İdlib’de okullar ve kreşler saldırılara maruz kalırken çocuklar ve öğretmenler ölüyor

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Ted Chaiban tarafından yapılan açıklama

26 Şubat 2020

Multimedya için: tıklayınız 

AMMAN, 26 Şubat 2020 – “Dün, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de 10 okul ve kreşe yönelik gerçekleştirilen saldırılarda en az dokuz çocuğun ve üç öğretmenin hayatını kaybetmesi ile, durmak bilmeyen şiddet dalgası bizi bir kez daha şoka uğratmış oldu.

“Bu okullardan en az dördü UNICEF’in ortakları tarafından desteklenmekteydi. Söz konusu saldırılarda 40 kadar kadın ve çocuğun yaralandığı da gelen haberler arasında.

“Bu saldırılar, Suriye’nin kuzeyinde tırmanan şiddet sonucunda yarım milyondan fazla çocuğun bulundukları yerlerden kaçmak zorunda kaldıkları bir döneme denk gelmiştir. Bu durum sonucunda yaklaşık 280 bin çocuğun eğitimi kesintiye uğramıştır. Bölgede bulunan en az 180 okulda ise ya hasar gördüğü ya da yıkıldığı veya yerlerinden edilen aileleri barındırdığı için eğitim yapılamamaktadır.

“Çocukların ölümüne ve yaralanmasına yol açan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Okullar ve diğer eğitim tesisleri çocuklar için güvenli yerler olmak durumundadır. Bu mekânlara yönelik saldırılar çocuk haklarının ağır ihlali anlamına gelmektedir.

“Suriye’deki çatışmanın tüm tarafları çocukları korumalı, okullar da dâhil olmak üzere çocuklara hizmet veren sivil tesislere yönelik saldırılar durdurulmalıdır.

Daha gazla bilgi için


Salam Al-Janabi, UNICEF Suriye, sabdulmunem@unicef.org, +963 950044371 
 

İrtibat Kişileri

Juliette Touma
Regional Office
UNICEF in Amman
Telefon: +962 79 867 4628
Joe English
UNICEF New York
Telefon: +1 917 893 0692

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.