sektöre müdahale, toparlanma ve yeniden şekillendirme odaklı çalışmalarına destek verme çağrısında bulunarak Yeniden Şekillendir kampanyasını başlatmıştır. Salgının özellikle en savunmasız durumda bulunan çocuklar için kalıcı bir krize dönüşmesini ancak birlikte hareket ederek engelleyebilir ve her çocuk için daha adil bir dünyayı yeniden şekillendirebiliriz.

Bize katılın: https://www.unicef.org/coronavirus/covid-19/donate

Tuff Gong Hakkında

Kültürel bir simge haline gelen Bob Marley'in kurduğu Tuff Gong International, efsanevi bir reggae müzik markasıdır. Jamaika doğumlu şarkıcının/söz yazarının hayatı ve müziği, bugün popüler kültürü etkilemeye devam eden küresel bir etki yaratmıştır. Tuff Gong'un Kingston'da bulunan merkezi, kurucusunun, müziği insanlara ilham ve güç verme aracı olarak kullanma vizyonunun bir yansımasıdır. Sembol haline gelen yapının içerisinde bir kayıt stüdyosu, müzik prodüksiyon ve dağıtım birimlerinin yanı sıra vinil plak baskı atölyesi bulunmaktadır.

Amplified Music Hakkında                

Amplified Music, dünyanın kriz ile boğuşan bölgelerinden sıradışı yeteneklere sahip şarkı yazarları ve müzisyenlere sahne imkânı sağlayan, sosyal bakımdan duyarlı bir kayıt şirketidir. Sahip olduğumuz yeteneği dünya çapında ünlü sanatçılar ile bir araya getirerek içerisinde insani bir mesajın olduğu önemli işbirlikleriyle küresel çapta farkındalık oluşturuyoruz. Misyonumuz doğrultusunda sanatçılarımıza ve paydaşlarımıza ilham verecek, farkındalık arttıracak ve tam manasıyla kalıcı değişim sağlayacak fırsatlar tanıyoruz. Gelirlerimizin bir kısmı, kriz bölgelerindeki müzik projelerini desteklemek üzere tahsis edilmektedir. Amplified, insanların yaşamlarını dönüştüren müzikler yapmaktadır.

Amplified ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.amplifiedmusic.com adresini ziyaret edebilir, Amplified'ı Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Pandora Hakkında

Pandora, uygun fiyata kaliteli malzemeden el yapımı mücevher tasarlayan, üreten ve pazarlayan bir firmadır. Pandora mücevherleri, 2700'ü aşkın konsept mağazası dahil olmak üzere 100'den fazla ülkede 7400 satış noktasında satışa sunulmaktadır.

Merkezi Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bulunan Pandora, dünya genelinde 28.000 kişiyi istihdam ederken büyük oranda geri dönüştürülmüş gümüş ve altından yararlanarak Tayland'da bulunan iki LEED sertifikalı tesisinde mücevher sanatını ilerletmektedir. Firma, 2025'e kadar karbon sıfırlama planları yapmakta olup bütün değer zincirindeki emisyonları azaltmak amacıyla Bilimsel Temelli Hedefler girişimine katılmıştır. Pandora, Nasdaq Kopenhag borsasında işlem gören bir firma olup 2019 yılında 21,9 milyar kron (2,9 milyar avro) değerinde satış gerçekleştirmiştir.