Mali'de güvenlik durumu giderek kötüleşirken ülkedeki çatışmalar nedeniyle en büyük bedeli çocuklar ödüyor

UNICEF Genel Direktörü Henrietta H. Fore Mali’ye yaptığı ilk ziyaretinde çocuklara daha fazla yatırım çağrısında bulundu

29 Mayıs 2018
UNICEF
UNICEF/UN0212603/Keïta

 

BAMAKO/DAKAR/NEW YORK, 29 Mayıs 2018 –  UNICEF bugün yaptığı açıklamada Mali’de güvenlik durumu giderek kötüleşirken çocukların yaşama, öğrenme ve gelişme fırsatlarından yoksun kaldıklarını belirtti.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta H. Fore ülkeye yaptığı ziyarette şunları söyledi: “Malili çocuklar sessizce, dünyanın dikkatlerinden uzakta acı çekiyor. Giderek yoğunlaşan şiddet ortamında daha fazla sayıda çocuk açlıkla pençeleşiyor, eğitimden yoksun kalıyor ve yaşamın daha ilk günlerinde ölüyor.”  

Bu yıl beş yaşından küçük 850 binden fazla çocuk küresel akut malnütnisyon riski altındadır. Bu çocuklardan 274 bininde durum çok ağır ve ölüm riski büyüktür. Bu sayılar yüzde 34’lük artış anlamına gelmektedir ve büyük ölçüde ülkenin kimi yörelerinde durumun gıda güvenliği açısından daha da kötüleşmesinin sonucudur.

İleri derecede akut malnütrisyon oranları kuzeyde, çatışmaların etkilediği yörelerde en yüksektir ve Timbuktu’da yüzde 15’i aşmaktadır. Bu arada, donörlerin sınırlı ilgi göstermesi nedeniyle malnütrisyonlu çocukların tedavisi açısından kritik önem taşıyan tedavi amaçlı gıdaların yeterli miktarda temini daha da güç hale gelmiştir.

Mali’de halen 1 milyondan fazla çocuk ilkokula gidememektedir ve bu da 2009 yılından bu yana yüzde 30 artış anlamına gelmektedir.

Güvensizlik nedeniyle ülkenin kuzey ve orta bölgelerinde 750 okul kapalı durumdadır ve okul çağındaki 300 bin çocuk bu durumdan etkilenmektedir.

Ayrıca 1 milyon çocuk da ortaöğretim dışında kalmıştır.

Yeni doğan her 28 çocuktan 1’inin ilk ay içinde öldüğü Mali, dünyada yeni doğan ölüm hızlarının en yüksek olduğu ilk 10 ülke arasındadır. Anne ölümleri de dünyadaki en yüksekler arasında yer almaktadır: Her 27 kadından 1’inin gebelikle ilgili nedenler yüzünden ölme olasılığı vardır.

Fore Pazartesi günü ülkenin başkentine yaptığı ziyarette barış inşasının ve toplumsal bütünleşmenin önemini vurgulamış; kız çocukların eğitim, sağlık ve koruma hizmetleri kapsamına alınmasının barış ve kalkınma açısından çok önemli koşullar olduğunu belirtmiştir.

Fore’un, Bamako’nun dış mahallerindeki bir okula yaptığı ziyaret sırasında yaptığı açıklama şöyle: “Mali’deki çocuklar için daha parlak bir gelecek görmek istiyorsak onların esenliğine yönelik yatırımların bugünden yapılması gerekir. Politikalarımızın ve barış çabalarımızın merkezine çocukları yerleştirmeliyiz. Gelecekleri, hatta yaşamları buna bağlıdır.”

Ortaklarıyla birlikte ve çatışma yörelerindekiler dahil beş saha ofisi aracılığıyla UNICEF, yardımları engelleyen güvensizlik ortamlarına rağmen erişilmesi güç topluluklardaki çocuklara sağlık, su ve sanitasyon, beslenme, eğitim ve çocuk koruma hizmetleri götürmektedir.

Ne var ki kaynaklar sınırlıdır. UNICEF’in 2018 yılı insani yardımları için yaptığı 37 milyon dolar tutarındaki yardım çağrısının hemen hemen yüzde 80’i henüz karşılık bulmamıştır. UNICEF’in Malili çocuklara ihtiyaç duydukları desteği sağlayabilmesi için ek kaynakların acilen sağlanması gerekmektedir.

 

İrtibat Kişileri

Patsy Nakell
on mission to UNICEF Mali
Telefon: +27 79 495 5938
Najwa Mekki
UNICEF New York
Telefon: +1917 209 1804

UNICEF hakkında

UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin.