Devlet Başkanları, Başbakanlar, UNICEF İyi Niyet Elçileri ve iş dünyası Dünya Çocuk Günü’nde çocuklarla ve gençlerle buluşuyor

20 Kasım 2020
girl protesting
UNICEF/UN0348814/Gebhardt

Fotoğraflara ve videolara buradan erişilebilir.

 

NEW YORK, 20 Kasım 2020 – Dünyanın dört bir yanından ünlüler ve liderler UNICEF’in her yıl kutladığı Dünya Çocuk Günü’nde, salgın sonrası daha iyi bir dünyayı yeniden hayal etmek için çocuklara ve gençlerle buluştu. 

UNICEF'in 20 Kasım Dünya Çocuk Günü’nü kutladığı bu etkinliklerin dördüncü yılında, yeterli sağlık hizmeti, beslenme, eğitim ve koruma hakkından mahrum kalan milyonlarca çocuk için farkındalığın arttırılması, fon sağlanması ve çocukların kendi hakları konusunda açıkça konuşabilecekleri bir platform oluşturulması amaçlanıyor.

COVID-19 salgını dünya çapında aksamalara neden olmaya devam ederken, bu özel günde birçok etkinlik ve faaliyet sanal ortamda ve çevrimiçi olarak gerçekleşti.

UNICEF İyi Niyet Elçileri Ishmael Beah, David Beckham, Orlando Bloom, Millie Bobby Brown, Priyanka Chopra Jonas, UNICEF ABD İyi Niyet Elçisi Halima Aden, UNICEF Güney Asya İyi Niyet Elçisi Sachin Tendulkar ve UNICEF Destekçileri Gemma Chan, Liam Payne ve Alejandro Sanz çocuklarla ve gençlerle sohbet etti. Ele alınan konular arasında COVID-19 salgını, iklim değişikliği ve eğitim ile daha iyi bir geleceğin nasıl yeniden hayal edilebileceği gibi çocukları ve gençleri etkileyen önemli konular vardı. UNICEF Doğu Asya İyi Niyet Elçisi Siwon Choi ve UNICEF Çin İyi Niyet Elçisi Wang Yuan (Roy Wang) da gençlere ilham vermek için video mesajlar göndererek destek oldular.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde çocuklar, görüşlerini ve salgın sonrası toparlanma planlarına katılımlarının gerekliliğini tartışmak için Madagaskar, Malavi ve Surinam Devlet Başkanları ve Fildişi Sahili ve İrlanda Başbakanlarıyla bir araya geldi. Afganistan, Bangladeş, Butan, Etiyopya, Hindistan, İtalya, Karadağ, Nepal, Norveç, Pakistan, Kore Cumhuriyeti, Güney Sudan, Tanzanya, Uganda, Ukrayna, Uruguay, Zambiya ve Zimbabve gibi ülkelerde bakanlar ve milletvekilleri çocuklarla bir araya geldi. 

Dünya Çocuk Günü geleneğine uygun olarak aralarında Afganistan, Arjantin, Danimarka, Gürcistan, Malavi, Pakistan, İsveç, Doğu Timor, Türkiye ve Zimbabve’nin de bulunduğu ülkelerdeki sembolik yerler maviye büründü. Bunlar arasında Hindistan’daki Rashtrapati Bhavan (Cumhurbaşkanlığı İkametgâhı), Ürdün’deki Petra Antik Kenti, Vietnam’daki Dragon Köprüsü de vardı.

Amadeus, Beko, FC Barcelona, IKEA, Johnson & Johnson, LEGO Grubu ve LEGO Vakfı, Louis Vuitton, Moncler, Novo Nordisk, mücevher markası Pandora, Sesame Workshop ve Paddington™ ikonik ayısının marka sahibi Vivendi de dahil olmak üzere birçok şirket ve kuruluş da, çocukların daha iyi bir geleceği yeniden hayal etmelerine yardımcı olmak için desteklerini gösterdiler.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Romanya, Ruanda, Uganda, Zambiya, Zimbabwe ve diğer ülkelerdeki çocuklar, kendileri için önemli olan konularda haber yapmak üzere haber merkezlerini, gazeteleri ve yayın stüdyolarını ziyaret ettiler.

UNICEF İyi Niyet Elçisi Millie Bobby Brown tarafından Ekim ayında başlatılan Dünya Çocuk Günü küresel illüstrasyon yarışmasına 35'i aşkın ülkeden yüzlerce genç katıldı. Gençler, her çocuk için daha iyi bir dünyayı yeniden hayal ederek çizdikleri illüstrasyonları paylaştı. İllüstrasyonların bir kısmına Gençliğin Sesi web sitesinden ve Instagram hesabından ulaşılabilir.

Çocukların ve gençlerin seslerini daha fazla duyurmalarına yardımcı olmak için dünyanın dört bir yanından bir dizi UNICEF Gençlik Savunucusu atandı:

  • Arjantin: Nicole Becker, 19
  • Belize: Renata Samuels, 24
  • Kanada: Alexander Reed, 19; Olivia Lam, 20; Reeana Tazreean, 18; Saara Chaudry, 16; Abram Ilcisin, 17; Alexis John, 15
  • Fas: Meriam Amjoune, 11; Chef Omar, 15
  • Sudan: Enas Yousif, 20; Makhtoum Abdalla, 17; Monzir Mohammed Awad, 17
  • Tanzanya: Abigail Chamungwana, 17; Emmanuel Cosmas Msoka, 17; Emmanuel Cosmas Msoka, 17
  • Togo: Abra Rosaline Tsekpuia, 22; Rahile Mijiyawa, 22; Nihade Assoumanou, 22; Komlavi Donald Adzonou, 23
  • Trinidad ve Tobago: Priyanka Lalla, 14
  • Zimbabve: Nkosilathi (Nkosi) Nyathi

UNICEF Ortaklıklar Genel Direktör Yardımcısı Charlotte Petri Gornitzka, “2020, COVID-19'un etkileriyle boğuşan çocuklar ve gençler için özellikle zor geçti. Gelecekte yaşanabilecek zorluklara yönelik çözümlerin üretilmesinde çocuklara ve gençlere en başından beri yeterince söz hakkı tanımadık. Bu Dünya Çocuk Günü sadece çocukların sesini duyurmak için bir gün olmamalı. Bu anlamda, bu özel günün çocukların hem şu anda hem de önümüzdeki yıllarda seslerini daha güçlü duyurmasını sağlayacak bir diyalog ortamının doğmasına yardımcı olacağını umuyoruz”, dedi.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.