ÇOCUKLAR İÇİN BİRLEŞİN-- UNICEF

Bu Web Sitesi Hakkında: Düzenleme ve İçerik

Sayfa düzeni ve tasarımı, grafik ya da yazı yerine kolay seçilebilirliğe önem vererek, tarz olarak UNICEF’in evrensel marka belirleyicilerini izlemektedir. Kullanıcıların, kişisel tarz sayfalarını kullanmadan önce ilk oluşum haliyle içeriği iyice incelemeleri önerilmektedir.

UNICEF Türkiye’nin iki temel sayfa tarzı bulunmaktadır: mavi başlıklı sayfalar ya da bölüm başlıkları ve beyaz metin sayfaları. Bu ayrım, bir görsel farklılık yaratmasının yanı sıra, web sitesindeki tüm sayfaların, formlardaki ufak değişiklikler haricinde aynı düzenleme biçimini izlediğini göstermektedir. Çocuklarla Elele bölümü giriş sayfaları yeşil, ana başlık arka planı kırmızı ve metin sayfaları açık sarı, ana başlık arka planı yeşil renkleriyle belirlenmiştir. Görme engelli kullanıcıların yönlendirme için pencerenin en üstündeki başlık öğesini incelemeleri önerilmektedir.

Sayfa düzeni

Standart düzen şablonu aşağıdakilerden oluşmaktadır:

 • UNICEF logosu ve kilit cümlesini içeren ana başlık;
 • Ana Gezinti Çubuğu;
 • Sayfa içeriği ya da ana metin;
 • Önceki ve sonraki sayfa bağlantıları;
 • Günün tarihi (JavaScript ile düzenleniyor);
 • Arama mekanizması;
 • Güncel başlıklar (JavaScript ile düzenleniyor);
 • İlgili bölüm ya da sayfa grubu için yerel bağlantılar;
 • UNICEF Türkiye’den mesaj (JavaScript ile düzenleniyor);
 • Sayfanın altında yardımcı bağlantılar eki.

Metin boyutu

Metin ölçümlerini bozmaksızın metnin büyüklüğünü artıracak göreli ‘ems’ birimleri kullanılmaktadır. Başlıklar mantıksal bir dizgeyi takip etmektedir. Dolayısıyla, talep edildiği takdirde kullanıcı araçları başlık düzenek şemasını eksiksiz olarak ayrıştırabilirler.

Resimler

Resim kullanıldığında, hayli büyük formatlar ortaya çıkmaktadır. Eğer bir posta pulundan daha büyük değilse, bir fotoğraf ya da resmin amaca pek faydası olmamaktadır. Ayrıca, tasarımcılarımız, görme sorunu yaratan küçüklükteki resimlerin erişilebilirliği zorlaştırdığını bildirmektedirler. Bütün resimler indirilirken en az bant aralığında kullanılmıştır. Bant aralığı sorun olduğunda ise, resimler kapatılarak açıklayıcı bir başka metin ile düzenleme yapılmıştır. Dolayısıyla, eğer resimler kapatılırsa düzenleme yine de anlaşılabilir olmaktadır.

Tablolar

Tablolar, tablolaştırılmış verilerin gösterilmesi dışında, metin ve grafiklerin yerleştirilmesini ve düzenlenmesini kontrol etmek amacıyla kullanılmamaktadır. Tablolar, olabildiğince kısa özet bilgi vermek ve minimum sayıda sütun kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Braille ya da ekran okuyucusu gibi yardımcı teknolojiler kullanılarak, kullanıcılar için her tablo bir özet haline getirilmiştir veya içeriğin ilgi çekici olup olmadığına okuyucu karar verecektir. Dinleyicilerin izleyebilmesi açısından, sütun başlığındaki açıklayıcı ifadenin o sütundaki her hücrenin içeriğinden önce tekrarlanmaktadır.

Tablolar hiçbir zaman birbirinin içine yerleştirilmez.

Acronym ve kısaltmalar

Kısaltma ya da yapısal acronym imi uygun olan her yerde kullanılmaktadır. Bu bölüm dışındaki, acronym imleri tüm UNICEF Türkiye içeriği boyunca sabitleme imi bağlantısı ile konu hakkında kısa bir sözlük bilgisine de erişilebilmektedir.

UNICEF Türkiye hakkında tanımlayıcı acronym kısaltmalar kullanımı için Ek Sözlük Giriş bölümüne bakınız.

RSS Feeds

UNICEF Türkiye web sitesinde halen iki RSS Feeds bulunmaktadır -- İngilizce ve Türkçe versiyonların en son güncellemeleri.

Bir RSS feed, haber derleyici veya okuyucu programları tarafından harmanlanabilecek bağlantıların yapılandırılmış basit bir listesini sunar. Kullanıcılar bundan sonra tek tek her birine girmeden farklı websitelerinde yer alan güncellemeleri izleyebilirler.

RSS, eldeki versiyona göre değişmek üzere Really Simple Syndication (Gerçek Kolay Dönüşüm) veya RDF Site Summary (RDF Site Özeti) ibarelerinin kısaltılmışıdır. UNICEF Türkiye, RSS’nin, RDF (Resource Description Framework veya Kaynak Yapı Tanımı) Site Özeti anlamına geldiği versiyonunu kullanmaktadır. RDF W3C tarafından tavsiye edilmektedir.

RSS feeds’e erişebilmenin kimi yolları vardır. Bunların arasında en yaygın yöntem, kullanıcı tarafından seçilen web sayfalarından RSS Feeds’i görüntüleyen bir derleyici yerleştirilmesidir. RSS derleyicilerinden çoğu, Internet’teki kaynaklardan ücretsiz veya çok az bir ücret karşılığı indirilebilir.

Bir RSS feed’in kurulması, bir toplayıcıdan diğerine farklılık gösterir. Ancak, genellikle yapılan, feed URL’sini (browser penceresinin tepesindeki adres çubuğundan) kopyalayıp sonra da derleyiciye yapıştırmaktır. Bu web sitesinde RSS feeds için kullanılacak URL, ‘RSS nasıl kullanılır?’ bağlantısının yanındaki turuncu renkli ‘RSS’ düğmesine sağa tıklayarak bulunur. ‘Kısayol kopyala’ veya ‘Bağlantı adresini kopyala’yı seçerek ve derleyiciye yapıştırır.

Haber derleyici veya haber okuyucu programlarına iyi bir alternatif, RSS feeds’lerine ‘Live Bookmarks’ olarak erişen Firefox browser kullanıcıların sunulmaktadır. Firefox, bir RSS feeds mevcut olduğunda browser penceresinin sağ alt köşesinde turuncu bir düğme gösterir. UNICEF Türkiye sayfasına girenler bunu Anasayfa’da bulacaklardır. RSS feed’i Firefox’a eklemek için:

 • turuncu düğmeyi tıklayın;
 • ardından görünen ‘Subscribe to RSS’yi tıklayın;
 • Add Bookmark’ diyalog kutusundaki OK’yi teyit edin;
 • böylece UNICEF Türkiye güncellemeleri bookmark menüsünden izlenebilecektir.

Yaygın kullanılan browserlerin çoğunun da yakın gelecekte benzer özellikleri ortaya koyması beklenmektedir.

Not: UNICEF Türkiye RSS versiyonu 1.0 dosyalar W3C RDF Validation Service (Onay Hizmeti) aracılığıyla geçerlileştirilmektedir. Bunun yanı sıra Feed Validator for Atom and RSS ve RSS Validator at the Berkman Center for Internet & Society at Harvard Law School tarafından da başarılı onaylamalar yapılmaktadır. Berkman Center for Internet & Society at Harvard Law School (Harvard Hukuk Okulu’ndaki Berkman Internet & Society Merkezi) RSS 2.0 tanımının sahibi ve sürdürücüsü konumundadır.

Site Haritası

Web sitesi için hazırlanmış olan Tablo İçeriğinin Tamamı, site haritası görevi görmektedir. İçindekilere bu bölümdeki ve Kaynaklar bölümündeki menüden erişilebilir. Mozilla ve Opera kullanıcıları, site gezinti çubuğu ile Tablo İçeriğinin Tamamı, Ek Sözlük ve diğer özel bölümlere erişebilir.

 ◀ Önceki sayfa  |   ▶ Sonraki sayfa