Ishmael Beah Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 30. yılı dolayısıyla Sierra Leone’yi ziyaret etti

26 Kasım 2019
Ishmael Beah Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 30. yılı dolayısıyla Sierra Leone’yi ziyaret etti
UNICEF/UNI229279/Tremeau

Freetown, Sierra Leone, 26 Kasım 2019 – UNICEF İyi Niyet Elçisi Ishmael Beah, Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 30. yıldönümü dolayısıyla ülkesi Sierra Leone’ye yaptığı ziyareti tamamladı.

Sierra Leoneli eski bir çocuk asker ve kitapları çok satan bir yazar olan Ishmael, Sierra Leone’nin kuzeyindeki Bombali ve Tonkolili şehirlerini ziyaret etti, buralarda cinsel istismar mağduru, kanun ile ihtilafa düşmüş ve ebeveynsiz kalmış çocuklarla buluştu.

1990’lı yıllarda yaşanan iç savaştan UNICEF’in desteği ile kurtarılan Sierra Leoneli eski bir çocuk asker olan Ishmael; "Bugün Sierra Leone’de çocuklar gelişimleri açısından fırsatlar ve platformlar sunan bir ülkede büyüyor, ancak gene de bunlardan yararlanamayan çok sayıda çocuk var. Çocukken haklarımdan yoksun bırakıldım. Nerede olursa olsun tüm çocukların savunulmasında UNICEF’e katıldığım için gurur duyuyorum” dedi.

Ziyaret sırasında Ishmael üniversite öğrencisi Aminata’yla da tanıştı. Aminata ona kızların gündelik yaşamlarında karşılaşlaştıkları güçlüklerden söz etti. Olumsuz toplumsal cinsiyet rolleri, taciz ve istismar gibi olayların kızlara zarar verdiğini;  onları eğitimden ve yaşam becerilerinden uzakta tuttuğunu anlattı.  Ishmael ayrıca öğretmeni tarafından cinsel olarak istismar edilen 8 yaşındaki bir kız çocuğu ile de tanıştı. Bu kız şimdi UNICEF’in desteğiyle psikososyal destek alıyor, istismar olayının faili ise hapiste.

İç savaşın ve 2014-2015’teki ebola virüsü salgınının etkilerine rağmen Sierra Leone çocukların hakları ve yararlanabilecekleri fırsatların geliştirilmesi açısından önemli ilerlemeler kaydedildi. 2010 ile 2017 yılları arasında beş yaş altı ölüm hızı yarı yarıya düşerken, yaşına göre düşük kilolu olan çocukların sayısı da azaldı. Temiz ve güvenli içme suyuna erişim arttı. 2018 yılında hükümet tarafından uygulanan Ücretsiz Kaliteli Temel Okul Eğitimi Programı sayesinde bugün daha fazla sayıda çocuk eğitime erişebiliyor.

Ne var ki bazı alanlarda sorunlar devam ediyor. Çocuk evlilikleri, cinsel istismar, fiziksel ceza uygulamaları, destekleyici aile sistemlerinin yokluğu, çocuk işçiliği ve okul bırakmalar bugün gençleri en çok kaygılandıran sorunlar arasında.

Sierra Leone çocuk yaşta evlilikler açısından dünyada 19’uncu sırada yer alıyor. Ülkede 15 ile 19 yaş arası kızların yüzde 20’si evli durumda. Fiziksel ceza bir disiplin yöntemi olarak evlerde ve okullarda yaygın biçimde görülmekte. 1-14 yaş grubundaki çocukların yüzde 25’inin ağır fiziksel ceza deneyimine maruz kaldığı biliniyor. Yaygın yoksulluk (halen oran olarak yüzde 60) çok sayıda çocuğun günlerini sokaklarda öteberi satarak geçirmeleri anlamına geliyor.

Ishmael ülkesine yaptığı ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio ile de bir araya gelerek Sierra Leone’deki çocukların korunması ve refahlarının sağlanması ile ilgili konuları konuştu. Cumhurbaşkanı Maada Bio hükümetin her çocuğu koruma kararlılığını yineledi.

 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta

Chief of Communication

UNICEF in Turkey

Telefon: +90 533 622 8346

About UNICEF

UNICEF promotes the rights and wellbeing of every child, in everything we do. Together with our partners, we work in 190 countries and territories to translate that commitment into practical action, focusing special effort on reaching the most vulnerable and excluded children, to the benefit of all children, everywhere.

For more information about UNICEF and its work for children, visit www.unicef.org.

Follow UNICEF on Twitter and Facebook