Çatışmaların sürdüğü doğu Ukrayna’da okullara yönelik saldırılar dört kat arttı

Doğu Ukrayna’da beş yıldır süren çatışmaların başlangıcından bu yana her iki taraftan 750 eğitim tesisi çatışmalar nedeniyle zarar gördü ya da tahrip oldu

21 Mayıs 2019
Çatışmaların sürdüğü doğu Ukrayna’da okullara yönelik saldırılar dört kat arttı
UNICEF/UN0312564/Filippov

KİEV /NEW YORK, 21 Mayıs 2019 – UNICEF bugün yaptığı açıklamada çatışmaların yaşandığı doğu Ukrayna’da okula giden çocukların 2018 yılının aynı dönemine kıyasla bu yılın ilk dört ayında okullara yönelik dört kat daha fazla saldırıya tanıklık ettiğini, öğrencilerin bu yüzden travma yaşadıklarını, ölüm ve yaralanma tehdidi altında bulunduklarını belirtti.

Geçtiğimiz yılın ilk dört ayında okullara yönelik üç saldırı gerçekleşmişken bu yılın Ocak ve Nisan ayları arasında bu sayı 12’ye çıktı. Bu kaygı verici artış, eğitim tesislerine 40’tan fazla saldırının gerçekleştiği 2017 yılında öğrencilerin ve öğretmenlerin yaşamış oldukları şiddeti anımsatmaktadır.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “Okula giden çocuklar doğu Ukrayna’daki çatışmaların etkilerini ve uzun süren zihinsel ve fiziksel yaralarını taşımaktadır. Okullardaki gündelik yaşam açılan ateşler ve bombalar yüzünden bozulmakta, çocuklar bordum katlarına ve yeraltı sığınaklarına sığınmak zorunda kalmaktadır. Pek çok durumda çocukların yaşadıkları dehşet öğrenmelerini engelleyecek kadar ağırdır.”

2014 yılında çatışmaların başlamasından bu yana her iki tarafatan 750’den fazla eğitim tesisi zarar gördü ya da tahribe uğradı. Askeri alanların, üslerin ve depoların, ayrıca güvenlik denetim noktalarının birbirine çok yakın olması nedeniyle çocuklar her iki bölgede de ciddi tehlike altındadır. Ayrıca, mayınlar ve savaş kalıntısı patlayıcılar çocukların güvenliğini tehdit etmekte, travmaya ve duygusal sıkıntılara yol açmaktadır.

Fore sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocukları serseri kurşunlardan koruma amacıyla kum torbalarıyla çevrilmiş, tahrip olmuş sınıflar, çocukların öğrenim görebilecekleri yerler olamaz. Çatışmaya dahil olan taraflar okulları korumalı ve çocukların güvenliğini sağlamalıdır.”

UNICEF çatışmalara acilen son verilmesi ve çocukların her zaman ve her durumda korunmaları çağrısında bulunmaktadır. UNICEF, Ukrayna dâhil tüm hükümetlerden  Güvenli Okullar Bildirgesini onaylamalarını talep etmektedir. Bildirge, silahlı çatışmalarda öğrencilerin, eğitim personelinin ve eğitim tesislerinin kasıtlı ya da gelişigüzel saldırılardan korunmalarına yönelik somut önlemler alınmasını öngören hükümetler arası siyasal bir taahhüttür.

Önümüzdeki hafta İspanya hükümeti Üçüncü Uluslararası Güvenli Okullar Konferansına ev sahipliği yapacaktır. Konferans, devletlerin söz konusu bildirgenin uygulanmasında kat edilen mesafenin ortaya konması açısından bir vesile oluşturmalıdır.

UNICEF, döşenen mayınların çatışmalardan etkilenen yüzbinlerce çocuk, genç ve bakıcı açısından oluşturduğu risklerle ilgili olarak büyük ihtiyaç duyulan danışmanlık, psikososyal destek ve bilgilendirme hizmetleri için doğu Ukrayna’da ortaklarıyla birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. UNICEF bunun yanı sıra, hasar gören okulların ve okul öncesi eğitim kurumlarının onarılabilmesi için eğitim tesislerine destek vermekte; eksiklerin tamamlanabilmesi için kırtasiye malzemesi, mobilya ve spor gereçleri sağlamaktadır.

###

Yayın kalitesindeki fotoğraflar ve b-roll için here.

UNICEF’in #şiddeteSON (#ENDviolence) küresel kampanyası hakkında daha fazla bilgi için here.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346
Nina Sorokopud
UNICEF Ukrayna
Telefon: +380503882951

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.