Filistin ve İsrail'de Durum Tehlikeli ve Kritik Bir Noktaya Ulaştı

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’nin Açıklaması

12 Mayıs 2021

NEW YORK, 12 Mayıs 2021 – “Pazartesi gününden bugüne Filistin’de en az 14 ve İsrail’de 1 çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi.

“Bununla birlikte Gazze ve Doğu Kudüs’te dahil olmak üzere Batı Şeria bölgesinde 95 ve İsrail’de ise 3 çocuğun yaralandığı rapor edildi.

“Durum tehlikeli ve kritik bir eşiğe gelmiş bulunmakta. Şiddetin derecesi ve çocuklar üzerindeki etkisi yıkıcı düzeyde. Şu an büyük çaplı bir savaşın eşiğindeyiz. Ve biliyoruz ki, her türlü savaşta en önce ve en çok acıyı her zaman çocuklar çekmekte.

“Tüm tarafları şiddeti sonlandırmaya ve gerginliği düşürmeye davet ediyorum. Yine, acil olarak tüm tarafları başta çocuklar olmak üzere tüm sivilleri, bununla birlikte siviller için hayati önem taşıyan altyapı tesislerini saldırılardan korumaya ve çocuklara yönelik şiddeti sonlandırmaya çağırıyorum.”

İrtibat Kişileri

Najwa Mekki
UNICEF New York
Telefon: +1917 209 1804

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.