Učešće i angažovanje
UNICEF-ov cilj je da mladima pruži platforme za učešće i da poveća kapacitete kako bi se njihov glas jače čuo i kako bi se oni povezali, angažovali i osnažili da aktivno učestvuju u svojim zajednicama i društvu

- Dostupno na:
- Srpski
- English
Učešće mladih znači da su mladi uključeni u donošenje odluka u svojim zajednicama. Građansko angažovanje je važno za razvoj građanskih vrednosti, društveno poverenje i jačanje demokratskih vrednosti. UNICEF će ulagati u stvaranje veće potrebe za učešćem mladih, uključujući i najugroženije grupe kao što su devojčice, Romi i mladi sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Izradićemo dugoročne strategije za podizanje svesti mladih o njihovom pravu na učešće kada se radi o temama koje su važne za njih. Te strategije će ih podstaći da učestvuju i da se njihov glas čuje kod lokalnih i nacionalnih vlasti, kako bi mogli da utiču na javne politike.
UNICEF u Srbiji želi da privuče više mladih na inovativnu platformu U-Report, koja je napravljena kako bi se prikupila mišljenja mladih i kako bi oni dobili priliku da iznesu svoje ideje.
Kroz platformu Volonteri na mreži, UNICEF stvara i promoviše prilike za smisleno, dostupno i vrednovano volontiranje mladih, koje unapređuje njihovo učešće u društvu, razvoj veština za lakše zapošljavanje i bolji kvalitet života, a uz to ih dodatno osnažuje.
Ciljevi programske oblasti
Mi želimo da mladima pružimo platforme za učešće i da povećamo kapacitete kako bi se njihov glas jače čuo i kako bi se oni povezali, angažovali i osnažili da aktivno učestvuju u svojim zajednicama i društvu. Naši ciljevi su da:
- Povećamo učešće mladih kroz prikupljanje dokaza, razvoj standarda za učešće mladih i izgradnju kapaciteta stručnjaka i drugih koji rade sa mladima,
- Povećamo učešće adolescenata i mladih u donošenju odluka kako bi se čuo njihov glas,
- Pojačamo mehanizme za unapređenje kvaliteta, dostupnosti i relevantnosti volonterskih programa kako bi svi koji žele mogli da volontiraju.
Cilj iz Programskog dokumenta za Srbiju
Shvatajući važnost aktivnosti podizanja svesti, UNICEF želi da poveća broj mladih koji bi postali građanski angažovani, izgradili svoje vrednosti i veštine učestvovanja i preuzeli aktivnu ulogu u svojim zajednicama.
Naši ciljevi do kraja 2025. godine:
- Da se platformom U-Report obuhvati 20.000 ljudi i da oni tamo mogu da podele svoje stavove sa drugima,
- Da 2.300 adolescenata i mladih učestvuje u građanskim inicijativama ili da ih predvode,
- Da se ojača sistem za učešće adolescenata i mladih.
Izazov
Građansko angažovanje je važno za razvoj građanskih vrednosti i društvenog poverenja i ključni je prioritet za podršku mladima da odrede sopstvenu agendu, promovišu je u svojim zajednicama i izgrade poverenje u svoju sposobnost da utiču na društvo.
Učešće mladih u Srbiji je na niskom nivou. Prema Istraživanju položaja i potreba mladih u Srbiji iz 2020. godine, manje od 4% mladih učestvuje u radu političke stranke, a samo 14% volontira ili učestvuje u radu organizacije civilnog društva odnosno podržava peticije na internetu. Samo 21% mladih učestvuje u neplaćenim volonterskim aktivnostima, što je upola manje nego 2015. godine (40%).
Potrebno je izraditi javne politike i programe kojima će se stvoriti više prilika za angažovanje mladih i aktivno promovisati volontiranje. Takođe, važno je nastaviti sa promovisanjem inicijativa za učestvovanje koje predvodi i podržava UNICEF, kao što su platforme U-Report i Volonteri na mreži, jer su se ti jednostavni alati na internetu prilagođeni mladima pokazali kao delotvorni za veće angažovanje mladih u životu zajednice i za podsticanje mladih da iznose svoje mišljenje.
Rešenje
Prioritet UNICEF-a je uspostavljanje platformi koje istovremeno omogućavaju učešće na internetu i smatraju se inicijativama na nivou cele države za mogućnosti angažovanja i volontiranja uživo. Zajedno sa Ministarstvom omladine i sporta i drugim partnerima radimo na podršci angažovanju mladih i građanskom aktivizmu.
Takođe, zalažemo se da dođe do promene u politikama za mlade u Srbiji kako bi se omogućilo učešće većeg broja mladih. Podržavamo Vladu u analizi i unapređenju Nacionalne strategije za mlade za period od 2015. do 2025. godine i Zakona o volontiranju.
UNICEF i njegovi partneri su pokrenuli nacionalnu platformu za volontiranje <volonterinamrezi.rs>, koja olakšava povezivanje organizatora volontiranja sa volonterima, pomaže da se proširi volonterska zajednica na nacionalnom nivou, omogućava efikasnije upravljanje volonterima i poboljšava prepoznavanje volonterskog rada.
Sa partnerima radimo i na podizanju svesti o važnosti učešća mladih, a platforma U-Report predstavlja prostor za kontinuirano učešće mladih u odlučivanju u zajednici. Ta platforma treba da poveže i informiše mlade i proceni njihove potrebe u zajednicama kako bi se unapredili postojeći ili sproveli novi programi.
Naš Omladinski odbor daje aktivan i značajan doprinos i sarađivao je sa UNICEF-ovim Programom za razvoj adolescenata i mladih u situacionoj analizi krize izazvane pandemijom kovida-19, planiranju i osmišljavanju različitih inicijativa i projekata i zagovaranju zasnovanom na dokazima, čime se promoviše učešće mladih u procesima konsultacija i kampanjama za strateške prioritete i javne politike vezane za mlade.