UNICEF-ov Inovacioni Fond otvara konkurs za finansiranje tehnoloških startap kompanija
Konkurs za rešenja iz domena veštačke inteligencije i mašinskog učenja kojima se poboljšavaju dostupnost i realizacija digitalnih usluga i sistema
- Dostupno na:
- Srpski
- English
UNICEF-ov Inovacioni fond namerava da investira do $100.000 (po kompaniji) u vidu sredstava za rano finansiranje profitnih tehnoloških startap kompanija koje imaju potencijal da doprinesu čovečanstvu.
Ukoliko ste osnivač startapa koji koristi mašinsko učenje (ML), nauku o podacima (data science – DS), ili veštačku inteligenciju (artificial intelligence – AI), registrovanog u jednoj od zemalja uključenih u UNICEF-ove programe, i posedujete funkcionalni prototip sa otvorenim kodom (ili ste voljni da otvorite pristup kodu) koji daje obećavajuće rezultate, UNICEF-ov inovacioni fond traži upravo vas.
Da biste se prijavili, kliknite ovde.
*posebno pozivamo startape koje su (su)osnovale žene da se prijave.
Rok za prijave: 2. avgust 2021.
Izazov
Skoro 4 milijarde ljudi (od kojih su 29% starosti od 18 do 24 godine) nije povezano na internet, pa samim tim nemaju pristup digitalnim proizvodima koji bi mogli da im dramatično unaprede život. Pandemija COVID-19 posebno je naglasila ovaj digitalni jaz u zemljama, kao i između različitih zemalja i regiona, čime se dostupnost digitalnih platformi i usluga nametnula kao ključni prioritet.
Svet se suočava sa krizom znanja. U škole je upisano više dece i mladih nego ikada ranije – ali 250 miliona njih ne pohađa školu i nisu u mogućnosti da razvijaju veštine koje su im potrebne da se oslobode siromaštva. Kvalitet i dostupnost obrazovanja i prilika za razvoj veština jesu ograničeni – naročito kada su u pitanju deca i mladi iz onih najmarginalizovanijih grupa, uključujući devojčice i decu sa invaliditetom.
Pandemija je takođe zaoštrila nejednakosti u pristupu javnom zdravlju i zdravstvenim uslugama za decu i adolescente. Iako se čini da deca mahom nisu neposredno pogođena povećanom stopom smrtnosti usled pandemije COVID-19, posredni efekti koji potiču od preopterećenosti zdravstvenog sistema prete da ponište višedecenijski napredak. Sada više nego ikada ranije, mi moramo da pojačamo napore na polju zdravlja, uključujući imunizaciju u detinjstvu, kako bismo obezbedili da deca i omladina prežive, optimalno napreduju i postignu Ciljeve održivog razvoja (COR). Ova kriza takođe nesrazmerno utiče na mentalno zdravlje, dobrobit i budućnost mladih.
Napredak na poljima tehnologije i digitalnih alata na internetu, znači da obrazovnu, zdravstvenu i psihosocijalnu podršku možemo da pružamo bilo kad i bilo gde.
Šta je to što tražimo?
Trenutno smo u potrazi za kompanijama u koje ćemo investirati, a koje koriste mašinsko učenje (ML), veštačku inteligenciju (AI), ili nauku o podacima (DS) u izradi softverskih rešenja koja mogu da odgovore na sledeća pitanja:
Oblast 1: Da li kreirate platforme za personalizovane usluge? Ili nudite alate pomoću kojih se mogu automatizovati procesi i odlučivanje?
- Prilagodljiva edukativna rešenja koja mogu da podrže samostalno učenje i/ili da omoguće nastavnicima da u većoj meri personalizuju obrazovni proces
- Internet rešenja koja koriste AI radi personalizovanja ili adaptacije sadržaja i informacija na veći broj jezika
- Govorni asistenti i četbotovi koji se baziraju na AI tehnologiji, a koji nude personalizovanu pomoć i uputstva deci, nastavnicima, zdravstvenim radnicima (uključujući zdravstvene radnike u zajednici, odnosno mentalno zdravlje i psihosocijalnu dobrobit)
- Softveri koji mogu da prate trendove, identifikuju greške i ocene učinak, uključujući, ali ne i isključivo u domenima zdravstvene dijagnostike, automatske procene, itd.
- Alati koji konvertuju sadržaj u univerzalno dizajnirane/dostupne formate, kao što su tekst u govor; slika u govor, uključujući prediktivne strukture (AAC); i avatari u znakovnom jeziku
Oblast 2: Da li kreirate alate kojima se optimizuje učinak sistema kako bi se obezbedili bolja dostupnost i realizacija usluga? Ili pokušavate da uz pomoć nauke o podacima, mašinskog učenja ili veštačke inteligencije crpite nove uvide iz dostupnih podataka?
- Upotreba tehnika optimizacije kako bi se poboljšali sprovođenje usluga (zdravstvo), raspodela resursa (konektivnost), ili realizacija sadržaja (obrazovanje)
- Upotreba ML/AI kao bi se razumeo odnos između različitih promenljivih koje utiču na indikatore razvoja (npr, obrazovne, društveno-ekonomske, zdravstvene, ili infrastrukturne).
- Prediktivna analiza kako bi se razumeli novi obrasci, faktori rizika, ili faktori koji doprinose patologijama i nepovoljnim ishodima, odnosno dijagnostičkim protokolima i modelima
- Upotreba Obrade prirodnog jezika (Natural Language Processing - NLP) ili sličnih tehnika prilikom analize velikih količina teksta, radi identifikovanja, na primer, trendova na tržištu rada, ili u predviđanju delotvornosti prilikom praćenja snabdevanja i opredeljivanja resursa
Oblast 3: Da li generišete ili obrađujete podatke za bilo koju pomenutu oblast?
- Prikupljanje i kombinovanje postojećih podataka iz različitih izvora
- Generisanje novih podataka putem prikupljanja podataka na terenu, kraudsorsinga, ili društvenih mreža
- Kreiranje rešenja kojima se meri i prati sprovođenje usluga (npr, u zdravstvu i obrazovanju)
- Upotreba inovativnih pristupa u generisanju i validaciji velike količine podataka za obuku
Kontekst
UNICEF-ov Inovacioni fond uspostavljen je specijalno da bi se finansirale tehnologije u povoju sa otvorenim kodom, koje mogu pomoći deci. Osnovna motivacija Inovacionog fonda jeste da pronađe „skupove“ ili portfolija inicijativa koje se bave najmodernijim tehnologijama - tako da UNICEF može da učestvuje na njihovom tržištu, obavesti se o ovim tehnologijama i pomogne da one doprinesu boljem životu za decu. Ulažemo u rešenja u okviru industrija čija je vrednost oko 100 milijardi dolara, kada su u pitanju najmodernije granične tehnologije: blokčejn, virtuelna i augmentovana stvarnost, mašinsko učenje i veštačka inteligencija.
Inovacioni fond naročito traga za rešenjima koja (se/su):
- Bave izazovima kako bi se ubrzali rezultati za decu.
- Optimizovana za okruženja oskudnih resursa (npr, slaba povezanost na internet, mobilni pristup).
- Fokusirana na smanjenje, a ne na uvećanje nejednakosti.
- Mogu da se sprovode na većem broju jezika, uključujući i manje jezike.