İş dünyası, hükümetler, çok taraflı kuruluşlar ve BM liderleri 2030’a kadar çocukların ve gençlerin internete erişimini sağlamayı taahhüt ediyor

Dünya nüfusunun yarısının internete erişim yok ve bu kapsamda, sanal bir etkinlik olan ‘Generation Unlimited’; dijital uçurumun kapanması, herkesin dijital öğrenme ve beceri fırsatlarından yararlanması için acil eylem ve yatırım çağrısında bulunuyor

01 Eylül 2020
life skills
UNICEF/UNI320740/Dejongh

NEW YORK, 1 Eylül 2020 – Hükümet liderleri, şirket yöneticiler, BM kuruluşlarının direktörleri ve çok taraflı kuruluşlar bugün, 2030’a kadar her okulun ve topluluğun internete erişimini sağlama taahhüdünü yeniledi. 

Generation Unlimited: Dünyanın Yarısını Fırsatlarla Buluşturmak adlı üst düzey sanal toplantıda ayrıca 3,5 milyar çocuğun ve gencin kaliteli eğitime erişimini sağlama sözü de verildi. Bu eğitim, dünya standartlarında dijital çözümleri, uzaktan eğitimi ve bu konuyla ilgili becerileri kazanmayı da içeriyor. 

Katılımcılar arasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres; Rwanda Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Paul Kagame; Kenya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Birleşmiş Milletler Gençlerin Gündemi Küresel Savunucusu Uhuru Kenyatta; Trinidad & Tobago Cumhurbaşkanı Paula Mae-Weekes; UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore; Birleşmiş Milletler Küresel Eğitim Özel Temsilcisi Gordon Brown; Dünya Bankası Başkanı David Malpass; UNILEVER CEO’su Alan Jope, IMF Yönetim Direktörü Kristalina Georgieva, Microsoft Başkanı Brad Smith; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gençlik Elçisi Jayathma Wickramanayake bulunuyordu. Katılımcılar, gençlerin eğitim ve istihdam beklentilerini geliştirmek için acil eylem, çözüm ve yatırım çağrısında bulundular.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres katılımcılara yaptığı konuşmada, “Gençler için dijital eğitim ve öğretime kaynak aktarılması; sosyal uyumun inşa edilmesi ve eşitsizliklerin azaltılması açısından hayati öneme sahip bir yatırımdır. Çünkü söz konusu bu eşitsizlikler insani kalkınmayı ve ekonomik büyümeyi engellemektedir” açıklamasında bulundu. “Ancak, bu yatırımlar herkesi kapsamalıdır. Bilhassa gençler; karar alma güçleriyle, yaratıcılıklarıyla, enerjileriyle ve dünyanın en büyük problemlerini çözme becerileriyle ön saflarda yer almalıdırlar.”

UNESCO’nun son verilerine göre, tüm dünyada yaklaşık 1 milyar öğrenci ve genç, Koronavirüs salgını nedeniyle okul ve üniversitelerin kapanmasından etkilendi. Yakın zamanda hazırlanan bir UNICEF raporuna göre, okullar kapandığında dünyada 3 öğrenciden en az 1’i uzaktan eğitime erişim sağlayamadı. Bu da, dijital teknolojilere erişim eksikliğini gözler önüne seriyor. 

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, “Salgından önce dahi, milyonlarca çocuk ve genç, internet erişimleri olmadığı için kaliteli eğitim ve öğrenim fırsatlarından mahrum kalıyordu. Koronavirüs, bu durumu daha da kötü bir hale getirdi” dedi. “Bugün ise elimize nesilde bir geçecek bir fırsata sahibiz. Hep birlikte dijital uçurumu kapatabilir ve internete erişimi tüm okullarda ve topluluklarda her çocuk ve her genç için bir gerçekliğe dönüştürebiliriz.”

Mevcut trendlere göre, 2030’a kadar dünya genelinde 25 yaşın altında 3,5 milyar çocuk ve genç olacak. Bunların hepsi de, Dördüncü Sanayi Devriminde başarılı olabilmek için dijital ve mesleğe özel beceriler ile girişimcilik becerileri kazanmaya çalışacak. Fakat hâlihazırda eğitim ve beceri öğretiminin kalitesi ve bunlara erişim seviyesi kısıtlı ve yetersiz. Bu durum başta engelli çocukları ve kız çocuklarını içeren en savunmasız durumdaki gençler olmak üzere, her zaman ve her yerde öğrenmeye erişimi haklı olarak talep eden bir nüfusu etkiliyor.  

Eylül 2018’de kurulan Generation Unlimited (GenU); özel sektör, hükümetler, BM kuruluşları, sivil toplum ve gençlerden oluşan paydaşları, çözümleri arttırmak ve kaynak sağlamak için bir araya getirerek dünyanın her köşesindeki gençler için eğitim, istihdam ve girişimcilik çıktılarını dönüştürmeyi hedefliyor.

##

Etkinlik, Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Børge Brende tarafından yönetilmiş ve aşağıda isimleri geçen katılımcılarla gerçekleştirilmiştir:

 • Mr. António Guterres, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri & Generation Unlimited Liderleri Eş Başkanı,
 • H.E. Mr. Paul Kagame, Rwanda Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı & Generation Unlimited Liderleri Eş Başkanı,
 • H.E. Ms. Paula Mae-Weekes, Trinidad & Tobago Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı & Generation Unlimited Liderleri Eş Başkanı,
 • H.E. Mr. Uhuru Kenyatta, Kenya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Birleşmiş Milletler Gençlerin Gündemi Küresel Savunucusu
 • Mr. Gordon Brown, Birleşmiş Milletler Küresel Eğitim Özel Temsilcisi
 • Ms. Ilwad Elman, Direktör, Elman Barış & İnsan Hakları Merkezi
 • Ms. Henrietta H. Fore, Genel Direktör, UNICEF
 • Ms. Mariya Gabriel, Inovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlik Komiseri, Avrupa Komisyonu
 • Ms. Kristalina Georgieva, Yönetim Direktörü, Uluslararası Para Fonu (IMF)
 • Ms. Stefania Giannini, Eğitim Genel Direktör Yardımcısı, UNESCO
 • Ms. Julia Gillard, Yönetim Kurulu Başkanı, Global Partnership for Education
 • Mr. Alan Jope, CEO, Unilever
 • Mr. David Malpass, Başkan, World Bank
 • Mr. Mauricio Ramos, CEO, Millicom
 • Mr. Brad Smith, Başkan, Microsoft
 • Ms. Jayathma Wickramanayake, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gençlik Elçisi
 • Mr. Adebola Williams, Kurucu Ortak ve Grup CEO, RED | For Africa

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

About UNICEF

UNICEF promotes the rights and wellbeing of every child, in everything we do. Together with our partners, we work in 190 countries and territories to translate that commitment into practical action, focusing special effort on reaching the most vulnerable and excluded children, to the benefit of all children, everywhere.

For more information about UNICEF and its work for children, visit www.unicef.org.

Follow UNICEF on Twitter and Facebook