COVID-19 nedeniyle dünyada okulların çoğunluğu zorunlu olarak kapatılırken UNICEF çocukların eğitime devamını sağlamak üzere 145 ülkeye desteğini arttırıyor

27 Mart 2020

NEW YORK, 26 Mart 2020 – Dünyanın dört bir yanında ülke çapında okulların kapatılması sonucu tüm dünyadaki öğrencilerin yüzde 80’inden fazlasının eğitimi kesintiye uğramıştır. UNICEF, bugün bu gelişmeler ışığında bir yandan okullar güvenli alanlar olarak kalırken diğer yandan da çocukların eğitimlerine devam edebilmelerine yardımcı olmak için tüm ülkelerde verdiği desteği arttıracağını duyurmuştur. 

UNICEF Küresel Eğitim Direktörü Robert Jenkins, yaptığı açıklamada “Dünyadaki ülkelerin çoğunluğunda okullar kapanmıştır. Daha önce benzeri görülmemiş bir durumla karşı karşıyayız; çocukların eğitimini korumak için şimdiden toplu olarak harekete geçmezsek toplumlar ve ekonomiler biz COVID-19’u yendikten uzun bir süre sonra dahi bu durumun yükünü taşıyacaktır. Söz konusu etki en kırılgan toplumlarda nesiller boyu devam edecektir,” dedi.

Jenkins sözlerini şöyle sürdürdü: “Ebola ile mücadele kapsamında okulların kapatılmasından çıkardığımız derslere bakarsak çocukların ne kadar uzun süre okuldan ayrı kalırsa okula dönme olasılıklarının bir o kadar düştüğünü biliyoruz. Çocuklara eğitim için alternatif yollar sunmak ve böylelikle çocuklar için yeniden bir düzen oluşturmak yürüteceğimiz mücadelenin kritik bir parçasıdır.”

UNICEF, çocukların eğitimindeki kesintiyi azaltmak ve çocukların güvenli bir ortamda eğitime devam etmelerine yardımcı olmak amacıyla 145’i aşkın düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkede hükümetlerle ve ortaklarla yapılan çalışmaları hızlandırmak için ilave kaynak tahsis etmiştir. 13 milyon ABD doları tutarındaki ilk küresel tahsis (bunun yaklaşık 9 milyon ABD dolarlık kısmı Eğitim için Küresel Ortaklık tarafından yapılan katkıdan oluşmaktadır), ülkelerin hükümetlerine ve geniş bir yelpazeye yayılan eğitim ortaklarına hızlı ve sistem düzeyinde müdahaleyi mümkün kılan planlar hazırlanması konusunda destek vererek bir katalizör etkisi yapacaktır.

Bu girişim, okulların kapatılması durumunda ülkelerin alternatif öğrenme programları hazırlamasına imkân sağlayacak, el yıkama ve diğer hijyen uygulamaları hakkında hayati bilgilerin paylaşılmasıyla okulların da çocukları ve toplulukları güvende tutmasına yardımcı olacaktır. Bu kaynaklar aynı zamanda çocukların ruh sağlığını desteklemeye ve öğrencileri virüs hakkında konuşurken basma kalıp ifadelerden kaçınmaya teşvik ederek damgalama ve damgalanmanın önlenmesine yardımcı olacaktır.

145 ülkenin tamamında, UNICEF ortaklarıyla aşağıdaki konularda çalışacaktır:

  1. Teknik destek, hızlı risk analizi, veri toplama ve okulların yeniden açılmasını planlama dâhil hükümetlerin krize müdahale planlarına, destek vermek.
  2. Okulların güvenli işleyişinin planlanması ve uygulanması ile güvenli okul rehberlerinin tercüme edilmesi, basımı, yaygınlaştırılması ve hayata geçirilmesi dâhil risk iletişimi çalışmalarına destek vermek; okulları hijyen paketleriyle donatmak ve hastalık önleme konusundaki kritik bilgileri paylaşmak; ayrıca öğretmenlere ve çocukların bakımından sorumlu kişilere kendilerine ve öğrencilere psikososyal destek ve ruh sağlığı desteği sağlayabilmeleri için eğitim vermek.
  3. İnternet, radyo ve televizyon aracılığıyla sunulabilecek alternatif eğitim programlarının tasarlanması ve hazırlanması dâhil eğitimin ve uzaktan eğitim programlarına erişimin devamlılığını sağlamak.  
  4. Mevcut müdahaleler ve gelecekte yaşanabilecek salgınlara ilişkin bilgi paylaşımı ve kapasite oluşturma çalışmalarını geliştirmek.

###

Editörlere notlar

UNICEF, bu ay başında Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu ile birlikte çocukların ve okulların KOVİD-19’a karşı korunması hakkında operasyonel rehber yayımlamıştır.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346
Georgina Thompson
UNICEF New York
Telefon: + 1 917 238 1559

UNICEF hakkında

UNICEF dünyanın en zorlu coğrafyalarında dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak üzere çalışmaktadır. 190’ı aşkın ülke ve bölgede her çocuk için, her yerde, herkes için daha iyi bir dünya inşa etmek üzere çalışıyoruz.

UNICEF’i Twitter ve Facebook’ta takip edin.