G20 üyesi ülkelerde, Sahraaltı Afrika ülkelerine göre kişi başı 15 kat daha fazla COVID-19 aşısı uygulandı

Bu haftasonu yapılacak G20 Liderler Zirvesi öncesinde, UNICEF’in 48 Afrika elçisi ve destekçisi bir araya gelerek ülkeleri Aralık ayına kadar aşı dağıtmaya çağırıyor.

28 Ekim 2021
UN0425374/Kokoroko
UNICEF/UN0425374/Kokoroko

NEW YORK, 27 EKİM 2021 – Yeni bir analize göre G20 ülkelerinde, Sahraaltı Afrika* ülkelerine göre kişi başı 15 kat daha fazla COVID-19 aşısı uygulandı.

Bilimsel analiz şirketi Airfinity tarafından yapılan analiz, yüksek gelirli ülkeler ile özellikle Afrika’daki düşük gelirli ülkeler arasındaki aşı eşitsizliğinin ciddiyetini ortaya koyuyor.

Analize göre G20 ülkelerinde kişi başına uygulanan aşı miktarı:

  • Sahraaltı Afrika ülkelerinde kişi başına uygulanan dozlardan 15 kat daha fazla 
  • Düşük gelirli ülkelerde kişi başına uygulanan dozlardan 15 kat daha fazla
  • Diğer tüm ülkelerde kişi başına uygulanan dozların toplamından 3 kat daha fazla.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Aşı eşitsizliği sadece en yoksul ülkeleri değil, dünyayı da geride bırakıyor. COVID-19 müdahalesinin bir sonraki aşaması için öncelikleri belirlemek üzere bir araya gelen liderlerin, COVID aşı yarışında ya birlikte kazanacağımızı ya da birlikte kaybedeceğimizi hatırlatmaları hayati önem taşıyor.”  

İhtiyaçlarından daha fazla aşı tedarik etmiş olan zengin ülkeler, bu fazla aşıları COVAX aracılığıyla düşük ve orta gelirli ülkelere cömertçe bağışlama sözü verdi, ancak bu süreç çok yavaş ilerliyor. Ülkelerin bağışlamayı taahhüt ettiği 1,3 milyar ek dozun yalnızca 194 milyon dozu COVAX’a iletildi.

Özellikle Afrika ülkeleri COVID-19 aşılarına erişimden büyük ölçüde mahrum bırakıldı. Afrika nüfusunun yüzde 5’inden azı tam olarak aşılanmış durumda. Bu ise birçok ülkeyi salgın konusunda daha yüksek riskle karşı karşıya bırakıyor.

Liderler bu haftasonu Roma’da yapılacak G20 Zirvesi’nde buluşmaya hazırlanırken, kıtanın dört bir yanından UNICEF’in 48* Afrika elçisi ve destekçisi bir açık mektup yayınladı. Bu mektupla “durumun çok ciddi olduğunu” belirterek liderleri, aşıları teslim etme sözlerini acilen yerine getirmeye çağırıyorlar. 

Mektubun imzacıları arasında Angelique Kidjo, Arlo Parks, Davido, Tendai Mtawarira, Femi Kuti, Tony Elumelu, Ramla Ali, Winnie Byanyima yer alıyor. İmzacılar, liderlere, Aralık ayına kadar gerekli kaynaklarla birlikte taahhüt edilen aşıları bağışlama çağrısında bulunuyor.   

Mektupta, “Afrika her gün korumasız kalıyor, yüzlerce anne ve bebek için sadece bir ebenin mevcut olduğu kırılgan sağlık sistemleri üzerinde baskı oluşuyor. Salgın çocuklarda yetersiz beslenme konusunda ani bir kötüleşmeye neden olduğundan, kaynaklar hayat kurtaran sağlık hizmetlerinden ve çocukluk çağı aşılarından buraya yönlendiriliyor. Yetim kalan çocuklar, büyükanne ve büyükbabalarını kaybetme riskiyle karşı karşıya. Beşte dördü günlük gelirleri için kayıt dışı sektöre bağımlı olan Sahraaltı Afrika’daki aileler felaketin eşiğinde. Yoksulluk; çocukların okula dönüşü, şiddetten korunmaları ve çocuk yaşta evlilikler konusunda bir tehdit oluşturuyor.”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) tahminlerine göre, Ocak 2020 ile Mayıs 2021 tarihleri arasında dünya genelinde yaklaşık 80.000-180.000 sağlık çalışanı COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Afrika’daki her 10 sağlık çalışanından ortalama 1’i tam olarak aşılanmış ve 128.000’den fazlasına virüs bulaşmış durumda. DSÖ ayrıca, sınırlı test nedeniyle Afrika’da yedi COVID-19 enfeksiyonundan yalnızca birinin tespit edildiğini belirtiyor. Bu da gerçek sayının muhtemelen çok daha yüksek olduğu anlamına geliyor. 

Fore, “Afrika’da hayat kurtarmak, hayat kurtaranların hayatlarını kurtarmakla başlar. Afrika kıtasındaki birçok grup zaten baskı altındaki sistemlerden hizmet almaya çalışıyordu. Önlenebilir bu denli ölüm ve uzun süredir devam eden hastalıklarla, bu küresel krizde bir yıl daha geçiremezler”, dedi.

# # # 

Editörlere notlar: 

Mektubun tam metni, imzacılar ve diğer ayrıntılar için https://www.unicef.org/coronavirus/g20-africa-equity-open-letter adresini ziyaret edebilirsiniz.

Airfinity analizinde doz dağıtımı konusunda bazı ülkelerin karşılaştırması ise şöyle: 

  • İngiltere’de kişi başına uygulanan dozlar, Kenya’dan 12 kat fazla.  
  • Kanada’da kişi başına uygulanan dozlar, Sudan’dan 34 kat fazla.  
  • İtalya’da kişi başına uygulanan dozlar, Uganda’dan 13 kat fazla.  
  • Japonya’da kişi başına uygulanan dozlar, Etiyopya’dan 18 kat fazla.  
  • Almanya’da kişi başına uygulanan dozlar, Gana ve Kamerun’un toplamından 16 kat fazla.

* G20 ülkesi olan Güney Afrika hariç Sahraaltı Afrika.

** UNICEF, mektubu başka UNICEF Elçileri ve Destekçilerinin imzasına açık bıraktı. En güncel imzacı listesine buradan ulaşabilirsiniz.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.