ABD’deki göçmen çocuklar refah için gerekli korumadan ve hizmetlerden yoksun

İki yaşındaki Valeria’nın ölümünün de gösterdiği gibi düzensiz göçün temelindeki nedenlerini ele almak ve çocukların güvenliğini sağlamak için eşgüdümlü müdahalelere acilen gereksinim var

26 Haziran 2019
ABD’deki göçmen çocuklar refah için gerekli korumadan ve hizmetlerden yoksun
UNICEF/UN0321649/Carrillo

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama

 

NEW YORK, 26 Haziran 2019 – “ABD-Meksika sınırındaki göçmen çocukların durumundan derin kaygı duyuyorum. Zaten tehlikelerle dolu bir yolculuk yapmış olan çocuklardan bazıları halen durumlarına ve ihtiyaçlarına uygun olmayan tesislerde tutulmaktadır.

“Bu tesislerden bazılarından gelen son haberler iç karartıcıdır. Çocuklar, sağlıkları ve gelişimleri açısından toksik stres yaratıp telafisi mümkün olmayan zararlar verebilecek ortamlarda tutulmamalıdır. Bu, çocuklara ve ailelere temel hizmetlerin ve desteğin sağlanmasını gerektiren son derece olumsuz bir durumdur.

“Tüm dünyada yardıma muhtaç durumdaki çocukların, özellikle yaşanan krizler yüzünden evlerinden ve toplumlarından koparılmış olanların haklarının savunucusu olarak böylesine zengin tarihi olan bir ülkede böyle bir durumu anlamak güçtür. Ne olursa olsun, bunlar yardıma muhtaç durumdaki çocuklardır. Ve onlarla bizzat tanıştım.

“Geçtiğimiz hafta Orta Amerika’nın kuzeyinde, Meksika’nın Tijuana kentindeki bir göçmen merkezinde bulunan çocukları ve aileleri ziyaret ettim. Aslında kimse ülkesini terk etmek istemiyordu, ancak çetelerin şiddet tehditleri ve bunaltıcı yoksulluk yüzünden başka seçenekleri kalmamıştı.

“Geldikleri ülkede ya da göç yollarında yaşadıkları olaylar yüzünden travmaya maruz kalmış çocuklar vardır.

“Daha dün yayınlanan yürek burkucu fotoğrafta Salvadorlu küçük çocuk Valeria ile babası Oscar’ın cansız bedenleri Rio Grande kıyısında görülmektedir. ABD’ye ulaşmaya çalışan göçmenlerin karşılaştıkları tehlikeleri acı biçimde hatırlatan, hepimizi derinden sarsması gereken bir görüntüdür.

“UNICEF, nerede olurlarsa olsunlar göçmen çocuklara yönelik koruma, eğitim ve diğer hizmetler için çalışmalarını sürdürmektedir.

“Ancak, geldikleri ülkelerin, geçiş ve varış ülkelerinin de göçmen ve mülteci çocukların haklarını, korunmalarını, refahını ve saygınlıklarını sağlamak için eşgüdümlü biçimde harekete geçmeleri gerekmektedir.

“Tek başına hiçbir ülke bunu gerçekleştiremez. Zorunlu göçün temel nedenlerinin ve köklerinden koparılmış çocukların ihtiyaçlarının ele alınması, ciddi bir sahiplenme, kararlılık ve kaynak gerektirmektedir.”
 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346
Christopher Tidey
UNICEF New York
Telefon: +1 917 340 3017

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.