Gaziantep'te Gerçekleştirilen Terör Saldırısına İlişkin Açıklama

22 Ağustos 2016

 

ANKARA, 22 Ağustos 2016 - Gaziantep’te bir düğün sırasında meydana gelen ve 29’u çocuk olmak üzere en az 54 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Resmi makamlarca yapılan açıklamalara göre, hedef ayırt etmeksizin gerçekleştirilen bu korkunç intihar saldırısında 12-14 yaşlarında bir çocuğun kullanıldığı belirlenmiştir.
 
Çocukların intihar bombacısı olarak kullanılması dehşet verici bir durumdur. Çocukların terör saldırıları yapmaya teşvik edilmesi “düpedüz çocuk istismarıdır”. Her çocuk, şiddetin her türüne karşı korunmalıdır.
 
UNICEF olarak tüm Türkiye halkına ve hükümetine yürekten taziyelerimizi sunar, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileriz.
 

İrtibat Kişileri

Christophe Boulierac
UNICEF Geneva
Telefon: +41 (0)22 909 571
Telefon: +41 (0) 799639244

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org