Kızlar daha iyi olursa hepimiz daha iyi oluruz

05 Kasım 2016
UNICEF
UNICEF

 

ŞANLIURFA, 5 Kasım 2016 - Normal koşullarda tehlikede olmama ya da zarar görme ihtimalinin olmayışı anlamında kullanılan “güvenli” sözcüğü, Benim Hayatım Merkezi’nde ise travma, stres, şiddet ya da istismardan uzak ortam anlamına gelmekte.  Ne yazık ki Gülistan güvenli sözünün ne anlama geldiğini ve önemini kendi yaşadıklarından öğrenmiş. 12 yaşındaki Gülistan; “Burada kendimi çok güvende hissediyorum. Benim Hayatım Merkezi’nde oyun oynayıp, kendimi serbestçe ifade edebiliyorum”. O, Suriye’den buraya olan yolculukta ailesiyle birlikte yaşadıklarından sonra ayakta kalabilmek için destekleyici ve güvenli bir ortama ihtiyaç duyan çok sayıda çocuktan biri. 

2015 yılı Ekim ayında UNICEF, Türkiye Devleti ve ortaklarının işbirliği ve Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle Süleymaniye’de (Şanlıurfa) çocukların “Benim Hayatım” adını verdikleri “Kızlar için Güvenli Alan” anlamına gelen merkezin açılışını gerçekleştirdi. Merkez, okula gidemeyen Suriyeli, Türk ya da başka uluslardan tüm kız çocuklarına odaklanarak, onların öğrenmeye devam etmelerini ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak amacıyla kuruldu. Kurulduğu tarihten bu yana 3.241 çocuk merkezden yararlanmıştır.
 
Kız çocuklarının neden güvenli mekâna ihtiyacı var 

Olağanüstü durumlar söz konusu olduğunda, çocuk ve kadınlar güvenlik ve ruh sağlıkları açısından özel korunmaya ihtiyaç duyarlar. Çatışmalar, çocukların psikolojik sağlığını ve gelişimini önemli ölçüde etkiler. Şiddet, ana babanın ya da yakınların kaybı ve hizmetlere erişememe gibi faktörler çocuklar, aileleri ve içinde bulundukları topluluklar üzerinde kısa ve uzun dönemde olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Suriyeli çocuklar ‘kayıp kuşak’ olma riski ile karşı karşıya bulunmaktadır. Bu noktada, Benim Hayatım Merkezi güç durumdaki kız çocuklarının gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri açısından önemli bir rol üstlenmektedir. Çünkü kız çocukları için, ev dışına çıkmalarının bile çoğu kez kısıtlandığı bir ortamda arkadaşlarıyla veya akranlarıyla buluşabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, fiziksel ve duygusal olarak kendilerini güvende hissedebilecekleri alanların varlığı büyük bir ihtiyaçtır.

Çatışmalar kadınların ve çocukların hareketini önemli ölçüde etkilemekte, genellikle onları daha izole bir konuma getirmektedir. Bu durum, zaman zaman şiddet korkusu, taciz ya da ayrımcılık gibi durumların söz konusu olmasıyla da ortaya çıkabilmektedir. En güç ve savunmasız durumdaki kesimler olarak çocuklar ve kadınlar bu ortamlardan derin biçimde etkilenmekte, kendilerini tehdit altında hissetmektedir.

Yalnızca kız çocuklar değil anneleri için de

Cennet Benim Hayatım Merkezi’nin en küçük üyesi. Henüz 9 aylık olan Cennet, annesiyle bu güvenli alana sık sık geliyor. Kendisiyle büyük ablasını 23 Nisan gösterisinde izlemek üzere Merkez’e geldiğinde karşılaştık. Annesi duyduğu heyecanı şöyle anlatıyor:

“Kızlarımın burada kendilerini rahat hissettiklerini biliyorum. Kimse bizi yargılayamaz, zarar da veremez."

"Büyük kızım buradaki etkinliklere katılırken ben de arkadaşlarımla zaman geçireyim diye geldim." Cennet’in annesi, Benim Hayatım Merkezi’nin kızları için güvenli bir toplanma yeri olduğunu, burada çocuklara birbirleriyle tanışmaları, bilgi alışverişinde bulunmaları fırsatı verildiği ve toplumsal bağ ve desteğin yeniden inşa edildiğini biliyor.

Çocuk ve kadınların travma, şiddet, istismar, ayrımcılık ya da izole edilme gibi olumsuzluklarla daha fazla karşılaşabileceği durumlarda Benim Hayatım Merkezi onlara koruma ve bakım sağlamaktadır. Merkez’e devam eden kız çocuklar burada liderlik, yaşam becerileri edinme eğitimleri ile akrandan akrana bilgilenme ve destek oturumları gibi gençlere yönelik çeşitli etkinliklere katılabilmektedir. Temel psikososyal desteğe ek olarak Benim Hayatım Merkezi Türkçe ve İngilizce dil kursları ile sanat, resim ve sahne oyunları gibi alanlarda kız çocukların özgüvenlerini artırmaya yönelik programlar düzenlemektedir.

UNICEF, Türkiye Hükümeti ve ortaklarıyla işbirliği ve Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle, üyesi oldukları toplum içinde aktif ve pozitif figürler olabilmeleri için kız çocuklarını koruma ve güçlendirmeye yönelik çalışmalarını sürdürecektir.
Çünkü bir kız çocuğa yatırım yapıldığında bu yatırım yalnız o çocuğun değil ailesinin ve toplumların yaşamını da değiştirebilecektir.
 
Kız çocuklar iyi olursa hepimiz daha iyi oluruz…

Avrupa Birliği Türkiye’deki Mültecilere Yardım Programı 

EUTF Suriye krizine daha tutarlı, hızlı ve entegre tepki verme amacıyla hazırlanmıştır. Bu bağlamda, AB’nin çeşitli finansal kaynakları ile üye devletlerin katkıları, 1 milyar Euro’yu hedefleyen tek bir esnek ve hızlı mekanizmada bir araya getirilmiştir. Sağlanan kaynak öncelikli olarak komşu ülkelerdeki Suriyeli mültecilerin uzun dönemdeki ihtiyaçlarının karşılanmasında, ev sahibi ülkelerin ve yönetimlerinin desteklenmesinde kullanılmaktadır.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

 

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.